Šampióni 2020: Verner, Faltejsek, Vocásková, Váňa
Skončila hodně nezvyklá sezóna 2020, představujeme její šampióny v jednotlivých kategoriích.
SEZÓNA 2020 byla poznamenána koronavirem Covid-19 nejen u nás, ale i v celém světě. V řadě států se od jara konají dostihy bez přítomnosti diváků, na jaře byl ve většině zemí zastaven dostihový provoz. Díky absenci diváků a s tím spojeným výpadkem ve financování řada zemí razantně seškrtala dotace dostihů. Například v Německu to bylo o 50%, výrazný pokles byl ve Francii, dotace oproti minulým letům klesly i v jiných státech.
U nás se sezóna rozjela 18. května a Jockey Club zaštítil svými zdroji první čtyři dostihové dny ve Velké Chuchli, první dva v Mostě a Karlových Varech. Pardubičtí pořadatelé nechtěli běhat bez diváků a počkali si až na 20. června. Seriál kvalifikací na Velkou pardubickou i díky upřednostnění jiných akcí v září na úkor dostihů se vměstnal do dvou letních měsíců a dotace kvalifikačních dostihů na Velkou pardubickou i Zlatého poháru klesla na 200.000 Kč. Na provinciích se začalo běhat až koncem června, České derby se posunulo na září. Dotace EJC Million klesla z 2,6 miliónů na 1,2 a Evropský pohár žokejů se konal jako druhý den nabitého chuchelského víkendu. Hlavní mítink překážkové sezóny byl jen jednodenní a proběhl před prázdnými tribunami. Velká pardubická se běžela o 3 milióny a výrazně klesly dotace i ostatních vrcholů.
Vypadalo to, že tím sezóna skončila, protože díky markantnímu nárůstu onemocnění Covid-19 byl razantně omezen život v České republice a zastaveny veškeré sportovní i společenské akce. Profesionální sporty byly za přísných omezení opět povoleny, proto se v sobotu 21. listopadu uskutečnil ve Velké Chuchli poslední mítink sezóny 2020 a odběhl se poslední klasický dostih sezóny St Leger. I díky zrušení předběžných přihlášek, protože řada trenérů již ani opětovné konáním dostihů nečekala, jen o 200.000 Kč.
Díky takto omezené sezóně se oproti loňským 52 dostihovým dnům konalo jen 36. Počet dostihů klesl ze 402 na 293, rovinových z 278 na 210, překážkových ze 124 na 83. Vyplacené dotace za rok klesly z 45.459.050 na 32.245.650 Kč. Méně odběhnutých dostihů se samozřejmě odrazilo i na počtu vítězství v šampionátech.
Jan Verner – šampión rovinových jezdců
JAN VERNER se stal šampiónem Lázně Poděbrady Cupu - šampionátu rovinových jezdců 2020. Je to jeho první titul, loni skončil druhý za Adamem Florianem. 29letý žokej se mezi naší špičkou pohybuje již delší dobu, druhý byl i v šampionátu 2015 za Bajuržanem Murzabejevem. Na svém kontě má 260 vyhraných dostihů na rovině a 9 na překážkách, vítězství ve Slovenském derby s Love Me, ve Velké jarní s Lagarem, v Jarní ceně klisen s Dumnonií, v St Legeru s Ramssiem a celou řadu dalších velkých dostihů.
V poslední době je spojován především se stájí Jiřího Charváta a trenérem Pavlem Tůmou. Spojením s nimi získal i jeden z největších letošních úspěchů, když s Mr Rightem obhájil triumf ve Svatováclavské ceně. Vyhrál ale i Velkou cenu českého turfu s Arcturem a na jedničkové scéně bodoval i ve Velké letní ceně s Maveranou a sprinterské Ceně Leram a Lokotrans Agro s Chop Chop. Jeho poslední 18 vítězství v sezóně bylo opět v modrožlutých barvách, když v sobotu lehce vyhrál trojku s King Archiem.
Tomáš Lukášek patří ve svých 36 letech k nejúspěšnějším českým žokejům. Výraznou dobu své kariéry ale strávil v Polsku, kde se stal šampiónem, čtyřikrát vyhrál derby a třikrát Wielkou Warszawskou. Letos se zaměřil hlavně na starty u nás a jeho nástup na začátku sezóny byl raketový. Hned první dostihový den v Mostě vyhrál čtyři dostihy. Těsně před říjnovým omezením dostihů však vedení ztratil a momentálně je znovu v Kataru, kde měl loni velmi úspěšnou sezónu. Letos vyhrál Memoriál Vlastimila Smolíka s Portorikem, Gomba Handicap s Ultimate Fight, Memoriál Rudolfa Deyla s Barthesou a Lázeňskou míli s Mormillem. Na Slovensku si připsal Jarnú cenu kobýl s Centou, Bratislavskou míľu s Ryonym a Zlatý pohár s Bolthornem. S Faustem vyhrál maďarské derby.
Simona Laubeová je objevem sezóny. Mladá jezdkyně v sobotu v Chuchli získala 13nácté vítězství v sezóně, čímž si upevnila třetí místo v šampionátu a vítězství v Ladies Cupu. Sestra žokeje Martina Laubeho dostává podporu především od domovské stáje, většinu úspěchů získala na svěřencích Allana Petrlíka. Vyhrávala hlavně na provinciích, v Brně dokonce dosáhla na hattrick.
Jan Verner 18 vítězství 123 startů
Tomáš Lukášek 15 81
Simona Laubeová 13 81
Jan Faltejsek – šampión překážkových jezdců
JAN FALTEJSEK je dlouhodobě jedním z našich nejlepších překážkových žokejů. Proslavil se i v Británii, kde sice působil v malé stáji, ale jezdil místního jedničkového překážkáře Knackara Beau, s nímž vybojoval Cleeve Hurdle a účastnil se i Cheltenham Gold Cupu. Ve Francii zas působil u předního trenéra Guillauma Macaira. U nás dokázal především vyhrát pětkrát Velkou pardubickou. Třikrát s Orphee Des Blins, jednou s Charme Lookem a Tziganem Du Berlais. První velké dostihy vyhrával začátkem tisíciletí pro Čestmíra Olehlu, teď je dvorním žokejem Pavla Tůmy a stáje Jiřího Charváta.
Nikdy však zatím u nás nezískal šampiónský titul. Až letos díky 11 vítězstvím, mezi něž patřil Zlatý pohár s Anakingem nebo Zlatá spona tříletých s Roncalem. Víc jak jednou tolik dostihů ale vyhrál v Itálii. S Northerly Windem vyhrál třikrát včetně Grande Steeple-Chase de Milano a byl s ním druhý v Gran Premio Merano. S Notti Magichem vyhrál Grand Steeple-Chase d’Europa, s čtyřletým Firs Of All vrcholy pro mladé steeplery.
Lukáš Matuský je spojen především se svěřenci Radka Holčáka. S nimi vyhrála řadu dostihů u nás i v Itálii. Ne jinak tomu bylo i letos. Na našich drahách uspěl osmkrát, v Itálii vyhrál Gran Corsa Siepi di Merano se Stukem, ve Wroclawi polský Crystal Cup s Cosmic Magic. Letos se mu ale předvším podařilo dosáhnout a domácí překážkový Olymp, když s Hegnusem vyhrál Velkou pardubickou.
Jaroslav Myška je stálicí mezi našimi nejlepšími překážkovými žokeji. Letos získal stejně vítězství v šampionátu jako Lukáš Matuský, jen o dvě druhá místa míň. Největších úspěchů dosáhl na koních domácí stáje trénovaných svou manželkou Štěpánkou. Lodgian Whitle vyhrál kvalifikaci na Velkou pardubickou, Crystal Cross jeden ze série 2 mílový krosů, Evžen vyhrál Cenu Labe.
Jan Faltejsek 11 vítězství 54 startů
Lukáš Matuský 8 37
Jaroslav Myška 8 43
Helena Vocásková – šampiónka trenérů na rovině
HELENA VOCÁSKOVÁ trénuje koně rodinné tréninkové centrály. Svůj první šampiónský titul trenérů na rovinách získala v roce 2016. Další rok byla třetí, ale pak ovládla minulé dva ročníky. Letos přidala již čtvrtý titul v Nutrin Cupu – rovinovém šampionátu trenérů, když u nás vyhrála 22 dostihů. Na začátku sezóny zafungovalo spojení s Tomášem Lukáškem, který s Barthesou vyhrál Memoriál Rudolfa Deyla. David Liška vyhrál s Tularkou Cenu Nory Jeane a s Gianninou Cenu Masise. Václav Janáček s Barthesou vyhrál Slovenské Oaks. Jinak se stáj většinou spoléhala na stájového jezdce Beysima Ferhanova.
Allan Petrlík je čtyřnásobný šampión trenérů. Svůj první titul získal v roce 1998, další tři přidal v letech 2013 až 2015. V dnešní době znovu trénuje koně Rabbitu Trhový Štěpánov. S nimi získal 17 vítězství především v menších dostizích. Na jedničkové scéně byla nejlepší Rabbit Breath, třetí z Memoriálu Rudolfa Deyla a pátá z Jarní ceny klisen.
Václav Luka je trojnásobným šampiónem z let 2010 až 2012. Se svými svěřenci se zaměřuje na starty v zahraničí, především ve Francii. U nás vyhrál 14 dostihů. Ignacius Reilly vyhrál Velkou dubnovou a Tattersalls Mile, Ramssio Zlatý pohár, Muguruza „Zimní královnu“, Marcony LP Velkou červnovou. V zahraničí byla upřena pozornost především na nejlepšího koně v českém tréninku Nagano Golda, který jen těsně prohrál Grand Prix de Saint-Cloud (Gr.1) a na podzim vyhrál Wielkou Warszawskou.
Helena Vocásková 22 vítězství 67 startů
Allan Petrlík 17 93
Václav Luka 14 97
Josef Váňa – šampión trenérů na překážkách
JOSEF VÁŇA kraluje překážkovému šampionátu od roku 1995. Jeho hegemonii přerušila jen Helena Vocásková v letech 2017 a 2018. Loni se Josef Váňa opět vrátil na trůn a letos titul obhájil díky 12 vítězstvím svých svěřenců. Aeneas a Forever Dry vyhrály jedničkové steeply v Lysé nad Labem, Dusigrosz Stříbrnou trofej, Buonarroti Cenu Vltavy, Chelmsford s přehledem Cenu ČASCH. Theophilos, Ange Guardian a Sottovento vyhráli tři ze čtyř kvalifikací na Velkou pardubickou. V ní se ale Váňovým svěřencům nedařilo a nezískali žádnou z dotací. Stáj navíc přišla o pětinásobného vítěze kvalifikací Ange Guardiana a nadějného Sottoventa, kteří se fatálně zranili.
Pavel Tůma získal s reprezentanty stáje Dr.Charváta druhé místo již loni. S nimi slavil i v minulosti velká vítězství jako Velkou pardubickou v roce 2018 s Tzigan Du Berlais. Letos získal třetí Zlatý pohár díky Anakingovi, Roncal vyhrál Zlatou sponu tříletých. Velké úspěchy slavil především v Itálii, kde Northerly Wind vyhrál Grande Steeple-Chase di Milano a byl druhý v Gran Premio Merano a Firs Of All v šesti startech mezi mladými steeplery neokusil hořkost porážky.
František Holčák se v posledních letech tolik překážkovým dostihům nevěnuje, přestože v minulosti připravoval pět vítězů Velké pardubické. V šampionátu však získal 8 vítězství, stejně jako jeho syn Radek, který letos vyhrál Velkou pardubickou. František Holčák bodoval spíš v menších dostizích. String ale vyhrál slušně obsazený trojkový handicap a někdejší vítěz Zlatého poháru Mustamir vyhrál předzkoušku Ceny Vltavy Cenu Deníku Právo, když po přechodu na krosy jedinkrát zdolal Irskou lavici.
Josef Váňa 12 vítězství 61 startů
Pavel Tůma 9 29
František Holčák 8 35
(Ondřej Blahník)