Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Sólo Twilight Paymenta, Joseph O’Brien se raduje z Mebourne Cupu

Sólo Twilight Paymenta, Joseph O’Brien se raduje z Mebourne Cupu
Joseph OBrien - foto: foto: inpho photography - Dublin Racing Festival

Největší australský dostih Lexus Melbourne Cup vyhrál ofenzivní jízdou svěřenec Josepha O’Briena Twilight Payment.

Lexus Melbourne Cup je nejslavnějším australským dostihem. Handicap na 3200 metrů strhává pozornost světové veřejnosti a v Austrálii je státním svátkem. Na závodišti ve Flemingtonu se běhá od roku 1861 a uspět se v něm snaží nejen domácí, ale i hosté z Evropy i celého světa. Ne jinak tomu bylo i letos, kdy se o dotaci 7.750.000 australských dolarů se střetlo 24 účastníků.

TWILIGHT PAYMENT v loňském roce obsadil jedenácté místo, když celý dostih odvodil. Tehdy se ale běželo na trochu měkčí dráze než teď. Sezónu začal na bohatě dotovaném mítinku Saudi Cupu, kde ke vzniku Turf Handicapu na 3000 metrů inspiroval organizátory právě Melbourne Cup. V něm skončil sedmý. Doma v Irsku si ale držel stabilní formu. Na distancích 2800 metrů vyhrál dvě Gr.3 a byl třetí v Irish St Legeru.

Letos se díky karanténě dostihu nezúčastnili zahraniční žokejové, ale již loni měl v sedle australského žokeje. I Jye McNeil ho brzy po staru usadil na čele, kde nasadil rychlé tempo, které natáhlo celé pole. Na rychlejší dráze ale tentokrát v cílové rovině neslábl a v cíli byl o ½ délky první.

Pro Josepha O’Briena to bylo již druhé vítězství ve slavném handicapu. Před třemi lety uspěl s čtvrtým ze St Legeru Rekindling a loni jeho Master Of Reality skončil těsně druhý. Letos ale skončil v poli poražených.

Tiger Moth podtrhl rodinný úspěch. Svěřenec Josephova otce Aidana O’Briena byl druhý v irském derby a v polovině září lehce vyhrál Gr. na 2400 metrů v Leopardstownu. V dostihu nesl příznivou váhu a byl považován za jednoho z favoritů. V dostihu se držel na výhodné třetí pozici, ale jeho útok stačil jen na druhé místo.

Prince Of Arran doplnil první tři místa pro cizince. Tentokrát pro Británii. Melbourne Cupu se účastnil i v minulých dvou letech a skončil na třetím a druhém místě. Svoji dobrou bilanci v tomto dostihu potvrdil silným finišem z hloubi pole a odsunul na čtvrté místo novozélandského The Chosen One.

VÝSLEDEK

 

(Ondřej Blahník)