Sagar v Chuchli, Darkolva v Bratislavě

Vítěz Memoriálu prof. Václava Michala Sagar s Petrem Foretem - foto: Jana Syručková

Předzkoušky prvních klasických dostihů se odběhly ve Velké Chuchli, ale i v Bratislavě.

Ve Velké Chuchli ve Velké ceně Vodafone & Českých íídrů - Memoriálu prof. Václava Michala na 1400 metrů potvrdil svoje ambice favorit SAGAR. Petr Foret s lídrem dvouletého ročníku přešel hned po startu do čela a tam také zůstal až do cíle. Neměl to ale tak jednoduchté. V rovině k němu přišli soupeři, on ale jejich nápor odrazil a s jistotou zvítězil. Pro Velkou jarní tak zůstává svěřenec Dalibora Töröka favoritem.

Druhý skončil vítěz Pražského zimního favorita Black Bard a domácí odchovanec Quintero, který také loni patřil ke špičce dvouletého ročníku.

(kurzy Betino)

V Bratislavě se běžela BKIS Cena trojročných žrebcov na 1700 metrů, kde byl favoritem vítěz Gerschova memoriálu King Heart, který loni vyhrál v Bratislavě Velkou cenu BBAG. Jaroslav Línek s ním zvolil poměrně aktivní taktiku, když ho držel na druhé pozici za vodícím Finiosem. V rovině přes něj přešel a zdálo se, že si jde pro další triumf, ale našel přemožitele.

Poněkud překvapivým vítězem se stal reprezentan stáje Joly Jiřího Odcházela DARKOLVA, kterého trénuje František Holčák. Ten v rovině neměl dostatek prostoru k útoku, ale když s ním Zdenko Šmída našel místo, dokázal přejít přes vedoucího King Hearta. Byl to pro něj již devátý start, poprvé se ale prosadil naplno.

Loni jako dvouletý v Irsku zvítězit nedokázal, když první starty absolvoval na trávě, pak ale přešel na umělé povrchy, většinou vše na distanci 1400 metrů. Jeho výkony navíc měly klesající tendenci. Racing Post ho hodnotil nejlépe za druhý a třetí start známkou 83 lb. OR 81 lb získal za třetí místo ve čtvrtém startu. Za poslední vystoupení v Irsku začátkem prosince již obdržel jen 76 lb, což není zrovna známka, s kterou by měl prorazit na naší nejvyšší scéně. Nikdy ale nedoběhl hůř jak pátý.

Ačkoli je synem sprintera Dark Angel a jeho bratr běhal krátké tratě, jeho matka Penolva byla vytrvalkyní a i s kratším otcem dala také vytrvalce. Jak ona, tak její tři potomci ale vysokou třídu neměli a Darkolva je podle RPR jejím nejlepším potomkem.

Díky "bodyčeku" v rovině stačil Mon Cheri, reprezentující stál Lokotrans, předstihnout jen čtvrtého Finiose. I on jako dvouletý vlastnil podobný rating jako Darkolva, když francouzským 36,5 kg odpovídá 81 lb. Ve Francii ale absolvoval jen čtyři starty a první vyhrál. Jeho otcem j mílař Makfi, matka Skysweeper po té, co ve třech letech neuspěla na rovinách, kde běhala v dostizích na 2000 metrů, přešla na proutěnky, kde se dvakrát umístila. Její matka ale dala s Makfim na středních tratích v Listed umístěnou Zvarkhovu.

(Kurzy Tipsport)

Úspěchem českého chovu se stala Cena trojročných kobýl, kde vyhrála SLIVKA s Jiřím Chaloupkou a postarala se o první jedničkový úspěch plemeníka Mikhail Glinka. Odchovankyně Josefa Vymazala je dcerou Sun Of Gracie, která vyhrála dvakrát proutěnky v Pardubicích.

Slivka loni v tréninku Radima Bodláka vyhrála na Slovensku dva menší dostihy a podívala se i do švédského Jägersro. Tady v Bratislavě porazila na čele celý dostih operující Maďarku Fire For Goga, která byla loni na podzim čtvrtá v německých Listed, i když tehdy na měkké dráze na první duo dost ztrácela.