Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Slovenský Opasan vítězem prvního derby trialu (analýza)

Slovenský Opasan vítězem prvního derby trialu (analýza)
Opasan s Radkem Koplíkem vítězí ve Varech před Suprtuplem (vlevo) - foto: Andrea Zavadilová (andreazavadilova.cz)

Vrcholem sobotních karlovarských dostihů byla Cena Nadace města Karlovy Vary, která v posledních letech získala status prvního derby trialu.

Dvojka na 2000 pro tříleté koně, která se v minulých letech konala pod jinými názvy, se v Karlových Varech odběhla pošesté. Doposud byla součástí dostihového dne evropské šlechty, který byl ale kvůli pandemii nového typu koronaviru zrušen. Na řadu tak přišla zhruba o měsíc později. Za dobu své existence získala mezi předzkouškami derby významnou pozici. Vždyť v předchozích pěti ročních startovali dva vítězové Českého derby (Touch Of Genius, Blessed Kiss) a tři vítězové St Legeru (Sanok, Nagano Gold a Blessed Kiss).

Podle sázkové nabídky společnosti Tipsport se mohlo zdát, že letošní ročník by měl být duelem Sterli (2,8:1) a Francesky Belly (2,85:1), tedy dvou klisen umístěných v Ceně zimní královny. Ve skutečnosti ale byla situace před startem výrazně zamotanější. Koneckonců hned pět z dvanácti startujících koní absolvovalo českou premiéru. Čtyři z nich přicestovali ze Slovenska a právě zástupce slovenské ekipy slavil vítězství.  

OPASAN (16:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) sice debutoval už v prvním slovenském dostihu pro dvouleté, který se tradičně koná na konci června, nicméně i na konci sezóny byl jeho projev dost „zelený“. Svěřenec Jozefa Chodúra, který stál jako roček 5.500 guineí, totiž zvítězil v 1800 metrů dlouhé Odvetné ceně přesto, že zhruba 200 metrů před cílem vybočil pod bičem a až do cíle ho musel žokej Radek Koplík především rovnat. Konkurence sice nebyla nejsilnější, ale naznačil vytrvalost i prostor ke zlepšení.

V sobotu většinu dostihu cválal v zadní části pole, takže se ho nedotkla kolize v prvním oblouku, kde Beysimem Ferhanovem vedený Nitro vyvezl trojici koní, ani následné zbrzdění tempa 1600 metrů před cílem, kde se střed pole dost nahustil. V cílové rovině se znovu kroutil, když navzdory pobídkám bičíkem zprava visel k vnitřní bariéře. Každopádně předvedl údernou koncovku a pod vedením Radka Koplíka od nejlepšího ze soupeřů odešel na 3 a ½ délky. Do Českého derby hlášený není, ale vzhledem k nejisté situaci na Slovensku jeho dohláška nepřekvapí. Zvlášť když reprezentant stáje Bormann vypadá jako typ koně, kterému více sednou větší dráhy než je ta bratislavská.

Pro jeho otce French Navy, jehož největším úspěchem je vítězství v Gr.3, sice byly stopem dva kilometry, ale na mateřské straně má více vytrvalosti. Matka Ouija`s Sister nestartovala, ale trojice jejích potomků s aspoň třemi starty získala nejvyšší RPR minimálně na distanci 2300 metrů. Zvítězit dokázal pouze Abrahams Blessing, který svůj jediný triumf získal na 3300 metrů. Navíc někteří polosourozenci Opasana měli ještě kratší otce. Velkou třídu sice neukázali, ovšem výraznou stopu v chovu zanechala prabába Opasana Selection Board, když dala sedminásobnou Gr.1 vítězku Ouiju Board. Ta už se také prosadila v mateřské roli, protože jejím nejúspěšnějším potomkem je vítěz Derby a nadějný plemeník Australia.

Suprtupl (9:1) odskočil za středem pole, ale když došlo ke zbrzdění tempa, posunul se blíže špici a do cílové roviny točil jako druhý. Na jejím začátku se zdálo, že půjde po vítězství, ovšem nakonec jen těsně uhájil druhé místo. Pro vítěze Pražského zimního favorita vypadají dva kilometry jako strop, když jeho otec Worthadd podal nejlepší výkony na míli a v rodině má dost rychlosti. 

Spartico (16:1) by naopak měl jít s dalšími metry navíc nahoru, když jeho otec Maxios dává především pozdnější vytrvalce. Je hodně narostlým koněm, takže mu prospěl přesun z Bratislavy na větší dráhu. V cílové rovině předvedl pěkný spíd podél bariéry.

Franceska Bella (2,85:1) trochu zklamala, zvlášť když její akcie posilovala výborná stájová forma. Původ má dlouhý, ale v cílové rovině neměla výraznější moment. Na druhou stranu v prvním oblouku jí soupeři hodně vyvezli, nosila nejvíce kilo a od druhého místa jí dělilo 1 a ¼ délky, takže její ambice směrem k Oaks výrazně neutrpěly.

Avignon (15:1) byl jediným zástupcem českého chovu. Přestože byl vyvezen v prvním oblouku, díky zpoždění tempa brzy cválal blízko čela. Podobně jako v Pražském zimním favoritovi mnoho neztrácel na Suprtupla, když ho od něj dělilo 1 a ¼ délky.  

Tristan (16:1) získal loňská dvě vítězství mezi slovenskými odchovanci. S metry navíc si poradil, ale tentokrát přeci jen narazil na silnější konkurenci.

Rusel (6:1) je třetím vyvezeným koněm z prvního oblouku. Jeho výkon byl každopádně zklamáním, zvlášť když ostatní koně umístění v Pražském zimním favoritovi skončili také tentokrát na tabuli.

Sterli (2,8:1) neměla jediný světlý moment. Původ má vytrvalý, ale už na podzim neuspěla na distanci 2000 metrů ve Francii, i když tam jí omlouvala rozbitá dráha.

Silver Trigger (16:1) nebyl snadno ovladatelný, když špatně vytočil první oblouk a ani poté se na konci pole neusadil. V cílové rovině tak minul pouze slábnoucí soupeře. 

Queen Am (30:1) se při mosteckém debutu pomalu dostávala na nohy. Tentokrát už evidentně věděla, co jí čeká, když se dostala do první vlny a jezdec Michal Demo měl dost práce, aby jí stáhnul do středu pole. Kromě třídy jí může chybět i vytrvalost, když původ má spíše mílařský. 

Nitro (20:1) byl chtivější než při svých polských startech a v prvním startu pod novým vedením se v závěru vytratil.

Amos (55:1) má z obou stran sprinterský původ a jeho projev tomu odpovídal, když se hnal na špici. Zhruba 400 metrů po startu se ho Ingrid Janáčkové Koplíkové podařilo přibrzdit, ale když se k němu soupeři dostali na hlava-hlava, znovu za to vzal.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)