Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Stájová sestava: Luboš Urbánek

Stájová sestava: Luboš Urbánek
Majitel stáje Lokotrans Karel Jalový s Lubošem Urbánkem - foto: Zenon Kisza

Představujeme svěřence Luboše Urbánka pro nadcházející sezónu, s jeho komentářem k jednotlivým koním.

LUBOŠ URBÁNEK připravuje již čtvrtým rokem koně jednoho z našich předních majitelů Karla Jalového stáje Lokotrans v Újezdu u Boskovic. Se Sir Sunem vyhrál Gerschův memoriál i Velkou jarní, Mon Cheri vyhrál Slovenské derby, Ideal Approach pět jedničkových dostihů převážně v Bratislavě. Loni získali jeho svěřenci pět jedničkových vítězství, z toho dvě na překážkách. Boomboom Kiss byl třetí v Listed v Drážďanech.

„Pracuje u nás Adam Florian, který by měl být na rovinách naše jednička. Přes zimu se mi ozval i Jaroslav Šafář, který by ho měl na našich koních doplňovat. Na překážkách je jednička Honza Odložil, chtěl bych spolupracovat i s Jardou Myškou.“

 

Starší koně

BOOMBOOM KISS (hdcp 88 kg) byl ve třech letech druhý v Listed v Chantilly na 1800 metrů, běhal class 1 a měl rating 43 kg. Loni ve Francii absolvoval 5 startů, jednou vyhrál a dvakrát vyl druhý. Do českého tréninku přešel s ratingem 40 kg a uvedl se pátým místem v EJC Midde. V dalším státu vyhrál jedničkový handicap v Hannoveru na 2200 metrů a na stejné distanci byl třetí v Grosser Herbstpreis (Listed) v Drážďanech.

„Už by potřeboval dostih. Loni ukázal, že má na Listed úroveň v Německu, uvažovali jsme i o Francii, ale zatím by měl začít Velkou dubnovou.“

 

Boomboom Kiss byl loni třetí v Grosser Herbstpreis v Drážďanech - foto: Zenon Kisza

SIR SUN (hdcp 80,5 kg) jako dvouletý vyhrál Gerschův memoriál. Jako tříletý přidal vítězství ve Velké jarní ceně a byl čtvrtý v Českém derby. Jako čtyřletý byl druhý ve Velké dubnové a vyhrál Memoriál Josefa Dolejšího na 2000 metrů ve Varech. V EJC Middle obsadil čtvrté místo. Loňskou sezónu ale vynechal.

„Zvažovali jsme u něj operaci, ale měla by úspěšnost na 50 % procent, proto jsme ho loni nechali ve výběhu a teď je na tom dobře. Chceme ho šetřit, proto nepůjde moc startů. Může začít menším dostihem, ale možná také půjde Velkou dubnovou. Dostih jde vždy na 120 %. Teď je na tom jak ve třech letech. Jen málo za Boomboom Kissem.“

IDEAL APPROACH (hdcp 78,5 kg) patří mezi naše přední mílaře. V roce 2018 vyhrál Velkou květnovou a byl třetí v EJC Middle. Jeho tempařskému stylu svědčí víc bratislavská dráha s kratší rovinou. Na ní dvakrát vyhrál Bratislavskou míli, Velkou aprílovou cenu a Velkou októbrovou cenu. Loni se mu opět nejlíp dařilo v Bratislavě, kde byl o ½ délky druhý v Bratislavské míli za stájovým kolegou Red Persianem a ve Velké aprílové ceně třetí za Moreen a někdejším maďarským derby vítězem Eminensem. Na vítězství nedosáhl. Ve Velké ceně Prahy byl šestý, v EJC Middle sedmý.

„Nejvíc mu to sedne v Bratislavě, ale tam zatím není známo, kdy začnou dostihy. Ještě nepatří do starého železa a stále má v jedničkách na 1600 až 1800 metrů co nabídnout. Sednou mu závodiště s kratší rovinou. Může jít i v Německu nebo Velkou květnovou.“

RED PERSIAN (hdcp 76 kg) byl jako dvouletý v Irsku druhý v handicapu s ratingem 87 lb. K nám přišel po vítězství v handicapu na 1200 metrů na jaře v Dundalku jako tříletý se známkou 86 lb. U nás se poprvé představil ve Velké ceně Prahy, kde se moc nechytl, stejně jako v EJC Million. Až třetí místo v Českomoravské ceně vypadalo nadějně a sezónu zakončil vítězstvím ve dvojkovém handicapu v Mnichově na míli. Loni začal druhým místem v Memoriálu Jaroslava Maška za Bridportem, který byl později diskvalifikován. V dalších startech ale nebyl moc spolehlivý. Ukázal se jen v Bratislavské míli, kterou vyhrál před Ideal Approachem.

„Nemá nejlepší psychiku, ale po zimě na tom bývá dobře. Měl by jít Memoriál Jaroslava Maška, kde loni dobře zaběhl. Pak se uvidí. Může přejít i na překážky, ale věřím, že ještě může na rovinách něco ukázat.“

Red Persian poráží Ideal Approacha v Bratislavské míli - foto: Václav Volf (fotovolf.com)

KIHNU (hdcp 75,5 kg) byla v roce 2018 čtvrtá v Oaks a třetí v EJC Long – Velké ceně českého turfu. Loni hned na úvod sezóny vyhrála Velkou májovou cenu v Bratislavě. V dalším startu tam byla čtvrtá ve Velké ceně Slovenska. Dalších startech šla s formou trochu dolů, i když páté místo ve slovenském Zlatém poháru nebylo špatné. Sezónu zakončila posledním místem v italských Listed na 2200 metrů. Na vítězku ztrácela necelých 5 délek a před ní skončila Saša.

„Na podzim před EJC se zranila, ale už je v pořádku. Má dobrou jarní formu, ale teď tu prakticky nemá co běhat a začne asi až Letní cenou klisen začátkem července ve Varech.“

BARABASH (hdcp 74 kg) se uplatnil na dlouhých distancích. Jako tříletý byl třetí v St Legeru, vyhrál dvojkový handicap na 2600 metrů a byl třetí v Ceně prezidenta republiky. Loni začal v trojkových handicapech v Německu, ale nijak zvlášť se mu tam nevedlo, stejně jako u nás ve Zlatém poháru nebo v Meranu. Až na podzim se dostal do formy a s nejvyšší váhou vyhrál handicap na 2400 metrů v Bratislavě a v Ceně prezidenta republiky byl čtvrtý.

„Loni se srovnával s kastrací a do formy se dostával později. Měl by běhat dostihy od 2400 do 3200 metrů. V úvahu přichází Karlovarská dvojnásobná míle.“

HELLO HOBBY (hdcp 74 kg) patří ke stálicím na jedničkové sprinterské scéně, i když jedničkový zásah má jen jeden, když v roce 2017 vyhrál Cenu TRM na derby mítinku. Loni absolvoval v Německu tři handicapy na distancích 1400 až 1600 metrů, jednou byl čtvrtý a pátý a aktuálně tam má handicap 63,5 kg. Na úvod sezóny byl čtvrtý v Gomba handicapu, v těsném doběhu Ceny Jezdectví v Mostě byl pátý, v Ceně sprinterů při derby čtvrtý. V mílové Ceně BBAG ve Varech skončil za Amazing Gangsterem. Ve Svatováclavské ceně skončil šestý.

„Loni zklamal až v posledním startu v Mnichově. Měl by jít Gomba handicap a pak uvidíme. Už je asi trochu za zenitem, ale stále může být užitečný.“

MILITARY RESPECT (hdcp 73,5 kg) byl ve dvou letech ve Francii třikrát druhý a před klasickou sezónou k nám přišel s ratingem 35,5 kg. Sezónu odstartoval třetím místem ve slovenské Velké jarní, v obou exfederálních derby se mu však nedařilo.

„Loni byl zraněný. Teď již vím, že jít s ním derby bylo chyba. Je to kůň tak na 1400 metrů, v Bratislavě na míli. Zatím s ním nebudeme nikam spěchat. Začne později.“

THAT’S MY GIRL (hdcp 73 kg) začala běhat až loni v létě. Už v druhém startu se ukázal dobře proti starším ve Varech, kde ve dvojce na 2000 metrů sice nosila nízkou váhu, ale byla druhá jen délku za Res Judicatou. V Ceně prezidenta republiky pak obsadil třetí příčku.

„Loni byla ještě takové hříbě, teď vypadá supr. Začne v trojce a pak by měla směřovat do Karlovarské dvojnásobné míle. Podle mě by měla mít jedničkovou výkonnost.“

FACT AND FIGURES (hdcp 66,5 kg) je polobratrem trojnásobné Gr.1 vítězky Winter. U nás začal běhat až ve čtyřech letech a propracoval se mezi širší špičku. V roce 2018 na jaře vyhrál dvojkový handicap v Chuchli na 1400 metrů a byl třetí v Bratislavské míli. Prosazuje se většinou ofenzivním stylem a víc mu sedne pevnější dráha. Loni šel s formou dolů, chytil se až na podzim, kdy byl čtvrtý ve dvojkovém handicapu na 1200 metrů a tradičně běžel v Ceně běloušů, kde obsadil třetí místo ale skoro šest délek za vítězným Res Judicatou.

„Chtěl jsem s ním začít v Brně. Takhle by měl jít hned první dostihy v Mostě. Tam zvládne i míli, na delší rovině spíš 1400 metrů. Nemá rád měkkou dráhu.“

 

Tříletí

ETHERNITY (hdcp 70,5 kg) v Gerschově memoriálu skončila třetí za Ratem a Archid. Počínala si aktivně, takže mostecká dráha, kam je hlášena do Jarní ceny klisen jí může sedět. Zvlášť při předchozím vítězství v Bratislavě přitom bylo patrné, že je ještě zelená. Polosestra Emerita jako čtyřletá zvítězila v Listed na 1400 metrů, za což obdržela německý handicap 89 kg.

„Měla by jít Deylův memoriál a pak Jarní cenu klisen. Mostecká dráha by jí měla sednout. Je hodně rychlá. Měla by se uplatnit na tratích okolo 1400 metrů, maximálně na míli.“

MAGIC BARON (hdcp 69,5 kg) finišoval druhý v Karpatské ceně v Bratislavě, zatímco v pomalejším Pražském zimním favoritovi cválal blízko čela a v závěru neměl výraznější moment. Kombinace distance 1800 metrů a měkčí půdy pro něj nemusela být to pravé, když původ má kratší. Každopádně třídu už ukázal a polobratr Wootton skončil druhý v Gr.1.

„V Pražském zimním favoritovi mě zklamal, ale potřebuje rychlý dostih. Je to spíš o jeho hlavě, je pro něj lepší, když jde zezadu a koně předbíhá. Chtěli jsme s ním začít v nějakém dostihu v Německu, ale teď začne rovnou Velkou jarní.“

AVERIS (hdcp 67,5 kg) je polobratrem druhého v derby Avereho a vítěze Gran Premia Merano Al Bustana. Loni absolvoval čtyři starty. Pátý byl v Ceně zimního favorita v Mostě i v Pražském zimním favoritovi na 1800 metrů.

„Skáče dobře, ale je škoda, že je tak malý. Při jeho velikosti nevím jestli na překážkách zvládne hmotnost přes 60 kg. Začne nějakou trojkou na rovině okolo 2000 metrů, pak podle situace.“

LA BEAUTÉ je nestartovavší dcera Lailah, která je jediným potom Relaxed Gestura a navíc zastupuje rodinu výborné Latiny. Její první dva potomci brzy zamířili nad překážky, nad nimiž si slušně vede pravý bratr La Beauté Laverno. Ten zakončil rovinovou kariéru desátou příčkou ve Velké červnové ceně, v níž podal slušný výkon, když na vítězného Saula ztrácel 9 délek. Hlášena je do Oaks.

„Hezky vyspěla. Je to krásná silná kobyla. Začne na rovinách, ale nevím, jestli bude mít na Oaks. Její budoucnost by měla být na překážkách. Určitě je vytrvalá.“

OPEN CHEQUE je polobratrem třetího z německého derby Open Your Heart. Zatím absolvoval jen debut, kde většinou proti rozběhaným soupeřům obsadil sedmé místo.

„Byla chyba, že vyběhnul už loni. Nebyl ještě vyspělý. Hraje nám do karet, že Derby a St Leger letos budou tak pozdě, nechci na něj moc tlačit.“

JIR SUN byl zakoupen za 50.000 € na breeze up dražbě. Je synem nedávno uhynulého Shamardala, jednoho z nejlepších světových plemeníků. Matka Jira ve dvou letech vyhrála Listed v Newmarketu, v chovu dala dvě sprinterky s maximálním ratingem 82 lb a vytrvalce, který se moc neprosadil.

„Byl natažený na breeze up dražbu. Zpočátku byl takový rozlámaný. Je dobře, že loni nestartoval. Přes zimu se z něj vyloupl krásný kůň. Věřím, že z něj něco bude. Začne v Chuchli v maidnu na 1800 metrů.“

 

Překážkáři

AL BUSTAN (hdcp 89 kg) vyhrál Cenu ČASCH pro čtyřleté, byl čtvrtý v Ceně Jana Kašpara pro pětileté, vyhrál Závěrečnou cross country. V sedmi letech se zaměřil na starty v Itálii a vyhrál Gran Premio Merano. Další rok přidal Grande Steeple-Chase d’Europa, v Gran Premiu Merano našel přemožitele ve výborném francouzském reprezentantovi Le Costaudovi. Loni vyhrál v Meranu jednou, v Grande Steeple-Chase d’Europa byl druhý za Notti Magiche, v dalším startu ho porazil pozdější vítěz Gran Premia Merano L’Estran. V Gran Premiu za ním skončil pátý o 7 délek. Před sezónou přišel od Stanislava Popelky.

„Měl by se zaměřit na cross country v Pardubicích. V minulosti už je běhal. Pokud by všechno dobře vycházelo, měl by směřovat do Velké pardubické. Pokud by ale v kvalifikacích bylo vidět, že mu distance dělá problémy, mohl by jít třeba Cenu Labe. Jen kdyby se dostihy v Pardubicích dlouho odkládaly, šel by opět Gran Premio Merano. Přeci jenom se si potřebuje krosu znovu osahat.“

LAMUM (hdcp 83,5 kg) doběhl překvapivě druhý ve Zlatém poháru 2018 a od té doby patří mezi špičku v klasických steeplechase. Ten rok byl ještě druhý ve Velké mostecké, ve Zlatém poháru EŽ sice obsadil třetí příčku, ale tehdy jako tepmař upustil od své ověřené taktiky a na první dvojici výrazně ztrácel. Loni vyhrál předzkoušku Zlatého poháru, v něm byl druhý za Northerly Windem.

„Už dřív jsem s ním chtěl běhat dostihy v Meranu a to by měl být jeho hlavní cíl. Uvidíme, jak se mu tam bude líbit. V úvahu připadá i Francie.“

RIBELINO (hdcp 79 kg) si po diskvalifikaci Nikase připsal vítězství ve Velké pardubické 2015. V dalších letech ale na tento výkon nenavázal. Před loňskou sezónou přešel do tréninku Luboše Urbánka. Absolvoval tři kvalifikace na Velkou pardubickou. V té první si vedl hodně aktivně, v závěrečné pasáži ale měl velké problémy v hluboké oranici a nakonec skončil sedmý. Stejné umístění získal i v srpnu, kdy tak aktivní nebyl. V poslední kvalifikaci v září byl čtvrtý. Ve Velké pardubické skončil na Taxisu.

„Po pádu na Taxisu byl trochu rozlámaný, ale už si odpočinul. Je hodně pracovitý. Letos by před Velkou pardubickou neměl mít tolik startů. Potřebuje pevnější dráhu, proto nebude mít problém s nějakou letní kvalifikací. Termíny ale zatím nejsou známy.“

GRYFFICHOP si ve třech letech v dostizích okolo 2000 metrů na provinciích ve Francii vyběhal rating 34,5 kg. Tentýž rok přešel na překážky. Za vítězství ve steeplechase Compiegne získal rating 64 kg. Ve čtyřech letech již v tréninku Luboše Urbánka tam byl na jaře čtvrtý v Listed proutěnkách, další start tam po chybě na jednom ze skoků nedokončil. Ve vrcholu pro čtyřleté proutěnkáře v Meranu ale zklamal až pátým místem, když tehdy vyhrál Stuke. Ve Křišťálovém poháru si vedl lépe. Na suverénního Anakinga sice nestačil, ale o druhé místo ho až těsně před cílem připravil Amadeon.

„Loni jsme ho nechali odpočívat. Jeho cílem by měly být steeplechase ve Francii, kde by mohl začít na menších drahách. Je to kvalitní kůň, hlavně aby zůstal zdravý.“

MR SPEX (hdcp 71 kg) byl ve čtyřech letech třetí v Ceně ČASCH. Loni do sezóny vstoupil vlažněji, ale koncem června vyhrál v Pardubicích čtyřkový handicap. Další čtvrté místo bylo mezi nadějnými koňmi, a přestože v dalším startu ve slušně obsazené trojce na nejlepší nestačil, s vrstevníky v Memoriálu Jana Kašpara si poradil.

„Je to kůň do Pardubic. Jeho cílem by měla být Cena Labe. Ještě není na vrcholu. Stále pomalu dozrává.“

SHENT (hdcp 71 kg) odstartoval kariéru loni ve čtyřech letech rovnou na překážkách. Zpočátku se nechytl při debutu ve Francii, ani na proutěnkách v Pardubicích. V Criterium di Primavera pro přední italské čtyřleté proutěnkáře spadl na předposlední překážce z třetí pozice, na první dva, mezi nimiž byl King Heart, již ale hodně ztrácel. Ani v dalším startu v Meranu nijak neoslnil. Za tehdy druhou Slivkou hodně zaostal. Proto se mu v Ceně ČASCH nedávalo moc šancí, při své krosové premiéře ale překvapil a své vrstevníky na čele s Cosmic Magic porazil.

„Loni měl trable se zády. Chiropraktik ho ale dal dohromady a nakonec v Pardubicích ukázal, co v něm je. Zkusí běhat steeply ve Francii. Teď, když se jeho problém vyřešil, myslím, že na to bude mít.“

SILVER SEAM (hdcp 73,5 kg) je polobratrem Subway Dancera. Loni se ze čtyř stratů ve Francii dvakrát umístil na provinciích a dostal rating 34,5 kg. Ve středoevropském regionu se představil v tréninku Zdena Koplíka a vyhrál rakouské derby v Ebreichsdofu, když v takticky pomalu rozjetém dostihu těžil z první pozice. V EJC Long – Velké ceně českého turfu na soupeře nestačil.

„Má vyběháno dost peněz. Díky penalitám tak zkusí překážky a myslím, že na nich zůstane. Má pro ně velký talent.“

TARIQUE (klas. 62,5 kg) toho na rovinách moc neuměl. Měl handicap 50 kg. Na konci sezóny si ale v Pardubicích vyzkoušel proutěnky pro tříleté a o ½ délky prohrál se třetím ze Zlaté spony tříletých La Coralem.

„Měl by začít v druhé části sezóny běhat v Pardubicích cross country pro čtyřleté s vrcholem v Ceně ČASCH.“

BALLEROY (klas. 58,5 kg) to zkusil mezi špičkou, ale nechytl se ani ve dvojkách. Rating mu klesl na 61,5 kg. Na konci roku debutoval na proutěnkách čtvrtým místem v menším dostihu v Pardubicích.

„Na rovinách se trápil. Dobře ale skáče a mohl by běhat rychlejší steeply třeba v Mostě.“

FOLBURG DE PALMA byl ve třech letech druhý v Gr.3 pro francouzské polokrevníky. Loni startoval dvakrát na podzim a v obou případech vyhrál. Jak rovinu pro čtyřleté polokrevníky, tak debut na překážkách na provinční dráze Moulins.

„Je to krasavec. Pan kůň. Nechali jsme ho hřebcem. Výborně se s ním pracuje, udělá, co po něm chcete. Měl by běhat haies ve Francii.“

FOUDRE D'ALLIER začal kariéru loni ve Francii ve čtyřech letech. Po rozběhání druhým místem na rovině absolvoval překážkový debut v Auteuil v dostihu přes místní haies o 45.000 €, kde byl pátý. V dalším startu na témž závodišti byl na hodně měkké dráze zadržen. Mnohem líp si vedl ve Fontainebleau opět v proutěnkách o 45.000 €, kde vybojoval druhé místo, za což získal rating 56 kg.

„Je to velký kostnatý kůň. Původně jsme s ním chtěli jít Zlatý pohár v Pardubicích a pak běhat ve Francii, ale to bude záležet na tom, kdy budou dostihy v Pardubicích. Možná se dřív bude moct do Francie.“

GOSPHORE začal loni ve třech letech kariéru na překážkách ve Francii. Po vítězném debutu v Lyon Parilly byl třetí v Compiegne v haies o 45.000 €. Pak přešel na steeply. Vyhrál na provincii v Josselin, v Dieppe se v závěrečné fázi propadl, ale v Lyon Parilly si opět připsal jisté vítězství v menším dostihu.

„Supr skáče. Silný kostnatý kůň. Měl by běhat v Meranu siepi pro čtyřleté.“

UPSONG loni jako tříletý absolvoval ve Francii šest startů převážně na centrální francouzské dráze v Auteuil, kde za třetí místo v handicapu obdržel rating 58 kg a začátkem listopadu tam byl čtvrtý v Listed proutěnkách necelých 10 délek od vítěze.

„Máme informace, že už jako tříletý hodně dobře skákal. Je to sním trochu složitější. Bude lepší, když bude mít stálého jezdce, který už ho bude znát. Měl by běhat ve Francii steeplechase pro čtyřleté.“

(Ondřej Blahník)