Také čtvrtá klasika pro českého chovatele, Oaks ovládla Vignetta (analýza)
Vrcholem nedělních dostihů v Karlových Varech bylo 77. Oaks holdingu Rabbit CZ, tedy čtvrtý klasický dostih sezóny.
Analýza Jaroslava Fabrise
2400 metrů dlouhé Oaks je vyhrazeno klisnám, kterých se na startu sešlo deset. Širší okruh favoritek tvořila čtveřice nejlepších z chuchelského trialu a v Českém Derby desátá Totally Gold. Ta sice byla v Derby až čtvrtou nejlepší klisnou, ovšem žádná z jejích tehdejších přemožitelek do Oaks nezamířila. Nakonec se ovšem pětice preferovaných klisen seřadila na druhém až šestém místě, když se naplno prosadila klisna, která absolvovala jedničkovou premiéru.
VIGNETTA (14:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) zahájila kariéru teprve zkraje aktuální sezóny v Chuchli, kde finišovala třetí v dostihu pro debutanty. Ještě výrazněji její koncovka upoutala o tři týdny později. Tehdy se rovněž představila na distanci 1800 metrů a obsadila třetí příčku, ale trojici soupeřů porazila až posledními cvalovými skoky. Nejednalo se přitom o ledajaké soupeře. Konkrétně toto trio tvořili vítěz Velké červnové ceny Agadir Gold, třetí z Lázeňské míle Caucasian a třetí ze slovenské Velké jarní ceny Apollon. Oproti všem sice byla váhově zvýhodněna, přesto tento výsledek časem získal na hodnotě.
Následně se při premiéře na vytrvalecké distanci zbavila přívlastku nezvítězivší, byť několik soupeřů poškodila bočením k vnější straně dráhy a za ní bylo pořadí hodně nahuštěné. Přemožitele nenašla ani při vstupu do handicapu, byť i tehdy se tlačila doleva a druhou Fanny Mast porazila pouze rozdílem krátké hlavy. Její vítězství tedy nebyla nijak přesvědčivá, ovšem zmíněný handicapový triumf získala ve Varech na distanci 2400 metrů, takže před Oaks by na Racing Postu měla jako jediná za jménem populární zkratku „CD“. K dalšímu progresu jí měla pomoct i skutečnost, že poprvé nastoupila s beránkem na levé straně.
V neděli jí Adam Florian připravil ideální průběh, když většinu dostihu Vignetta cválala na čtvrtém místě u bariéry, kde také našla prostor k útoku. Už před distancí převzala vedení, a i když Totally Gold se nevzdávala, nakonec jí nechala o půl délky zpět. Pro celý realizační tým Vignetty se jedná o premiérový klasický úspěch kariéry. Konkrétně vítězství slavil žokej Adam Florian, trenér Zdeněk Seménka a majitel stáje Cardboard Karel Klenovský, pro něhož se jedná dokonce o první jedničkové vítězství.
Letos má každopádně v klasickém ročníku hned dvě špičkové klisny, které shodně zakoupil v Hřebčíně Napajedla. Jeho zelené barvy totiž reprezentuje také Dally Top. Ta se zúčastnila první dámské klasiky, tedy Jarní ceny klisen, v níž nestačila pouze na výbornou Queen Of Beaufay. Nejen jejich výsledky dokazují, že v Napajedlích před několika lety úspěšně proběhla obměna mateřského stáda. Bohužel dříve, než se tato obměna výrazněji projevila na dráze, Napajedla zredukovala počet připuštěných, klisen, takže aktuálně je na jejich webu nabízen k prodeji pouze jeden roček a dvě hříbata. Přitom poptávka by měla jít nahoru.
Konkrétně Vignetta je potomkem plemeníka Pouvoir Absolu a klisny Vesponetty, která skončila druhá v Rakouském Oaks. Celkově je letos už třetím českým odchovancem s klasickým vítězstvím, když ve Velké jarní ceně uspěl Zamico a ve Slovenském derby Gasparini. Z vítězů letošních českých klasik tak nevlastní český sufix pouze hrdinka Jarní ceny klisen a Českého Derby Queen Of Beaufay, nicméně i za ní stojí český chovatel, protože majitelem francouzského hřebčína Haras de Beaufay je Jiří Trávníček.
Totally Gold (3,7:1) zpočátku cválala na špici, ovšem v prvním oblouku jí vystřídala Aperola, která se postarala o zrychlení. Také ona zahájila kariéru teprve letos, ale protože se tak stalo v lednu, absolvoval už devátý start. U nás se představila podruhé, když v červnu byla po druhém místě v prodejce v Compiegne zakoupena za 28.000 euro. Přestože se ukazuje jako povedený nákup, francouzský handicap 37,5 kg napovídá, že může umět ještě trochu více. V dostizích ale pravidelně švihá ocasem, takže evidentně se na ně zcela nekoncentruje.
Jacinthe (3:1) po vítězství v trialu odskakovala v roli favoritky, ale její finiš tentokrát stačil jen na třetí příčku. Každopádně všechny soupeřky z předchozího startu znovu porazila. Více by jí sedlo, kdyby byl po startu dostih rychlejší.
Korvette (7:1) trial odvodila, a i když znovu byla chtivější, Martin Laube jí držel na třetí příčce. Nemá výraznější zrychlení, nicméně čtvrtou příčkou znovu dokázala svou spolehlivost.
Whirl Wind Girl (10:1) by měla nalézt optimum níže, ale i díky rychlejší dráze si s distancí poradila. Na své přemožitelky totiž mnoho neztrácela, konkrétně od vítězky jí dělilo 2 a ½ délky.
Pleione (8,5:1) už ztrácela výrazněji. V trialu přišla v dobrou koncovkou, ale tentokrát nejlepší neohrozila. Podobně jako Jacinthe by potřebovala rychleji rozjetý dostih.
Bartola (14:1) zahájila dostih na konci pole. Na začátku cílové roviny měla nadějný moment, ale ten neměl dlouhého trvání a už od distance nebyla ježděná. Přesto brala poslední dotaci.
Geneze (16:1) byla v trialu dost chtivá, tentokrát se v zadní části pole usadila lépe, nicméně znovu skončila až osmá.
Lena (37:1) absolvovala poprvé delší distanci než míli. Do Oaks totiž směřovala netradiční cestou, když v den hlavního trialu absolvovala handicap na 1400 metrů
Aperola (20:1) zavedla pole do cílové roviny, ale v ní se brzy vytratila a na distanci Petr Foret položil ruce.
(Jaroslav Fabris)