Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Sweeticon se v Česku uvedla vítězně (analýza)

Sweeticon se v Česku uvedla vítězně (analýza)
Sweeticon poráží Mr Righta ve Svatováclavské ceně - foto: Monika Vodičková

Tradičním sprinterským vrcholem je 98. Vršanská uhelná Svatováclavská cena, kterou v sobotu potřetí v řadě hostil mostecký hipodrom.

Svatováclavská cena se koná na distanci 1200 metrů a její stěhování z Chuchle do Mostu přineslo navýšení celkové dotace na 550.000 Kč. Jedná se tedy o nejlépe dotovaný český sprint. Samozřejmě nutno dodat, že ještě výrazně vyšší dotací 2.600.000 Kč se může pochlubit 1400 metrů dlouhý EJC Million, ale ten i podle mezinárodní klasifikace spadá mezi mílařské dostihy, byť se ho účastní také nejlepší sprinteři.

Sobotní program na mosteckém hipodromu bohužel nevyzněl v pozitivním duchu. Hojně rozebíraná je především dvojice dostihů, která navzdory nebezpečným pádům nebyla zastavena. Dostihová komise se ale nenacházela v nejlepší formě po celý program. Například jezdec Beysim Ferhanov ve 4. i v opakovaném 1. dostihu evidentně položil ruce daleko před cílem a jeho koně tak přišli o dotaci respektive o zisk vyšší dotace. Prohřešek, který se v dostihově vyspělých zemích trestá odnětím licence na vyšší počet dnů, ale ani v jednom případě nebyl zaznamenán. Samotná Svatováclavská cena každopádně byla povedeným dostihem.     

Při své české premiéře v ní zvítězila SWEETICON (9:1). Svěřenkyně Václava Luky většinu dosavadních startů absolvovala ve Francii, kde vlastní handicap 36 kg. Ten sice neoslní a na první pohled nezaujmou ani její tamní výsledky, nicméně jejich detailnější rozbor prozradí, že úspěch v českém sprinterském vrcholu rozhodně nebyl překvapivý.

Pro stáj PMA Racing Syndicate, jejíž barvy kopírují z minulosti dobře známé barvy pár kilometrů za Mostem ležících Svinčic, byla zakoupena na sklonku loňské sezóny za 25.333 euro v říjnové prodejce v Deauville. V pěti letech tedy absolvuje premiérovou sezónu pod vedením trenéra Václava Luky. Ten s ní ze čtyř francouzských startů vytěžil „pouze“ jedno druhé místo, ovšem všechny tyto starty absolvovala v Quinté handicapech – tedy v prestižních handicapech, které mají dotaci 52.000 euro, a na jejichž startu se vždy sešlo minimálně 14 koní.

Není tedy asi potřeba zdůrazňovat, že k úspěchu v podobně nabitých dostizích je potřeba i trocha štěstí. Zvlášť, když je Sweeticon subtilnější klisnou, která preferuje ofenzivní taktiku. Dvakrát se i kvůli vyššímu číslu nedostala na ideální pozici. Před měsícem zase nastoupila poprvé se stínidly, s nimiž sice vypálila na špici, ale v cílové rovině nereagovala na útok soupeřů. Začátkem května v Chantilly jí ovšem vše vyšlo ideálně a v závěru uhájila druhou příčku. Od Racing Postu za tento výkon obdržela rating 86 liber, což je známka, která na úspěch v českých jedničkách obvykle stačí.

Středoevropskou premiéru absolvovala v Bratislavě, kde konce června ve Zlatém bičíku podala lepší výkon, než prozrazuje výsledek. Tehdy totiž závěrečný oblouk vytočila asi v desáté stopě, zatímco její jediná přemožitelka Crushing Power kopírovala bariéru.

Podle papírových forem mohla před mosteckým startem vypadat jako otazník distance 1200 metrů, protože na takto krátké trati bezmála dva roky nestartovala. Její projev ovšem napovídal, že mírné ubrání metrů bude plusem, přestože je stejně jako Nagano Gold dcerou vítěze anglického St Legeru Sixties Icona. Protože bývá rychle na nohách, vypadala i jako vhodný typ do Mostu. Problém nepředstavovala ani rychlá dráha, jejíž oficiálně naměřený stav 4,1 je minimálně zavádějící.  

Nečekanou komplikací naopak bylo jezdecké obsazení, protože v jejím sedle měl být v 1. dostihu zraněný Petr Foret. Toho nakonec nahradila Pavlína Filipová a i díky bezchybné jízdě mohla slavit své nejcennější vítězství. Z jedničky startující Sweeticon šla totiž nejkratší stopou, přičemž cválala blízko vedoucího tréninkového druha Beau Massagota. Pod ním se po vytočení závěrečného oblouku protáhla na špici, a i když na ní dotíral favorizovaný Mr Right, odolala mu o půl délky. Jejím dalším startem by měl být koncem září EJC Million.

Mr Right (2:1) v posledních třech edicích Svatováclavské ceny vždy bojoval o vítězství, ale stejně jako loni na něj nedosáhl. Každopádně podal nejlepší letošní výkon, což je způsobeno i tím, že tři ze čtyř předchozích startů absolvoval v Bratislavě, která mu jako narostlému koni příliš nesedí. O chuchelském derby dnu se před ním zase zavřel prostor mezi soupeři, takže před distancí musel měnit stopu.

Beau Massagot (5,2:1) před měsícem při mostecké premiéře zklamal čtvrtým místem, když po startu nebyl rychle na nohách a v závěru se toho v Mostě obvykle mnoho stihnout nedá. Tentokrát se ovšem překvapivě dostal do čela a podtrhl úspěšný den trenéra Václava Luky. Dodejme, že se během něho stal i prvním člověkem, který v novodobé éře českého turfu zakoupil koně v českém prodejním dostihu. Díky nabídce 92.000 Kč se totiž stal majitelem loni v JCK druhé Rabbit Havany.

Berouyine (30:1) sice obhajovala třetí místo, ale letos se jí zdaleka tolik nedařilo. Čtvrtou příčkou tak příjemně překvapila, i když ztráta 7 délek na vítěze je na sprinterské distanci poměrně výrazná. Oproti předchozímu startu v bratislavském handicapu tedy nepředvedla takový progres, jak může na první pohled vypadat.

Lexceed (6:1) naopak zůstal za očekáváním, zvlášť když před měsícem v Mostě jasně porazil Beau Massagota i Berouyine. Tentokrát ale naběhal více metrů než jeho přemožitelé a v cílové rovině neměl výraznější moment. V jeho sedle vystřídala Martina Havelková Jana Ráju, jemuž se po 1. dostihu znovu ozvaly problémy se zády.

Hello Hobby (27:1) je sice spolehlivým členem naší sprinterské špičky, ale přeci jen v osmi letech už mu na ty nejlepší něco schází. Jeho projev napověděl, že trochu delší distance by mu sedla lépe.

Near To Be Rich (40:1) zaváhala na startu. Rychle se ale posunula do středu pole, kde byla chtivá. Zisk poslední dotace je pro ni nicméně úspěchem.

Henrytheaeroplane (13:1) šel sice na start v roli obhájce vítězství, ale zároveň startoval po bezmála roční pauze. Osmým místem se ke svým loňským formám nepřiblížil.

Efily (20:1) mostecká dráha sedí, protože obvykle volí ofenzivní taktiku. Tentokrát se ale i kvůli vyššímu číslu nedostala na pozici a oblouk absolvovala vnější stopou.

Benidiction (9:1) patří mezi spolehlivé sprintery, ovšem v Mostě skončila na vzdáleném posledním místě. Je možné, že podobně jako v předloňské Svatováclavské ceně doplatila na neklid ve startovacích boxech. Záběry České televize sice nejsou průkazné, ale je z nich patrné, že před startem se to na vnější straně boxů hodně „mlelo“.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)