Slovensku vládne Arcturus, po Velké jarní zvítězil i v derby (analýza)
Tři týdny po Českém derby hostila Bratislava 27. Slovenské derby, v němž svedla souboj o vítězství dvojice českých koní.
Na start 2400 metrů dlouhého Slovenského derby se postavilo dvanáct koní, z nichž pět přicestovalo z Česka. V souvislosti s bojem o vítězství byla ale většinou zmiňovaná pouze pětice koní, kterou Tipsport vypsal v kurzech do 10:1, a mezi nimiž měli ti čeští převahu. Nebylo tedy překvapením, že se už popáté za posledních šest let hrála po Slovenském derby česká hymna.
Tu si nejvíce vychutnal realizační tým ARCTURUSe (6,5:1). Před startem proti svěřenci Františka Holčáka hovořil především jeho původ, který napovídá, že optimum by měl nalézt na distancích kolem míle. Jeho otec Fast Company ukázal vysokou třídu ve dvou letech, když skončil o půl délky za New Approachem druhý v Dewhurst Stakes. Tím ale jeho kariéra skončila, takže startoval maximálně na trati 1400 metrů. Většina jeho potomků nachází optimum na distancích kolem míle, což je i případ loňské vítězky Irish 1000 Guineas Jet Setting. Matka Mawu zaznamenal pouze jeden negativní start a Arcturus je jejím prvním potomkem. Původ má každopádně kratší.
Naopak na straně Arturuse byla bezpochyby vysoká třída. Tu ukázal už loni v Irsku, kde ze tří startů dva proměnil ve vítězství a získal rating 86 liber. Cenný byl především jeho druhý úspěch z handicapu v Leopardstownu, kde na jeho štítě zůstala i čtvrtá Nikeandnemesis, která se v zimě rovněž stěhovala do stáje Františka Holčáka a v Českém derby skončila sedmá. Arcturus tehdy na distanci 1600 metrů točil do cílové roviny za středem pole a poté přišel s údernou koncovkou, takže jeho projev napovídal, že míle nemusí být stropem.
Mezi pozitiva patřily i jeho zkušenosti s bratislavskou dráhou. Na té totiž absolvoval první tři starty pod stájí Meridian, přičemž lehce zvítězil ve slovenské Velké jarní ceně. V jejím trialu i ve Starohájském kritériu ho ovšem dokázal porazit Ryony. Směrem k derby byla diskutovaná především druhá z těchto porážek. K té došlo i proto, že Arcturus cválal v ostře rozběhnutém dostihu blíže čela než Ryony. České derby bylo naopak pomalejší a Arcturus volil defenzivnější taktiku. V závěru tak stihl pouze páté místo, nicméně zároveň ukázal, že porce 2400 metrů nemusí být neřešitelný problém.
V neděli mu průběh vyšel ideálně. Úvod byl podobně jako v Chuchli volnější (první čtyřstovka za 27,44 sekundy), takže v závěru (poslední čtyřstovka za 23,70 sekundy) mohl uplatnit svou rychlost. Zdenko Šmida ho zpočátku vedl ve středu pole a na rozdíl od řady soupeřů se nikam nehnal. V závěrečném oblouku už si Arcturus hlídal špici, ale stále zůstával schovaný a svou koncovku naplno rozbalil až po jeho vytočení. Ta byla dostatečně úderná, když posledními cvalovými skoky získal převahu hlavy.
Ve Velkých Karlovicích tak po třech týdnech slaví další úspěch v derby, když to české ovládl Radkem Holčákem připravovaný Pacific Hill. Arcturus má navíc nakročeno k zisku slovenské trojkoruny, kterou dosud získal pouze v roce 2003 úspěšný Tankred. Ten se vítězství ve Slovenském derby dočkal až po diskvalifikaci na přítomnost zakázaných látek pozitivně testované Ohne Sorge. Přes nedělní vítěztví stále platí, že Arcturus by měl optimum nalézt níže. Minimálně v pomaleji rozběhnutých dostizích ale dokáže díky vysoké třídy a dobré voditelnosti zvládnout i vytrvalecké distance.
Kristiano (10:1) v Českém derby puloval, zatímco tentokrát se chopil diktování tempa. To mu jako narostlému koni s dlouhou cvalovou akcí sedlo. Postupně zrychloval a o vedení nakonec přišel až těsně před cílem. Druhá skončila v derby i jeho pravá sestra Krasava a odchovanec Františka Vocáska se letos jako první český odchovanec dostal v handicapu přes hranici 80 kg. Jeho progres přitom nemusí být u konce, zvlášť když o 400 metrů delší distance St Legeru vypadá jako plus.
Ryony (4,85:1) cválal na ideální pozici ve druhém sledu, ale byl chtivější. Za distancí sice vycouval z boje o vítězství, nicméně třetím místem potvrdil vysokou třídu, kterou by měl lépe zužitkovat na kratších distancích.
Bolthorn (30:1) byl ve falešném trialu dlouho zavřený, takže až derby odhalilo jeho kvality. Od vítězství ho nicméně dělilo bezmála 9 délek. Je sice slovenským odchovancem, ale vlastní český sufix a jeho otcem je v centru Darhorse působící plemeník Mikhail Glinka.
Shawnee`s Triumph (10:1) dle očekávání zahájil dostih na chvostu pole. Postupně si sice lepšil pozici a při točení do cílové roviny nebyl od nejlepších zas tak daleko, ale v rychlém závěru neměla jeho koncovka dostatečnou razanci.
Castro (20:1) předvedl dobrý závěr z konce pole. Postupně jde nahoru, a protože by mu další metry navíc měly prospět, v St Legeru ho lze očekávat ještě výše.
Angkor Wat (2,25:1) na rozdíl od Českého derby neudával tempo. V pomalejším úvodu se s ním žokej ale dost přetahoval, zvlášť když vedoucí Kristiano cválal ve druhé stopě, takže u bariéry měl před sebou volný prostor. Už na konci posledního oblouku bylo zřejmé, že pozici favorita nesplní a nakonec odcouval až na sedmé místo. Jeho původ i temperament napovídá, že optimum by měl najít na distancích kolem dvou kilometrů.
Kaptain Joe (25:1) šel na start sice jako vítěz posledního trialu, ale to vzhledem k tehdejší konkurenci a tempu mnoho neznamenalo. V neděli prohrál s třídovějšími koňmi a asi by mu více sedla trochu kratší distance.
Palmera (20:1) absolvovala celý dostih ve vnější stopě. Navíc byla podobně jako při předchozích startech chtivější a síly jí stálo i vylepšení pozice v polovině dostihu.
Bell Elysees (30:1) podobně jako ve Velké červnové ceně skončil daleko od nejlepších. Na špičku ročníku zatím nemá, ale i jeho projev napovídá, že má prostor k progresu.
Military Respect (28:1) na rozdíl od Českého derby cválal blízko čela. Zpočátku byl ovšem chtivější a v závěrečném oblouku se rychle propadal. Pomoct by mu měl návrat na kratší distance.
Quissi Logist (130:1) je sice synem čtyřnásobné jedničkové vítězky Quissisany, ale na start šel s nejnižším handicapem 58 kg a vzdáleným posledním místem potvrdil roli outsidera.
(Jaroslav Fabris)