Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Super Saturday v Newbury s trialy na Cheltenham a velkým handicapem

Super Saturday v Newbury s trialy na Cheltenham a velkým handicapem

Ondřej Blahník rozebírá trojici dostihů Super Saturday v Newbury.

Rozbory Ondřeje Blahníka

Británií se přehnala vlna dešťů, která vyřadila některá závodiště, Super Saturday v Newbury s trialy na Cheltenham Festival by však měla proběhnout, přestože trať je hodně rozmoklá s označením „heavy, soft i places“. Největším očekáváním je start Shishkina, který tak nešťastně klopýtl v King George VI Chase. Cheltenham Gold Cup je však již za měsíc, tak uvidíme, zda ho Nicky Henderson nechá běžet na takovém povrchu, který by mu mohl vzít víc sil.

 

15:05 - Betfair Denman Chase (Gr.2, 4700 m)

Kdysi 2 mílový specialista SHISHKIN vyhrál na jaře Bowl Chase na 4800 metrů v Aintree a naznačil, že by to mohla být jeho cesta. Tuto sezónu se však nedostal do cíle. V Ascotu odmítl odstartovat, v King George VI Chase odskočil bez problémů, za předposlední překážkou však ve vedoucí pozici klopýtla vysadil Nica de Boinvilla. Těžko odhadovat, zda by odolal finiši Hewicka, ale v té chvíli vypadal hodně dobře. Je tedy oprávněným favoritem, který ještě může skrývat potenciál. Měkká půda by mu vadit neměla, ale těžký terén mu může vzít síly na Cheltenham Gold Cup, který je už za měsíc. Protektorat patří ke špičce steeplerů na delších tratích delší dobu. V posledních dvou ročnících Cheltenham Gold Cupu obsadil třetí a páté místo, což je známka kvality, ale také už naznačil svůj strop. Měkká půda mu vyhovuje, získal na ní dvě svá největší vítězství v kariéře v Many Clouds Chase v Aintree a Betfair Chase v Haydocku. Tam při obhajobě výrazně zklamal, ale v dalších startech si vedl dobře, když v handicapou v Cheltenhamu obstojně z rating 165 lb a před třemi týdny v Lingfieldu prohrál jen s navrátilcem L’Homme Pressem, který patřil k velmi dobrým koním, když mu dával výhodu 4 lb. Měkká půda by měla sednout i Sam Brownovi, který se minule ve Warwicku po delší době probral v dostihu veteránů, tedy koní starších 10 let. Ponese o 6 lb míň, přesto by třídou na první dvojici neměl stačit. Poradit by si však měl se zbylými dvěma účastníky. Hitman se v posledních startech neukázal v dobré formě, navíc zatím běhal na distanci 4000 metrů. Does He Know v posledním startu na Protektorata výrazně ztrácel a lepší výkony podává na pevnějším povrchu.

STARTOVNÍ LISTINA

 

15:40 - Betfair Exchange Game Spirit Chase (Gr.2, 3300 m)

Funambule Sivola se pokusí o hattrick, ale v této sezóně marně hledá formu. Také EDWARDSTONE nezaběhl v posledním startu, ale šel na pro něj netypické distanci 4100 metrů. Návrat na 2 míle by ho měl vrátit do hry, když ho na této distanci letos porazil jen Jonbon. Editeur Du Gite se musí trefit do tempa, pak to zvládne na měkkém i pevném povrchu. Tuto sezónu se mu to však povedlo jen jednou, když vyhrál Desert Orchid Handicap v Kemptonu. Tam spadl Boothill, který před tím vyhrál dva handicapy, ale bude muset ukázat, že má skutečně na špičku. Amarillo Sky má výhodu 6 lb, ale před rokem mu v Clarence House Chase v Cheltenhamu dal Edwardstone 9 délek a od té doby nesartoval.

STARTOVNÍ LISTINA

 

16:15 - Betfair Hurdle (Premier Handicap, 3300 m)

Podle nejvíce zatíženého koně to vypadá na nejhůře obsazený ročník za posledních deset let. V nich totiž startoval kůň aspoň s ratingem 144 lb, letos je to jen 140 lb. Poběží však 24 koní, což bude velká sázková loterie. Právě ohledně ratingu pro favorita rozvířil debatu Nicky Henderson. Na hodnocení koní z Francie měl podle mě reagovat v řadě jiných dostihů, tady mi to nepřijde tak hrozné. Jedná se o to, že svěřenec Willieho Mullinse Ocastle Des Mottes nastoupí s ratigem 133 lb, přestože ve Francii má 66,5 kg a Irové si to doma přepočítali koeficientem 2,1, takže tam má 139 lb. Já jsem na přepočty z Francie u překážkových koní upozorňoval již dříve. Na rovinách to často sedí. Libra je 0,453 kg a stačí vydělit francouzský rating tímto číslem a měl by to být rating v librách. To by znamenalo, že by Ocastle Des Mottes měl mít 146 lb. Nevím, jak k ratingu 133 lb došel britský handicaper, ale mohl ho dělit 0,5. Přestože přepočty na rovinách sedí, je to především v dostizích pro tříleté a starší. I na rovinách totiž mají Francouzi dvouleté oproti Britů více nadsazené. Ještě výraznější je u překážkových koní. I my máme zkušenost, že řada mladých koní, kteří k nám přišli s ratingem 60 kg, to nepotvrdili. V Británii jsou s hodnocením nováčků opatrnější, což je vidět i na tomto handicapu, kde koně se zkušeností z jedničkových dostihů nemají ani těch 140 lb. Rating Ocastle Des Mottese tak nemusí být tak podhodnocený. Podle mě spíš umí tak 62,5 kg, co dostal za vítězství v Listed čtyřletých v Compiegne, i když chápu, že mu za poslední výhru v handicapu v Auteuil museli něco přidat. Dostih tehdy probíhal za vydatného deště, takže s měkkým povrchem by neměl mít problém. Spíš, že to bude od června jeho první start. Willie Mullins si ho však v práci pochvaluje.

Nicky Henderson proti němu vysílá čtveřici svěřenců. Luccia vyhrála handicap v Ascotu, díky tomu však nastoupí s nejvyšší váhou. Nico de Boinville dává přednost Iberico Lordovi, který sice tehdy zklamal, ale důvodem mohla být pevnější půda. Na měkké půdě Lucii porazil, i když tehdy měl větší váhovou výhodu. Iberico Lord je druhým favoritem, mě se však líbí kurz na Under Control, která ho před rokem na jaře porazila na měkké půdě v Sandownu. Vstup do sezóny se jí sice nepovedl, ale po další operaci dýchacích cest nešla špatně v konkurenci slušných klisen. Podobný kurz přes 20:1 má čtvrtý stájový kolega Doddiethegreat. Ten byl naposledy v Cheltenhamu druhý za Go Dante, což je tip Bena Linfoota ze Sporting Life.

Spolehlivým koněm je Lookaway, který byl druhý za Iberico Lordem v Cheltenhamu, teď mezi nimi není tak velký váhový rozdíl a naposledy byl druhý v Newbury. Měkký terén však nemá moc vyzkoušený. V Newbury také běhal dobře Brentford Hope, ale i on nemá moc zkušeností s měkkou půdou. Tu naopak miluje Spirit D’Aunou, který působivě vyhrál v Sandownu. Přídavek 10 lb může být znát, ale jsou to mladí koně a víc koním šel jejich rating za poslední starty nahoru. Knickerbockerglory dokáže utahat soupeře i na hodně měkkém povrchu. Hezky vyhrál v Ascotu, ale v Cheltenhamu to následně nedal. Má vysoký kurz na rozdíl od Antobelliho, který byl tehdy za ním druhý, ale dobře šel i v dalším startu a handicaper ho nechal stát.

Tip: Počkal jsem na vypsání kurzů. Bohužel, Under Control, na kterou jsem si myslel, byla škrtnutá. Bez ní se mi náhradník hledá těžko. Proto v takhle nabitém dostihu zkusím menší sázky a tím pádem bych chtěl kurz přes 10:1. I přes 10 lb přívažek a delší pauzu zkusím 11:1 bláťáka Spirit D’Aunou. Líbí se mi 20:1 na Go Dante. Stejný kurz má i tempař Knickerbockerglory, který může také překvapit, když se mu povede dostih.

STARTOVNÍ LISTINA