Šampióni v Ascotu
Dnes v Ascotu proběhne vrchol britské rovinové sezóny British Champions Day.
Pozvánka Eduarda Němečka
17:00 - Qipco Champion Stakes (Gr.1, 2000 m)
Dnes se v Ascotu koná tradiční závěrečný vrchol ostrovní rovinové sezóny. Hlavní pozornost bude věnována nejvíce dotovanému dostihu celého odpoledne, ve kterém se představí ve svém posledním životním startu v současnosti nejlépe hodnocený plnokrevník, čtyřletý Baaeed. V deseti startech dosud neporažený syn plemeníka Sea The Stars zahájil svoji dostihovou karieru loni v červnu a v poměrně krátkém časovém úseku se propracoval z class 4 až do grupových dostihů. Poslední dva starty v loňském roce už proběhly v Paříži a v Ascotu na nejvyšší scéně a stejně tak i všechna čtyři letošní vítězství. Devět dostihů absolvoval na mílové distanci a pokud panovaly nějaké pochybnosti o jeho vytrvalosti, tak je Baaeed jednoznačně rozptýlil naprosto suverénním výkonem v srpnových International Stakes v Yorku, kdy na distanci 2000 m naprosto dominoval. Rozhodnutí majitelů ukončit kariéru tohoto skvělého koně lze jistě z ekonomického pohledu pochopit. Neporažený Baaeed v roli plemeníka bude jistě výborným obchodním artiklem. Z pohledu dostihového fanouška se však nedokážu ubránit pocitu, že obrovský potenciál tohoto koně nebyl na dráze plně využit. A to i přesto, že vyhrál šest G1 dostihů a zítra pravděpodobně vyhraje i ten poslední. Moc rád bych ho viděl i v příštím roce na delších distancích než je 2000 m. Nezbývá než doufat, že se některý z jeho potomků vyrovná nebo alespoň přiblíží jeho fantastickým výkonům.
Loni na Champions Day vyhrál Baeed Queen Elizabeth II Stakes – foto Petra Mikesková
Dnes by měl být jeho největším soupeřem Frankelův čtyřletý Adayar. Ten loni jako tříletý dokázal získat vysoce ceněný double, když po vítězství v Epsomu (Derby) opanoval i největší letní srovnávací vytrvalostní test v Ascotu (King George VI and Queen Elizabeth Stakes). Závěr sezóny už tak vydařený neměl, když v Ceně Vítězného oblouku v Paříži proti němu byla jak příliš měkká půda, tak i nepříznivý průběh dostihu. Čtvrtým místem však v Paříži obstál se ctí. A následná loňská edice zítřejšího vrcholu, ve které obsadil místo páté, pak přišla nejspíše příliš brzo po náročné zkoušce v Paříži. Letos se Adayar představil na dráze pouze jednou, když počátkem září lehce opanoval dostih tří koní v Doncasteru. Na start tedy nastupuje čerstvý a kvality Baaeeda by měl náležitě prověřit.
Klání těchto dvou skvělých koní je ještě okořeněno faktem, že nyní vrcholí boj o prvenství v britském šampionátu trenérů. Je jasné, že titul získá jeden z dvojice trenérů dvou hlavních protagonistů. Lehký náskok si prozatím udržuje Charlie Appleby, avšak William Haggas je v těsném závěsu a výsledek zítřejšího vrcholu může pořadí změnit. Hlavní dnešní dostih by ale neměl být jen soubojem dvou koní. Obzvláště Bay Bridge, My Prospero nebo Dubai Honour už v minulosti prokázali výbornou výkonnost.
Adayar s Williamem Buickem po výhře v King George VI and Queen Elizabeth Stakes – foto Petra Mikesková
14:25 - Qipco Long Distance Cup (Gr.2, 3300 m)
Již úvodní dostih dnešního mítinku slibuje zajímavou podívanou. Při neúčasti letos skvělého Kypriose nemá z mého pohledu jasného favorita. Půjde o souboj starších koní s tříletými. Výborné výkony letos předváděli pětiletí Coltrane a Quickthorn, sázkovým favoritem je loňský i předloňský vítěz šestiletý Trueshan. Já se tradičně přikloním na stranu tříletého ročníku, který zastupují koně, kteří v posledním startu působivě zvítězili. Trawlerman upoutal bojovností v souboji s kvalitními staršími v Ebor Handicapu v Yorku, Eldar Eldarov vyhrál čtyřikrát z pěti životních startů, naposledy Saint Leger v Doncasteru. Nejvíce mě ale zaujalo vítězství tříletého vytrvalce Waterville trenéra Aidana O’Briena v irském Casarewitch Handicapu před necelými třemi týdny. Ve vysoce ceněném dostihu byl tento kůň ještě v závěrečném oblouku na posledním místě, následně se musel s Waynem Lordanem v sedle proplétat třicetihlavým polem a v závěru předvedl úžasné zrychlení, kterým udolal již téměř jistou vítězku, Mullinsovu Echoes In Rain. Na jeho srovnání se špičkovými staršími vytrvalci se těším.
Vítěz posledních dvou ročníků Trueshan s Hollie Doyle – foto Petra Mikesková
15:00 - Qipco British Champions Sprint Stakes (Gr.1, 1200 m)
Po supervytrvalcích přijdou na řadu sprinteři. Zde by měli mít navrch starší koně. Zejména dvojice Godolphinu Creative Force a Naval Crown, ale i Rohaan, Art Power a Kinross mají dobré šance. Doufám ale, že tříletí Perfect Power, Tenebrism, Castle Star a Go Bears Go jim nedají nic zadarmo. Osobně bych preferoval jednoho z dvojice svěřenců trenéra Applebyho.
15:40 - Qipco British Champions Fillies & Mares Stakes (Gr.1, 2400 m)
Bez jednoznačné favoritky je i souboj vytrvalých klisen. Sázkové kanceláře mírně preferují tříletou Emily Upjohn otce a syna Gosdenů, která se představí po delší pauze po zklamání v létě v Ascotu. Před tím nešťastně druhá v Oaks narazí na silnou konkurenci. Z tříletých bude na startu Applebyho progresívní Eternal Pearl a další svěřenkyně Gosdenů Mimikyu, která v minulém startu v Doncasteru jistě porazila loňskou vítězku tohoto dostihu, populární čtyřletou Eshaadu trenéra Variana. Ta bude zítra také na startu, stejně jako prověřená Haggasova Sea La Rosa. Zajímavostí je i start australské superstar Verry Elleegant, které se zatím v Evropě příliš nedaří, a kterou nabízejí britské sázkové kanceláře v kurzu 25:1.
Loni porazila Eshaada Albaflooru – foto Petra Mikesková
16:20 - Queen Elizabeth Stakes (G1, 1600 m)
Souboj tříletých Inspiral a Modern Games okořeněný účastí sedmiletého francouzského valacha The Revenant slibuje dostih určený mílařům. Favoritkou je Gosdenova Inspiral. Applebyho Modern Games by asi potřeboval pevnější podklad. The Revenant byl loni v tomto dostihu čtvrtý, ale před dvěma lety ho vyhrál a jeho forma na podzim obvykle roste a šance stoupají s měkčí půdou. Zajímavým soupeřem pro tyto koně může být i dohlašovaný a letos neporažený Jadoomi.
British Champions Day by měl být opravdovým vyvrcholením letošní velmi zajímavé ostrovní rovinové sezóny. Doufám, že české sázkové kanceláře nepřejdou tento mítink mlčením. Přestože Adayar patří k mým oblíbencům, proti Baaedovi bych asi nešel, ale Waterville, Eternal Pearl nebo The Revenant by mohli být zajímavou alternativou proti favoritům.