Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

za 

Více informací...

Objednat...

Steeplechase místo krosů byla jiná disciplína

Steeplechase místo krosů byla jiná disciplína
Dusigrosz s Josefem Bartošem v Úvodní steeplechase Koroka - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)

Déšť znehodnotil polovinu dostihů, které se v sobotu odběhly v Pardubicích jako steeplechase místo cross country.

V Pardubicích v sobotu vydatně pršelo. Z původně naměřené hodnoty 3,6 (dobrá) se její stav změnil minimálně na 5 (měkká). S dostihy na trávě problém nebyl, horší to ale bylo s oranicemi. Po prvním odběhnuté cross country Dostihová komise rozhodla, aby vzhledem k nezpůsobilosti cross country dráhy se krosy odběhly po vnější steeplechase dráze. Majitelé a trenéři byli s rozhodnutím seznámeni a bylo upuštěno od sankcí za nezdůvodněné škrtnutí koně z dostihu. Toho také řada trenérů využila a své koně škrtla. Pole dostihů tak řádně prořídla.

Není se čemu divit. Steeplechase a cross country jsou odlišné disciplíny a řada koní se specializuje jen na jednu z nich. Jejich šance se tak v odlišném dostihu mění. Možná výrazněji než při změně distance. Jednotlivé týmy si mohly vybrat, zda změnu akceptují, poškozeni ale byli všichni sázející, které své sázky uzavřeli předem. Sázkové kanceláře totiž na změnu nebrali zřetel.

Tipsport po oznámení stáhl nabídku na všechny změněné dostihy, to znamená na čtvrtý až sedmý dostih a neumožnila již svým zákazníkům na tyto dostihy sázet. Sázky pak vyhodnotil až druhý den odpoledne.

Hlavní dostih Cena města Pardubic - Úvodní Cross Country Koroka na 4500 metrů tak pro krosaře pozbyla smyslu. Z původně osmičlenné sestavy byli čtyři koně škrtnuti a dostihu se zúčastnila jen čtveřice.

DUSIGROSZ ve třech letech vyhrál polský St Leger na měkké půdě, která mu vyhovuje. V tréninku Josefa Váni přešel další rok na překážky a na stejném povrchu uspěl v Criterium di Primavera (Gr.2) pro čtyřleté proutěnkáře v italském Meranu. V dalším roce přešel na steeplechase a běhal ve Francii a Itálii. Jednou vyhrál v Meranu. Loni byl v předzkoušce Gran Premia Merano třetí, v něm ale pro pád nedokončil. Sezónu pak zakončil v pardubické Závěrečné cross country, na irské lavici však ztratil jezdce.

Tohle měl být pro něho druhý pokus o seznámení s pardubickými krosy, z toho ale sešlo. Na steeplovém okruhu s ním Josef Bartoš diktoval tempo. Měkká dráha mu vždy vyhovovala a toho dokázal naplno využít a stylem start-cíl získat jisté vítězství.

AENEAS byl na rovinách třetí ve Slovenském derby a druhý v českém St Legeru. Po přechodu na překážky absolvoval sezónu na proutěných překážkách, kde sbíral umístění v lepších dostizích u nás i v Itálii. Loni přešel na těžké skoky, nejlépe se mu dařilo v Lysé nad Labem, kde vyhrál Memoriál Evy Palyzové. V pardubických krosech spadl v dobré pozici v předzkoušce Ceny Vltavy, v níž skončil čtvrtý.

Zde využil svých zkušeností z poutěnek, dostih absolvoval v závěsu za stájovým druhem. Jan Kratochvíl ho v rovině vyvedl na vnější okraj dráhy, ale Dusigrosze jdoucího po bariéře neohrozil.

EVŽEN je velký krosový talent. Vyhrál vrchol pro čtyřleté Cenu ČASCH a loni Cenu Vltavy. Stejně jako loni v prvním sezónním startu však neuspěl. Loni v Úvodní cross country prohrál se zkušenou elitou starších krosařů, tady byl znevýhodněn změnou disciplíny. Již na protilehlé straně špatně oskočil a na třetí překážce před cílem udělal výraznou chybu. Tu už odčinit nedokázal a skončil třetí.

LOMBARGINI byl loni druhý v Ceně Labe, ta ale nebyla tak silně obsazena. Mezi jedničkovou konkurencí dosud takové zkušenosti neměl. Sice na něj zbylo poslední místo, ale dostihu se zhostil se ctí.

VÝSLEDEK

 

(Ondřej Blahník)