Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Startuje Dublin Racing Festival

Startuje Dublin Racing Festival

V sobotu začíná v Leopardstownu dvoudenní Dublin Racing Festival, jedna z největších událostí překážkové sezóny v Irsku.

Stejně jako v Británii se i irští pořadatelé obávají mrazivého počasí. Tak hrozné jako v Anglii, kde se tento týden zrušila řada mítinků, by to být nemělo. Z pátku na sobotu by mělo být v Leopardstownu okolo 0 °C, přesto pořadatelé zareagovali upravením sobotního programu, kdy proutěnky a bumper zařadili před steeplechase, tak aby se na ně měla dráha čas, co nejvíc prohřát.

Jeden z hlavních dostihů mítinku BHP Insurance Irish Champion Hurdle se tak odběhne již jako druhý v pořadí. Jeho hlavní hvězdou je Apple’s Jade, která běhá v životní formě a všechny své tři starty v této sezóně vyhrála s minimálně o 11 délek. Jejímu ofenzivnímu stylu hraje nahrávají i rychlejší dráhy, na kterých se v poslední době běhá. Loni na Cheltenham Festivalu na měkké dráze neobhájila prvenství v Mare’s Hurdle.

Jediným mínusem by pro ni mohla být délka dostihu. Její parketou jsou dostihy na 4000 metrů, na kterých začátkem prosince utekla Supasundae o 20 délek. V posledním startu vyhrála dokonce o 28 délek. Christmas Hurdle na vánočním festivalu v Leopardstownu se běžely dokonce na 4800 metrů. Na 2 mílích moc prověřená není. Její suverenita je ale zatím velká. Pokud dokáže dominovat i na trati 3200 metrů, může být místo odstaveného Samco zbraní Gigginstownu do Champion Hurdle.

Obhájce prvenství Supasundae je také v distancích hodně flexibilní. Na Cheltenham Festivalu byl druhý v Stayers‘ Hurdle. Při prvním sezónním startu nestačil na Apple’s Jade. Napodruhé to již bylo lepší, když byl v dvoumílových Ryanair Hurdle v Leopardstownu druhý za Sharjah, který se ukazuje velmi dobře.

Willie Mullins bude mít na startu jediného zástupce a tím je druhý z Champion Hurdle Melon. Ten sice v Leopardstownu vyhrál maiden, ale jinak se mu na zdejší dráze tak nedaří. Loni tu byl pátý a v prosinci v Ryanair Hurdle čtvrtý. Byl to ale jeho první start v sezóně a teď by na tom mohl být líp.

Zbylá trojice také reprezentuje barvy Gigginstownu. Dva jsou stájovými kolegy favoritky Apple’s Jade a patří do lotu Gordona Elliotta. Farclas je vítězem Triumph Hurdle. Vstupem do sezóny ale neoslnil. Při druhém startu si již vedl lépe. Na měkké dráze v Limericku vyšlapoval dobře, před tím, než spadl. Asi pro něj bude stěžejní měkký podklad, kterého se však tentokrát nedočká.

Tombstone patří mezi solidní koně, velká hvězda to ale není. Navíc nastoupí jen týden po třetím místě.

Petit Mouchoir je v tréninku Henry de Bromheada. Na proutěnkách patřil ke špičce. Před dvěma lety tenhle dostih vyhrál. Ani po přechodu na steeply si nevedl špatně, i když trochu ze svého kreditu ztratil. V Ryanair Hurdle se opět vrátil na proutěnky. Podle slov svého majitele Michael O’Learyho potřeboval dostih a podle toho také jeho vystoupení vypadalo. Od své ofenzivní taktiky zcela upustil, dostih absolvoval vzadu a tam také zůstal. Pokud by však do toho tentokrát šel naplno, nemusel by být úplně bez šance.

Ondřej Blahník

STARTOVNÍ LISTINA