Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Stayers‘ Hurdle: Udrží Paisley Park sezónní neporazitelnost?

Stayers‘ Hurdle: Udrží Paisley Park sezónní neporazitelnost?
Faugheen před loňskými Champion Hurdle, foto: Jaroslav Fabris

Rozbor jednoho z vrcholů čtvrtečního programu Cheltenhamského Festivalu, který jsou Stayers‘ Hurdle.

Jejich favoritem je v aktuální sezóně ve čtyřech startech neporažený Paisley Park. Ten před rokem v Albert Bartlett Novices' Hurdle patřil k otsiderům, což potvrdil třináctým místem. Po letní pauze ovšem zaznamenal výrazný progres. Nejprve ovládl dvojici handicapů a nezaváhal ani v prvním startu proti elitě, který absolvoval v ascotských Long Walk Hurdle. Pro trenérku Emmu Lavelle se jednalo o premiérové Gr.1 vítězství. Že se nejednalo o náhodu, dokázal Paisley Park v Cleeve Hurdle. Ani na cheltenhamské dráze totiž jeho finiši nikdo neodolal, když nejlepšímu ze soupeřů nadělil propastných 12 délek.

Peisley Park vítězí v Cleeve Hurdle

Tentokrát proti němu nastoupí sedmnáct soupeřů, z nichž zasluhuje vypíchnout Faugheen. Svěřenec Williho Mullinse svého času platil za krále dvoumílových proutěnkářů. Vždyť před čtyřmi lety ovládl Champion Hurdle v roli desetinového favorita. Jeho kariéru bohužel později přibrzdily zdravotní problémy, které se podepsaly na jeho výkonech. Před rokem tak skončil v Champion Hurdle až šestý. Následně ale překvapil v Punchestownu, kde si vyzkoušel třímílovou porci. Té se nezalekl, když od startu udával tempo, a přestože se na něj v závěru snažil zaútočit loňský vítěz Stayers‘ Hurdle Penhill, dokázal mu utéct o 13 délek. Jeho aktuální forma je otazníkem, protože o Vánocích v Leopardstownu spadl na předposledním skoku. Proti němu stojí statistika, že jedenáctiletý kůň vyhrál Stayers‘ Hurdle naposled v roce 1986.

Faugheen vítězí v punchestownských Champion Stayers Hurdle

 

Sun Racing Stayers' Hurdle

16:30 – 4. dostih – 4800 m

1 BACARDYS 8, t. W P Mullins, ž. Mr P W Mullins, 15:1 – Už dlouho čeká na dobrý výsledek. Poslední dva starty absolvoval ve steeplechase, ale není spolehlivý skokan. To ukázal i v loňských Stayers‘ Hurdle, když spadl na poslední překážce. Do té chvíle ale vypadal dobře, protože se ze zadní části pole posunul do boje o třetí příčku.

2 BAPAUME 6, t. W P Mullins, ž. Paul Townend, 20:1 – Minulou sezónu si protáhl starty ve Francii, kde si vedl dobře. Že mu sedí měkčí dráhy, potvrdil i posledně, kdy ho na „softu“ porazil pouze favorit Gold Cupu Prenting Percy. V Cheltenhamu před dvěma lety skončil třetí v Triumph Hurdle, a i když se asi znovu najde někdo lepší, někde vpředu se zamotat může.

3 BLACK OP 8, t. Tom George, ž. Noel Fehily, 15:1 – Na proutěnky se vrátil třetím místem v Cleeve Hurdle. Ukázal tak, že i tři míle zvládne, když do té doby preferoval distance kolem čtyř kilometrů. Na rozhodně nepřekvapí.

4 COQUIN MANS 7, t. W P Mullins, ž. David Mullins, 60:1 – Minulou sezónu zaznamenal pár slušných výsledků v Gr.2 a Gr.3, ale na distancích do čtyř kilometrů. Letos se mu navíc nedaří.

5 FAUGHEEN 11, t. W P Mullins, ž. R Walsh, 5:1 – Dlouho platil za dvoumílového specialistu. Loni ale překvapil suverénním vítězství na třech mílích v Punchestownu. Po letní pauze nejprve překvapivě prohrál na dvou mílích a o Vánocích spadl na předposledním skoku, když v průběhu dostihu přenechal starost o tempo Apple’s Jade. Je hodně nevyzpytatelný, ale přes slušnou formu „Mullins Army“ mu příliš nevěřím.

6 KEEPER HILL 8, t. Warren Greatrex, ž. Richard Johnson, 80:1 – V minulé sezóně startoval ve steeplechase, ale často chyboval. Na proutěnkách startuje v handicapech a jeho rating 144 liber napovídá, že tohle je na něj příliš silné.

7 KILBRICKEN STORM 8, t. Colin Tizzard, ž. Harry Cobden, 15:1 – Před rokem překvapivě vyhrál Albert Bartlett Novices' Hurdle a poté dobře zaběhl i v Punchestownu. V aktuální sezóně startoval pouze dvakrát ve steeplechase. Při návratu na proutěnky se s ním musí počítat.

8 MAN OF PLENTY 10, t. Sophie Leech, ž. Jonathan Burke, 200:1 – Nad proutěnkami už absolvoval 32 startů a jeho handicapovým maximem je 132 liber. Je tedy jednoznačným outsiderem.

9 NAUTICAL NITWIT 10, t. Philip Kirby, ž. Thomas Dowson, 100:1 – Další kůň, který doposud startoval v handicapech. Rating má sice vyšší (149 liber), ale tady bude muset ukázat ještě více, a protože absolvoval bezmála čtyřicítku startů, progres se od něj čekat nedá.

10 PAISLEY PARK 7, t. Emma Lavelle, ž. Aidan Coleman, 2,65:1 – V této sezóně nepoznal porážku a jde stále nahoru. Posledně ukázal, že pro něj Cheltenhamská dráha není problém. Před Vánoci zase dokázal, že umí zaběhnout i na „softu“. Roli favorita se tedy nevyhne.

11 PETIT MOUCHOIR 8, t. Henry De Bromhead, ž. Rachael Blackmore, 40:1 – Je především rychlým koněm, když dosud startoval s výjimkou jednoho dostihu point-to-point maximálně na distanci 3600 metrů. Tohle by tedy prostát neměl.

12 SAM SPINNER 7, t. Jedd O'Keeffe, ž. Joe Colliver, 40:1 – Loni šel na start v roli favorita a skončil pátý. Letos tak povedenou sezónu nemá, když dvakrát ztratil jezdce a naposled skončil na vzdáleném čtvrtém místě v Cleeve Hurdle. Měkká dráha mu ale může pomoct, takže se zdá být trochu podceněný.

13 SUPASUNDAE 9, t. Mrs John Harrington, ž. Robbie Power, 7:1 – Přestože často střídá distance, pravidelně končí mezi nejlepšími. Loni obsadil druhé místo a nebude překvapením, když to zopakuje.

14 THE MIGHTY DON 7, t. Nick Gifford, ž. Leighton Aspell, 60:1 – Výsledky z Long Distance Hurdle a Long Walk Hurdle nevypadají na první pohled špatně, ale mnoho kvality neporazil. V Cleeve Hurdle byl hodně daleko a tady dojem asi nevylepší.

15 TOP NOTCH 8, t. Nicky Henderson, ž. Daryl Jacob, 15:1 – Většinou startuje ve steeplechase. Nad proutěnkami vybojoval solidní třetí příčku v Long Walk Hurdle, ale v závěru bylo znát, že tři míle jsou pro něj trochu dlouhé.

16 WEST APPROACH 9, t. Colin Tizzard, ž. Tom Scudamore, 30:1 – Polobratr Thistlecracka prohrál v posledních dvou startech pouze s Peisley Parkem. Posledně na něj ale ztrácel 12 délek a oproti většině soupeřů byl váhově zvýhodněný, takže tabule bude úspěchem.

17 WHOLESTONE 8, t. Nigel Twiston-Davies, ž. Sam Twiston-Davies, 40:1 – V Cleeve Hurdle absolvoval desátý start v Cheltenhamu a poprvé se nevešel mezi trojici nejlepších. Před rokem tu skončil právě třetí, ale distance je na hraně a loni byl v lepší formě.   

18 YANWORTH 9, t. Alan King, ž. Barry Geraghty, 40:1 – Optimum má kolem čtyř kilometrů. Na třech mílích sice zvítězil v Gr.1, ale na placatější dráze v Aintree. Loni tu skončil šestý. Do aktuální sezóny vstoupil před měsícem, kdy byl zadržen. Poprvé nastoupí se stínidly.

Tipařův verdikt: Roli favorita se tu nevyhne PEISLEY PARK, který je letos ve výborné formě a stále jde nahoru. Druhou šancí je Faugheen. U jedenáctiletého veterána je ale otazníkem forma, a přes vítězství v Punchestownu, také distance. Jistější volbou je tak spolehlivý Supasundae. Při návratu na proutěnky zasluhuje pozornost Kilbricken Storm, a i když tomu kurzy nenapovídá, z Mullinsových svěřenců může nejvýše skončit Bapaume. (jf)

Tip: Peisley Park – Supadundae – Kilbricken Storm

STARTOVNÍ LISTINA