Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

St Leger uzavře problematickou sezónu

St Leger uzavře problematickou sezónu
Zariyannka poráží Vivienne Wells v Oaks, foto: Monika Vodičková

Po jeden a půl měsíční pauze se ve Velké Chuchli odběhne poslední mítink sezóny 2020 jehož vrcholem bude poslední klasický dostih.

Letošní dostihová sezóna byla u nás i ve světě výrazně ovlivněna pandemií koronaviru Covid 19 a ochrannými opatřeními s tím spojenými. Díky jejich zpřísnění se u nás dostihy neběhaly od Velké pardubické a vypadalo to, že sezóna je již předčasně ukončena. Nakonec se ale profesionální sporty za přísných opatření rozjely a může se uskutečnit i poslední dostihový den. Samozřejmě bez diváků i majitelů koní a jezdci budou muset mít provedený test na koronavirus.

Poslední klasický dostih St Leger na 2800 metrů měl mít původně dotaci 600.000 Kč, protože se ale řada koní již díky nejistotě na něj přestala chystat, byly zrušeny předběžné přihlášky a vypsána nová propozice s dotací 200.000 Kč. Na startovní listině je sedm jmen, dvě patří zahraničním účastníkům.

Německá účastnice Vivienne Wells je na našich drahách jako doma. Byla druhá v Oaks i v derby a stejné umístění získala ve Slovenském derby. Z účastníků St Legeru ukázal nejvíc třídy a tak by mohla sérii druhých míst protrhnout. Svěřenkyni Bohumila Nedorostka povede stejně jako v minulých startech Alexander Pietsch.

Cote Jardin skončil v Českém derby sedmý 6 ½ délky za Vivienne Wells. Před měsícem startoval ve francouzském Deauvill v Listed na 2500 metrů, na francouzskou black type společnost ale nestačil. Těžit může z vytrvalého původu, jeho rodina měla zkušenosti a překážkami.

Joganville byl čtvrtý ve Velké červnové, v derby ale skončil až jedenáctý. Poslední start absolvoval ve dvojkovém handicapu na 1600 metrů, kde s nejvyšší váhou skončil těsně druhý za Calorificem. Mílová cena měla být pravděpodobně jeho cílem i teď, na startu St Legeru však musel zaskočit za zraněného Rusela. V sedle bude mít poprvé Milana Zatloukala, který v neděli vyhrál v Miláně s dvouletým reprezentantem rodiny Nieslanikových Ponntosem.

Agata Christie je slovenskou reprezentantkou. V Chuchli byla naposledy v létě druhá v maidnu na 2400 metrů, vítězný Apolon byl ale následně třetí ve Slovenském derby. Ona tam skončila šestá, když před tím byla druhá za Barthesou ve Slovenských Oaks. Před třemi týdny byla pátá v jedničkovém dostihu na 2000 metrů v Budapešti.

 

Vivienne Wells druhá v Českém derby, sedmý Cote Jardin, jedenáctý Joganville

 

Řekli nám:

Bohumil Nedorostek, trenér Vivienne Wells: „Dobře pracovala a měla by být na tom dobře. S distancí by neměla mít problém, už na ní v Německu startovala a to na tom ještě nebyla tak dobře jako teď. Bude záležet na průběhu, ale chtěli bychom prolomit bilanci druhých míst. Věříme, že to vyjde.“

Jiří Chaloupka, trenér Cote Jardina: „Plánovali jsme s ním ještě start ve Francii, takže se udržoval ve formě. Distanci vyzkoušenou nemá, uvidí se v sobotu, ale možná právě takhle dlouhý dostih by pro něj mohl být výhodou. Protože už jsem si přestal držet váhu, pojede ho Adam Florian.“

Jan Rája, asistent trenéra Joganville: „Původně měl jít St Leger Rusel, který byl v top formě, lepší než na derby a Velkou cenu českého turfu. Včera se mi ale trochu nezdála noha, proto jel na sono, které odhalilo mikroproblém, který byl tak malý, že by s ním asi mohl startovat, ale majitel se rozhodl neriskovat. Joganville měl jít trojku na míli, ale musel zaskočit za Rusela. Třídu má, ale není to takový vytrvalec jako Rusel.“

STARTOVNÍ LISTINA

(Ondřej Blahník)