Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Suprtupl na měkké dráze odolal náporu soupeřů (analýza)

Suprtupl na měkké dráze odolal náporu soupeřů (analýza)
Suprtupl s Petrem Foretem vítězí v Pražském zimním favoritovi - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)

Dostihovou sezónu uzavřely sobotní dostihy ve Velké Chuchli, kde byl vrcholem 4. ročník Pražského zimního favorita.

Od přestěhování Ceny zimního favorita do Mostu je ve Velké Chuchli vypisován Pražský zimní favorit, který je dostihem II. kategorie na distanci 1800 metrů. Většinou jsou do něho tedy směřováni potenciální vytrvalci. Můžeme ho tak považovat za náhradu dostihů pro dvouleté v Pardubicích, kde se řadu let konaly den před Velkou pardubickou dva jedničkové dostihy na 1750 metrů, jeden pro hřebce a druhý pro klisny. Naposled se v Pardubicích ukázali dvouletí v roce 2014, kdy pro ně byla vypsána dvojka na 1750 metrů.

Testem vytrvaleckých předpokladů měl být sobotní dostih i kvůli měkké dráze. O dvě hodiny dříve konaném dostihu EFB na 1400 metrů dala hluboká půda dvouletým pořádně zabrat, když prvního a pátého koně v cíli dělilo bezmála 22 délek. Po startu Pražského zimního favorita se ale možná i kvůli obavám ze stavu dráhy nikomu nechtělo dopředu a tempo bylo volnější. Zrychlovat se začalo až v lahovickém oblouku, takže osmičku nejlepších koní nakonec dělilo méně než 4 délky a o jejich vytrvalosti toho dostih příliš neprozradil.      

Koneckonců vítězný SUPRTUPL (15:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) nemá v původu mnoho vytrvalosti. Svěřenec Štěpánky Myškové byl pro stáj Englicovi a Kulhánkovi zakoupen koncem května v Baden-Badenu za 2.000 euro. Jeho otec Worthadd sice vyhrál 2200 metrů dlouhé Derby Italiano, které se běželo právě na měkké dráze, ovšem nejlepší výkony podal na míli. Koneckonců za výkon z Derby Italiano obdržel RPR 107 liber, zatímco za druhé místo z Lockinge Stakes obdržel RPR 123 liber. U nás je zapsán především jako vítěze letošní Velké jarní ceny Ignaciuse Reillyho.

Matka Samara Hills nestartovala a Suprtupl je jejím prvním potomkem. Bába Samara Valley ale získala status black-type, když na all-weather dráze v Deauville skončila třetí v Listed na 1500 metrů. Další podobný úspěch nezaznamenala, když z pohledu na její kariéru je patrné, že jí brzdily zdravotní problémy. Prabába Slap Shot dokonce skončila druhá v kilometrovém Prix de l'Abbaye de Longchamp (Gr.1) a dala tři black-type potomky. V rodině má tedy Suprtupl hodně rychlosti.

První start absolvoval před měsícem, kdy odvodil mílový dostih, v jehož závěru se propadl na šestou příčku. V sobotu byl po startu více bržděný a vedení se ujal až před obloukem. Do rychlého závěru šel tedy z nejlepší pozice a pod vedením Petra Foreta, který v Pražském zimním favoritovi zvítězil už potřetí, odolal náporu všech soupeřů. Pro trenérku Štěpánku Myškovou jde o první letošní rovinové vítězství a za zmínku stojí, že poslední tři rovinová vítězství získala s dvouletými.

Rusel (17:1) stál také pouze 2.000 euro. Při mosteckém debutu zaostal na startu přibližně o 7 délek, ale v cíli ztrácel na druhého Swinging Thomase jen 5 délek. Přesto tentokrát nastupoval skoro s pětkrát vyšším kurzem. Znovu neodskočil ideálně, což ovšem při pomalém úvodu nehrálo roli, a v cílové rovině finišoval u vnější bariéry. Matka Ruse Bere vyhrála tři dostihy na distancích 1800 až 2400 metrů, ale dosáhla maximálně na francouzský handicap 26,5 kg. Otec Pedro The Great byl raný a rychlý, ovšem Rusel je narozen až v květnu a i podle projevu může jít v následující sezóně nahoru.

Swinging Thomas (3,65:1) patří s cenovkou 40.000 euro k dražením nákupům. Pomalé tempo mu nesedlo, když byl chtivější. O jeho vytrvalosti nepanují pochybnosti, protože matka Saldenschwinge vyhrála Gr.3 na 2200 metrů a dala listed vítěze na stejné distanci. Dlouhý byl i otec Dylan Thomas.

Avignon (8,5:1) byl nejlepším z trojice českých odchovanců, přestože na začátku cílové roviny neměl mnoho prostoru. I první potomek dvojkové Aurory má v původu dost vytrvalosti.

Averis (8,5:1) byl jediným koněm v poli, který se zúčastnil také Ceny zimního favorita. V ní rovněž obsadil páté místo. Už je valachem a polobratr Al Bustan vyhrál Gran Premio Merano, takže ho pravděpodobně čeká překážková budoucnost.

Absolutic (9:1) je stejně jako Avignon a Averis synem napajedelského plemeníka Pouvoir Absolu. Jako vnuk výborné Arganty má vytrvalost i na mateřské straně rodokmenu. Zatímco při vítězném debutu útočil koncem, tentokrát se kvůli pomalému tempu brzy dostal na špici.

Magic Baron (2,85:1) nesplnil roli favorita. V průběhu dostihu cválal na rozdíl od Karpatské ceny blízko čela, ale v závěru neměl výraznější moment. Původ má výborný, když jeho polobratr Wootton vyhrál Gr.3 a skončil druhý v Gr.1, ale vytrvalosti v něm mnoho nenajdeme.

Cote Jardin (40:1) finišoval ve středu dráhy, kde byla dráha více rozbitá. Ani on ale mnoho neztrácel, a protože jeho polobratr Los Cristianos byl grupovým supervytrvalcem, patří k perspektivním vytrvalcům. Jeho u nás startující polosestra Touche Finale je sice spíše trojková, ovšem oproti ní má kvalitnější exteriér.

Giorgione (18:1) je ještě „zelený“. Výrazných pobídek se mu dostalo už polovině dostihu, kdy se při zrychlení tempa rychle propal. Po vytočení do cílové roviny se vnitřní stopou dostal do první vlny, ale 300 metrů před cílem začal slábnout a krátce na to Jaromír Šafář položil ruce.  

Orbis Pictus (25:1) začal ztrácet už v oblouku a v polovině cílové roviny ho Michal Hrouda přestal pobízet. V létě stál 15.000 euro, ale po druhém negativním startu už je nabízen k prodeji za 50.000 Kč.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)