Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Savills Chase skutečným vrcholem (rozbor + tip)

Savills Chase skutečným vrcholem (rozbor + tip)
Jack Kennedy - foto: Dublin Racing Festival

Dnešní Savills Chase je skutečným vrcholem Leopardstown Christmas Festivalu a je srovnávána s Cheltenham Gold Cupem.

Savills Chase na 4800 metrů byla vždy kvalitně obsazena, letošní ročník však mnohé předčí. Jak počtem účastníků, tak jejich kvalitou. Ze 14 koní má 10 rating 160 lb a vyšší. Z absolutní irské špičky chybí jen dvojnásobný vítěz Cheltenham Gold Cupu Al Boum Photo, který jde do Cheltenhamu osvědčenou cestou přes start v Tramore. Chybět bude i loni druhý Monalee, kterýměl startovat v King George VI Chase v Kemptonu, ale díky zpřísněným omezením kvůli Covid 19 nemohl odcestovat do Británie a Henry de Bromhead ho nechce poslat proti Minella Indo, který běhá ve stejných barvách majitele Barryho Moloneyho. Poďme si účastníky krátce představit. Vezme me to podle sázkových preferencí.

Minella Indo na sebe strhl pozornost, když v kurzu 50/1 vyhrál Albert Barlett Novices‘ Hurdle na Cheltenham Festivalu 2019 a svoji třídu na dlouhých tratích potvrdil následně v Punchestownu. Na jaře bojoval se svým věčným soupeřem Allahem v RSA, když je oba neskutečným finišem předstihl Champ. V posledních dvou starty vyhrál bez sebemenší námahy, ale byly to menší dostihy na rozcvičení. Tohle bude skutečný test kvality. Může ukázat, že je výjimečný, ale já si na něj myslím spíš do Cheltenhamu, kde mu sedne i delší distance.

Delta Work je obhájcem prvenství, když loni finišem porazil o hlavu ofenzivně chodícího Momalee. Své kvality na zdejší dráze potvrdil vítězstvím v Irish Gold Cupu před Kemboyem. V Cheltenham Gold Cupu na něj zbyla pátá příčka. Stejným umístěním vstoupil do sezóny v Champion Chase v Down Royal, ale i loni tam nepředvedl nic velkého, než zabodoval v Leopardstownu. Viditelně potřebuje start v nohách a teď by měl být v té pravé formě, navíc když se poběží na stejném povrchu „yielding“ jako loni. Jack Kennedy neváhal a vybral si jeho.

Presenting Percy byl po vítězství v RSA Chase 2018 považován za jednoho z adeptů Cheltenham Gold Cupu. V něm ale další rok skončil až osmý a naposledy spadl na předposlední překážce. Tehdy ale nebyl na špatné pozici a i jeho další výkony v sezóně nabyly špatné. Loni tu skončil třetí, v Irish Gold Cupu pátý. Před sezónou přešel od Patricka Kellyho ke Gordonu Elliottovi a myslím, že mu to pomohlo. V Champion Chase v Down Royal byl sice jen místo před Delata Workem, ale v Thurles se dosčkal své oblíbené měkké dráhy a jistě porazil Kemboye. Dnes to ale v Leopardstownu tak měkké nebude.

Allaho je takovým věčným soupeřem Minella Indo. Porazil ho jen při svém debutu na proutěnkách. V RSA s ním prohrál o délku. Před rokem podstoupil debut na těžkých skocích právě na Leopardstown Christmas Festivalu, kde ho na trati 4200 metrů v závěru předstihl Easy Game. Letošní vstup do sezóny mu ale nevyšel, v John Durkan Memorialu v Punchestownu ho v mlze moc vidět nebylo. Možná bylo na něj moc měkko, nebo potřeboval delší distanci, stájová jednička Willieho Mullinse Paul Townend si dnes vybral právě jeho.

Kemboy vyhrál tento dostih před dvěma lety, těžil ale z dobré taktiky Davida Mullinse. Že to nebyla náhoda potvrdil na jaře v Bowl Chase v Aintree a také v Punchestow Gold Cupu, kde porazil čerstvého vítěze Cheltenham Gold Cupu Al Boum Photo. Minulá sezóna se mu tak nepovedla, když i jeho ovlivnilo, že díky problémům jeho majitelů, musel do Savills Chase nastoupit bez přípravného startu a skončil čtvrtý. V Irish Gold Cupu ho porazil jen Delta Work. V Cheltenham Gold Cupu skončil až sedmý a v sezónní premiéře s odstupem za Presenting Percym, což bylo na pro něj nevyhovující měkké dráze. Už asi není v té formě co býval, v Leopardstownu mu to ale vždy šlo.

Samcro byl považován za velkou naději od počátku své kariéry, když coby neporažený nováček yhrál Ballymore Novices‘ Hurdle na Cheltenham Festivalu. Ne zcela to naplnil, ale v March Novices‘ Chase v Cheltenhamu porazil o nos Melona. Při sezónní premiéře sice skončil až třetí, těsně za Easy Game, ale Jack Kennedy to vysvětloval, že po menší chybě na jedné z posledních překážek se dostal z rytmu. Sám si teď zvolil jinak, Gordon Elliott si však myslí, že prodloužení distance by pro Samcra nemělo být problém.

A Plus Tard se zatím specializoval na kratší tratě. Loni tady porazil Chacun Pour Soi na 2 mílích, v Cheltenhamu byl třetí v Ryanair Chase. Henry de Bromhead řekl, že nemá vhodný dostih na 4000 metrů a na Leopardstown Christmas Festivalu zvolil tentokrát delší variantu.

Tornado Flyer zde na Dublin Festivalu nestačil na Faugheena a Easy Game, v Marsh Novices‘ Chase v Cheltenhamu skončil pátý. V prvním startu v sezóně se ale uvedl velmi dobře, když dokázal držet krok s Minem. Willie Mullins si myslí, že jako potomek Flemensfirtha mu prodloužení distance vadit nebude.

Fakir D’Oudairies patřil již mezi nejlepší tříleté proutěnkáře. Ukazoval se dobře i mezi nováčky na steeplechase, směřován byla ale hlavně na 2 míle. Svůj jediný start na 4000 metrů však suverénně vyhrál, zda zvládne i delší distanci, bude muset teprve ukázat.

Melon zaběhl vždy nejlíp na Cheltenham Festivalu, kde byl dvakrát druhý v Champion Hurdle a na jaře v Marsh Novices‘ Chase nos za Samcrem. Neměl ani špatný zahřívací start, přestože na Tornado Flyera nestačil. Stěžejní je ale pro něj měkká dráha, které se při premiéře na dlouhé distanci nedočká.

Easy Game začal sezónu již v létě a dvakrát vyhrál. V Down Royal byl druhý těsně před Samcrem, když mohl těžit ze své rozběhanosti. V Leopardstownu ale při před rokem při steeplové premiéře porazil Allaha a v dalším startu i Tornado Flyera. Pokud si udržel nějakou formu, na tomto povrchu by se na něj nemělo zapomínat, přestože i on patří mezi koně, kteří běhali na kratších distancích.

Tout Est Permis porazil Presenting Percyho a Delta Work při jejich sezónní premiéře. Jako taková hvězda ale nevypadá. Další start absolvoval na proutěnkách. Tady je to skutečně nabité.

Balko Des Flos vyhrál v roce 2018 Ryanair Chase. Od té doby ale nic tak velkého nepředvedl a jeho forma má klesající úroveň.

Jett si v Leopardsownu nevedl tak špatně, když v Savills Chase byl šestý a v Irish Gold Cupu čtvrtý. Jeho poslední formy ale dobře nevypadají.

Tipařův verdikt: Minella Indo vypadá jako velká naděje, ale nemusí mu sednout dráha i rychlejší povrch. DELTA WORK obhajuje loňské vítězství a vyhrál tady i Irish Gold Cup. Start v nohách ho mohl dostat do optimální formy a běží se na stejném povrchu jako loni. Z loňských nováčků by mohl překvapit Easy Game, kterému se v Leopardstownu dařilo a dráha by mu měla sednout, přestože i on patří do skupiny koní, kteří běhali na kratších tratích.

STARTOVNÍ LISTINA

Tipsport: 3,7 Minella Indo, 6,5 Delta Work, 7 Allaho, 8 Presenting Percy, 10 A Plus Tard, Kemboy, Samcro, 12 Tornado Flyer, 17 Fakir D'oudairies, 20 Melon, 27 Easy Game, 70 Tout Est Permis, 100 Balko Des Flos, 125 Jett

Fortuna: 3,5 Minella Indo, 6Delta Work, 7 Allaho, Presenting Percy, 10 Kemboy, Samcro, 11 A Plus Tard, 13 Tornado Flyer, 15 Fakir D'oudairies, 20 Melon, 30 Easy Game, 60 Tout Est Permis, 100 Balko Des Flos, 125 Jett

TIP:

DELTA WORK    V  6,5:1 

Tipsport   1 bod

EASY GAME   1-5   4:1

Tipsport  1 bod

 

Tipů: 137, správných tipů: 40, vsazeno: 185,5 bodů, zisk: + 5,89 bodů

Tipů 2020: 11, správných tipů: 4, vsazeno: 14 bodů, vyplaceno: 26,85 bodů, zisk: + 12,85 bodů

 

(Ondřej Blahník)