Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Sztorm se rozcvičí před Velkou ve Wroclavské

Sztorm se rozcvičí před Velkou ve Wroclavské
Ange Guardian obhajuje červnovou kvalfikaci před Sztormem - foto: Jana Syručková

Neděli je ve Wroclawi na programu jeden z vrcholů polského překážkového kalendáře Wielka Wroclawska s tradiční hojnou účastí našich koní.

Tento mítink je tradičním vrcholem polské sezóny a Wielka Wroclawska si za poslední dobu získala jméno. Její dotace 175.000 zlotých (asi milión korun) láká i koně od nás. Především ty, kteří se tolik nespecializují na Velkou pardubickou. Delight My Fire ale již ukázala, že tyto steeply se dají s přípravou do Velké kombinovat a v jejích šlépějích jde i Sztorm.

Sztorm během své kariéry vystřídal řadu působišť. Když vyhrál před čtyřmi lety Velkou slušovickou před Ange Guradianem, bylo to pod Pavlem Polesem. Poslední tři sezóny ho vede Grzegorz Wroblewski.

Pod jeho vedením získal druhé místo v Grande Steeple-chase d’Europa v Meranu a loni ovládl polskou sezónu, kde vyhrál všechny své tři starty včetně největších dvou vrcholů Crystal Cupu a Wielke Wroclawske. Tím se kvalifikoval i do Velké pardubické, na její start se ale kvůli zranění nepostavil.

Sztorm měl vždy pověst, že mu pardubické krosy nevoní. A proč taky, když si na trávě dokázal vydělat 2 milióny. V Pardubicích to zkusil v Ceně Vltavy v roce 2015 a když skončil na irské lavici, opět se vrátil na své oblíbené steeply. Letos se ale o pardubickou pokusí a jeho šance nemusí být malé.

V prvním letošním startu si pardubické krosy tak okoukával. Čtvrté místo mezi celkem slušnými koňmi nebylo špatné, ale žádný zázrak. V červnu ale již notně potrápil krále kvalifikací Ange Guardiana a ukázal, že i v Pardubicích se s ním musí počítat. Přípravu na Velkou ale jeho tým zvolil v jeho oblíbené Wroclawi, kde ho povede Marcel Novák, který měl před týdnem v Mostě nepříjemný pád.

Favoritem dostihu je ale domácí Haad Rin. Ten loni ovládl Wielkou Partynickou, v Meranu mezi čtyřletými ale nestačil na Stuka a Live Your Life. To jsou ale v Itálii hvězdy. Ještě lépe se však uvedl z kraje nové sezóny. Ve francouzském Compiegne málem vyhrál Listed steeplechase na 3800 metrů, když jen těsně prohrál souboj koněm s ratingem 65 kg a i soupeři měli hodně. To byl skutečně velmi dobrý výkon, a přestože ho v dalším startu v Auteuill nepotvrdil, je vidět, že Poláci mají konečně překážkovou hvězdu.

To dokázal i v domácím Crystal Cupu, kde v závěru odešel od Delight My Fire a vyhrál předzkoušku Wroclawské, která se ale na pevné dráze šla dost opatrně. Pro pětiletého koně nemusí být distance 5000 metrů ideální, ale svojí třídou dal i 5500 metrů v Crystal Cupu.

Na startu nesmí chybět ani vítězka Wielke Wroclawské z let 2015 a 2017 Delight My Fire. I o ní platilo, že se spíš zaměřuje na travnaté dráhy, ale vítězstvím v Ceně Labe a později třetím místem ve Velké pardubické ukázala, že i ona zvládne pardubické krosy. Červnovou kvalifikaci šla spíš na jistotu, před tím ale druhým místem ve zdejším Crystal Cupu ale ukázala, že se s ní stále musí počítat. Její dřívější jezdec Niklas Lovén je nyní stálým partnerem favorita, v jejím sedle ho v posledních dvou startech vystřídal Sertash Ferhanof.

Pravidelným účastníkem je i Pareto, který byl v roce 2016 třetí a v ůposledních dvou ročnících obsadil druhé místo. Zopakovat tento výsledek však bude mít těžké. V Crystal Cupu byl třetí, když nestačil na Haad Rina a Delight My Fire.

Syn Registany Reki byl v nejlepší formě před dvěma lety, kdy vyhrál Crystal Cup. Letos je v přípravě Hany Kabelkové, která ho zatím vyslala jen do zdejší předzkoušky, kde stačil na třetí příčku. Metry navíc by mu mohly pomoci.

 

Haad Rin vítězí v polském Crystal Cupu před Delight My Fire a Paretem

Na programu je i největší polský dostih přes proutěné překážky Wielka Partynicka o v přepočtu asi 400.000 korun, což je na naše poměry slušné. Za týden se ale u nás také běží proutky o podobnou částku také na distanci na 4200 metrů. Italští specialisté by navíc budou v obou dostizích chybět.

V Itálii si velmi dobře vedl i Kifaaya, který vyhrál v roce 2017 Gran Premio Siepi di Merano. Loni se však potýkal se zdravotními problémy a letos se neukazuje v takové formě. V Gran Corsa Siepi d’Italia na nejlepší nestačil, i když je pravda, že na poslední překážce udělal menší chybu. Tady nastoupí pod novým vedením Radima Bodláka, k němuž přešli koně stáje Monte Negro. Dio dostihu půjde jako favorit, protože konkurence není velká.

Z domácích si zatím nejlíp vedl Trim, který byl v tomto dostihu před třemi lety druhý. Je to rychlý kůň, který chodí hodně ofenzivně a obě dvě letošní vítězství bylo v dostizích na 2 míle. Délka dostihu mu může dělat opět problémy. Stejně jako loni ho tedy může porazit Le Grand, který na něj v kratších proutěnkách nestačil.

STARTOVNÍ LISTINY

Na oba dostihy vypsala kurzy i sázková kancelář TIPSPORT.

(Ondřej Blahník)