Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Souboj nováčků rozhodl finiš Billabong Cata (analýza)

Souboj nováčků rozhodl finiš Billabong Cata (analýza)
Billabong Cat bojuje s Heaven Forfendem ve Velké ceně Prahy - foto: Jana Syručková

V neděli hostila Velká Chuchle dvojici dostihů kategorie Listed. Jedním z nich byl mílařský vrchol, tedy 43. Velká cena Prahy CK Martin Tour.

Na distanci 1600 metrů se o podíly z celkové dotace 600.000 korun utkala dvanáctka koní. Kvalita se sice na startu sešla vysoká, ovšem zcela scházeli zástupci klasického ročníku. Velká cena Prahy tedy nenabídla očekávané srovnání tříletých se staršími koňmi. V posledních letech se přitom tříletkům celkem dařilo, když ovládli polovinu z posledních šesti ročníků dostihu a v ostatních třech skončili druzí. O kvalitě letošních klasiků tak zřejmě více napoví za tři týdny konaný EJC. Každopádně neděle nabídla srovnání české špičky s dvojicí koní, kteří dosud startovali pouze v zahraničí. Právě nováčci na českých drahách svedli souboj o vítězství.    

BILLABONG CAT (7:1) byl nakonec tím úspěšnějším. Šestiletý svěřenec Václava Luky byl stájí Leram zakoupen v červenci 2019 za 23.333 euro poté, co skončil šestý v prodejce ve Vichy. Tehdy sice vlastnil vysoký francouzský handicap 46 kg, ale následně kvůli zdravotním problémům přes rok nevyběhl a loni zaznamenal pouze jeden negativní start, byť v kvalitní konkurenci.

Letos se ovšem chytil, když dobré výkony podal především ve dvojici Quinté handicapů. Začátkem dubna skončil v Chantilly šestý, ale jen 2 délky od vítěze, zatímco o dva a půl měsíce později v Saint-Cloud finišoval čtvrtý. Tehdy navíc musel v cílové rovině hledat volný prostor. Každopádně obhájil vysokou známku 41,5 kg, což značí vysokou třídu. Koneckonců ve Velké ceně Prahy třetí Torque Power a čtvrtá Zariyannka jsou ve Francii hodnoceni známkami 38,5 respektive 38 kg. V červenci sice neuspěl v Longchamp, kde šel tradičně z chvostu pole, ale tehdy na něm setrval až do cíle, když se do dostihu v podstatě nedostal.

V neděli se měl do jeho sedla vyhoupnout Jiří Chaloupka, ale ten byl od třetího dostihu indisponován, takže ho nahradila stájová jezdkyně Lucie Fialová. Ta v polovině srpna utrpěla při pádu v Netolicích zlomeninu žebra. Do akce se vrátila při pátečních dostizích v Pardubicích a v neděli slavila premiérové jedničkové vítězství. Ještě 400 metrů před cílem přitom Billabong Cat pole uzavíral, když předtím hledal prostor. U distance byl stále sedmý, ale posledními cvalovými skoky nakonec získal převahu krátké hlavy.

Lucie Fialová slaví vítězství ve Velké ceně Prahy v sedle Billabong Cata - foto: Jana Syručková

Heaven Forfend (4,5:1) rovněž absolvoval českou premiéru, když byl stájí Lokonrans po vítězství v červencové projde v Longchamp zakoupen za 25.555 euro. Jednalo se už o jeho čtvrté vítězství v řadě, ale po každém z posledních třech vítězství změnil majitele. Do dubna běhal v Anglii, kde vlastní rating 82 kg a v Longchamp vyběhl formu o hodnotě přibližně 40,5 kg francouzského handicapu. Dostih se pro něj zpočátku odvíjel ideálně, když cválal blízko vlažnější tempo diktujícího Donna Clifse, ale v cílové rovině byl na špici dlouho osamocen. Vypadá, že trochu kratší distance mu může sednout lépe, nicméně za tři týdny není přihlášený do 1400 metrů dlouhého EJC Million, nýbrž do stejně dlouhé Gr.3 v Drážďanech.

Torque Power (6:1) sice nedosáhl na hattrick, ale ani v pátém letošním startu neskončil mimo trojici nejlepších. Znovu hůře odskočil. Jiří Palík ho tak rozjel, aby ho dostal blíže ke středu pole, takže v průběhu dostihu většinou laxnímu Torque Powerovi poté chvíli trvalo, než se usadil. Každopádně předvedl kvalitní výkon a aktuálně je nejvýše hodnoceným koněm přihlášeným do EJC Middle.    

Zariyannka (8:1) cválala blíže čela než obvykle, což bylo způsobeno i volnějším úvodem. Znovu dokázala příslušnost ke špičce, když ve středoevropském regionu pouze jednou neskončila na tabuli, a to v příliš dlouhém Českém derby.

Achird (20:1) měla ideální průběh, když většinu dostihu cválala na třetím místě na bariéře, což v kombinaci se stájovou formou vyústilo v nejlepší letošní výkon.

Donn Clifs (12:1) udával vlažnější tempo. Kromě loňské Velké jarní ceny, v níž skončil předposlední, proti české špičce nestartoval. V neděli tedy dokázal, že minimálně mezi širší špičku patří.

Royal Town (15:1) už posledně v Bratislavské míli ukázal progres, na který v neděli navázal. Doběh byl totiž těsný, když ho od vítěze dělilo jen 3 a ¼ délky.

Cape Freedom (6:1) se s Royal Townem podělil o sedmou příčku. Podal tedy horší výkon než před týdnem v Mostě, což ale vzhledem ke kratší distanci a pevnější půdě nebylo překvapením. Navíc oblouk absolvoval vnější stopou.

Seasony (70:1) také naběhal metry navíc. Zpočátku byl navíc v zadní části pole chtivější. Každopádně podal nejlepší výkon za dobu v českém tréninku, když na vítěze ztrácel 6 a ¼ délky.

Ophelia`s Aidan (8:1) naopak po sérii vyrovnaných výkonů zklamal, když na rozdíl od pěti předchozích letošních startů upadl z tabule.

Rate (10:1) tradičně mívá problém s chtivostí. Tentokrát za to více vzal po pár stech metrech, kdy se ze zadní části pole dostal do koní. V závěru tak jeho finiš nepřišel.

Raging Storm (22:1) absolvoval letošní premiéru. Také on by uvítal svižnější tempo, když ho žokej musel brát zpátky. V závěru opustil podstatné dění.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)