Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ryanair Chase vyrovnaná jako handicap

Ryanair Chase vyrovnaná jako handicap
Road To Respect (vlevo) s Bellshillem v Irish Gold Cupu - foto: Dublin Racing Festival (inpho photography)

Rozbor druhého vrcholu čtvrtečního programu Cheltenhamského Festivalu Ryanair Chase, jejíž sestava vypadá nejlépe za posledních pár let.

Silnou dvojici do dostihu vysílá Willie Mullins. Zatím dvoumílový specialista Footpad loni zdemoloval soupeře v Arkle a v sedle bude mít Rubyho Walshe. Paul Townend pojede Un De Sceaux, s nímž tu byl loni druhý za Balco Des Flos. Během své bohaté kariéry absolvoval na překážkách 28 startů a jen ve třech byl hůř jak druhý a vyhrál jich rovných dvacet. Přestože se věnoval především dvoumílovým dostihům, před dvěma lety tenhle dostih vyhrál.

Road To Respect byl loni čtvrtý v Cheltenham Gold Cupu poté, co před tím vyhrál Christmas Chase v Leopardstownu, kde letos jen těsně prohrál s vítězem Punchestown Gold Cupu Bellshillem v Irish Gold Cupu. Tento dostih je sice na 4100 metrů, ale na této distanci opanoval na festivalu handicap před dvěma lety.

Také Monalee se věnoval dostihům na 3 míle. Loni byl druhý v RSA za favoritem Gold Cupu Presenting Percy a i on měl původně směřovat tímto směrem. Nakonec ale i on nastoupí zde, když se na 4000 metrech úspěšně rozběhal v Gowran Parku.

Ve výborné formě je letos Frodon, který tvoří s Bryony Frost populární dvojici. V Cheltenhamu to umí a dobře se prezentoval ve zdejších handicapech. Vyhrál ale i Trial Cotswold Chase na delší trati, ale tahle trať by mu měla sednout víc.

I přes úvodní výpadek, podává slušné výkony i Terrefort, který tu byl loni druhý JLT Novices' Chase, jejíž distance je podobná jako dnes.

(ob)

 

Loňskou Ryanair Chase opanoval Balco Des Flos před Un De Sceaux

 

Ryanair Chase

15:50 - 3. dostih - 4100 m

1 ASO 9, t V. Williams, ž. Ch. Deutsch, 40:1 – Před dvěma lety v tomto dostihu třetí. Po pauze se vrátil ve výborném světle a po dvou handicapových vítězstvích má jeho rating hodnotu 162. V Ascot Chase byl ale poslední a na Charbela ztratil 7 délek.

2 BALKO DES FLOS 8, t. H. De Bromhead, ž. D. O´Reagan, 17:1 – Překvapivý vítěz loňské edice tohoto dostihu v aktuální sezóně formu zatím hledá. Měkčí dráha než na jaké zatím běhal by ho mohla probrat a v prosinci porazil Storytellera. To by mohl zvládnout znova.

3 CHARBEL 8, t. K. Bailey, ž. D. Bass, 25:1 – Před dvěma lety tu spadnul na dobré pozici v Arkle Chase na předposlední překážce. V aktuální sezóně sice na této distanci zvítězil v Huntingdonu v Petersborough Chase, v Cheltenhamu by to ale pro něj mělo být příliš.

4 CONEY ISLAND 8, t. E. P. Harty, ž. M. Walsh, 35:1 – V minulé sezóně se vracel na dráhu, v Ascot Chase a následně ve Fairyhouse byl ale zadržen. V této sezóně se ukázal na dráze dvakrát, a i když nešlo o propadáky, na nejlepší tady mu to moc šancí nedává.

5 FOOTPAD 7, t. W. P. Mullins, ž. R. Walsh, 5:1 – Mezi nováčky na dvou mílích v předešlé sezóně kraloval. Při sezónním vstupu v Naasu se po sérii chyb zranil a spadl na poslední překážce, následně ho v Leopardstownu na cílové čáře chytil veterán Simply Ned. Jistým otazníkem je tak nárůst distance, typově ale vypadá, že by to zvládnout měl.

6 FRODON 7, t. P. Nicholls, ž. B. Frost, 7,7:1 – Partnerství s nadějnou žokejkou mu přineslo životní sezónu a zvítězil i v místním trialu na Gold Cup. Vzhledem k měkčí dráze vypadá tento dostih jako lepší varianta. Vloni zde byl sice poražen, to ale šel opatrněji než u něj bývá obvyklé.

7 MONALEE 8, t. H. De Bromhead, ž. R. Blackmore, 6:1 – Platil spíše za naději do Gold Cupu (vloni v RSA druhý za momentálním favoritem Presenting Percy, na nadějné pozici padl poté v Punchestownu). I kratší trať zvládne, o čemž svědčí jeho poslední triumf. Záležet bude na žokejce, jak trefí tempo, nevypadá že by byl tak rychlý jako někteří ze soupeřů.

8 ROAD TO RESPECT 8, t. N. Meade, ž. S. Flanagan, 5,5:1 – Jako vítěz Christmas Chase nastupoval vloni do Gold Cupu jako jeden z favoritů, na měkké půdě ale distanci neprostál. Poslední dva starty v Leopardstownu byly poznamenány taktizováním (při tom prvním navíc v rozhodující fázi uklouznul). To by tady hrozit nemělo a vypadá tak jako vážný adept na triumf.

9 SUB LIETENANT 10, t. H. De Bromhead, ž. J. J. Slevin, 60:1 – Vloni v tomto dostihu čtvrtý, na vítěze ale ztratil téměř 30 délek. Formy z aktuální sezóny mu ho posílají do role outsidera dostihu.

10 TERREFORT 6, t. N. Henderson, ž. D. Jacob, 25:1 – Mezi nováčky se mu dařilo a vloni bral na Festivalu v JLT Chase druhé místo. Za zklamání při vstupu do sezóny v Sandownu je omluven (po dostihu nebyl v pořádku), jako jeho parketa ale vypadá delší distance a dráha s méně náročným profilem než je Cheltenham.

11 THE STORYTELLER 8, t. G. Elliott, ž. D. Russell, 17:1 – Na loňském Festivalu zvítězil v podobně dlouhém handicapu s ratingem 147. V Punchestownu mu vítězství spadlo do klína a ani v aktuální sezóně neoslňuje. Skokansky není nejjistější.

12 UN DE SCEAUX 11, t. W. P. Mullins, ž. P. Townend, 5:1 – Proslavil se jako dvoumílový rychlík, s přibývajícími léty však zkouší i tuto distanci. Vloni jako favorit druhý, kvůli pevnější půdě se v této sezóně ukázal pouze jednou. V Sandownu statečně vzdoroval Altiorovi, i tady je ale pár velmi slušných soupeřů a obhajoba loňského stříbra by byla úspěchem.

Tipařův verdikt: Tohle je určitě nejlépe obsazená edice tohoto dostihu za posledních pár let. Mullinsova dvojice Un de Sceaux a Footpad je známá spíš z kratších dostihů, prvně jmenovaný má svůj věk, ten druhý zas zažívá nepříliš povedenou sezónu. Naopak v životní formě je specialista na Cheltenham Frodon, zrovna tak jako Monalee, ale chodí rád na čelních pozicích, takže bude záležet, jak jejich žokejky odhadnou tempo dostihu. ROAD TO RESPECT sice chodil delší dostihy, kombinace měkčí půdy a svižného průběhu by mu ale měla hrát do karet.

Tip: Road To Respect - Monalee - Frodon

(Ferdinand Minařík)

STARTOVNÍ LISTINA