Saša jede i z falešného tempa (analýza)
Extrémně pomalý úvod měla 16. Letní cena klisen skupiny MAENTIVA, která byla vrcholem nedělních dostihů v Karlových Varech.
Letní cena klisen je sice pouze dostihem II. kategorie, ovšem patří mezi takzvané „open dvojky“, takže v ní může startovat i absolutní špička. Na distanci 2000 metrů se tedy utkala zajímavá společnost na čele s obhájkyní vítězství Sašou. Bohužel se nejednalo o nijak pohledný dostih. Po škrtu Golden Irene totiž nikdo neměl v plánu dostih vodit a jeho úvod tak byl extrémně pomalý. Vždyť prvních 800 metrů se odehrávalo v tempu 761 metrů za minutu. Zato závěrečná „dvanáctka“ se odběhla v tempu 979 metrů za minutu, a to přesto, že v oblouku do cílové roviny to klouzalo. Kvůli tomu se řada jezdců po 1. a 2. dostihu odmítala zúčastnit zbytku programu, ale nakonec jedinou jezdeckou změnu způsobilo teplé počasí, které se po 5. dostihu podepsalo na zdravotní indispozici žokeje Davida Lišky.
Navzdory zmíněným podmínkám (pomalé tempo, kluzký oblouk, vysoká teplota) i nejvyšší nesené hmotnosti roli favoritky splnila SAŠA (1,9:1). Pětiletá svěřenkyně Tomáše Váni patří ke špičce už od dvou let. Nejvíce se jí dařilo loni, kdy ovládla šestici dostihů včetně Velké ceny Prahy.
Do neděle sice platilo, že zvítězila pouze v jediném ze sedmi startů na distancích od 2000 metrů, ovšem navzdory této statistice nevypadala dvoukilometrová porce jako problém. Vždyť loni trať 2000 metrů absolvovala třikrát. Tento dostih vyhrála, v Bratislavě nechytila jen kvalitní Zorianu a výsledek z Berlína nemá vzhledem k nešťastnému průběhu velkou relevanci. Navíc její nejúspěšnější polosourozenec Calvinis získal svůj nejvyšší Racing Post Rating 95 liber za starty na distancích 2800 a 3300 metrů. Otec Calvinise Holy Roman Emperor přitom určitě není delším plemeníkem než otec Saši Makfi. Samotný dostih každopádně prověřil spíše sprinterské vlohy jednotlivých aktérek.
Saša vstoupila do sezóny v chuchelské Ceně Nory Jeane a rozdílem krku překvapivě podlehla Iwniance. Ta ale už měla start v nohách, a protože Saša nosila o 1,5 kg více, byla nejlepším klisnou v poli. Navíc, i když tedy za svými nejlepšími výkony zaostala, vyběhla formu o hodnotě 75 kg, což jí stavělo vysoko nad většinu nedělních soupeřek.
V Karlových Varech došlo na lámání chleba 1200 metrů před cílem. U této mety totiž zavelela ke zrychlení Champagne Pink, a protože se jednalo o razantní změnu tempa, pole se výrazně natáhlo. Saša v pomalém úvodu cválala na druhém místě, takže měla dobrou pozici, aby na nástup soupeřky dokázala reagovat. To nakonec dokázala jako jediná, takže do cílové roviny točila vedoucí dvojice s výrazným náskokem. U distance už měla po bariéře útočící Saša převahu a nakonec zvítězila s pohodlným náskokem 2 a ¼ délky.
SAŠA
byla zakoupena prostřednictvím
a na dražbě společnosti
Champagne Pink (5,5:1) absolvovala českou premiéru. Ve Francii sice vlastní handicap pouze 29,5 kg a její tamní poslední výsledky na první pohled nezaujmuly, ale posledně ztrácela Fontainebleau ze třináctého místa zhruba jen 3 délky za vítězku. Navíc loni běhala v Anglii, získala slušný rating 77 liber. V pomalém úvodu byla chtivější, takže jí na protilehlé rovině čerstvě vyučený David Liška nechal cválat. V závěru na útok Saši odpověď nenašla, ale ostatní klisny se k ní nedostaly.
La Paix (4,5:1) sice všechna svá tři vítězství dosáhla na distanci 2000 metrů, ale její projev i původ napovídají, že by pár set metrů navíc ocenila. Závěrečný sprint jí tedy nesedl. Když se tempo rozjelo, cválala sice hned za Sašou, ale tak rychle akcelerovat nedokázala. Přestože se tedy v závěru rozcházela, duo nejlepších už bylo příliš daleko.
Touche Finale (33:1) startovala poprvé od změny trenéra, když se od Václava Luky přestěhovala k Aleně Skráškové. Subtilnější klisna rychle prolétla závěrečný oblouk, v němž získala na zbylé kvarteto náskok zhruba 6 délek, který na rychlé dráze uhájila. Předtím absolvovala několik negativních startů, takže bude muset dokázat, že její zlepšení není pouze dílem specifického průběhu.
Vědma (12:1) zvládá i supervytrvalecké distance a zrychlení tempa z předposledního místa nezachytila, takže její výkon mnoho neříká.
Derniera (30:1) v pomalém úvodu cválala na špici, ale když se zrychlilo, rychle se propadla na páté místo. Navíc jí schází trocha třídy, když její parketou jsou trojkové handicapy.
Ummalquwain (10:1) podobně jako Vědma trochu zůstala v boxech a po zrychlení tempa nabrala na chvostu pole ztrátu zhruba 3 délky na nejbližší soupeřku. V cílové rovině toho tedy mnoho stihnout nemohla.
Queentera (12:1) také nedokázala na protilehlé rovině rychle akcelerovat a navíc podle poměru váha/handicap vycházela nejhůře.
(Jaroslav Fabris)