Taktická Prvomájová pro veterána Larizana
Tradiční Prvomájovou steeplechase v Lysé nad Labem vyhrál na pátý pokus již 14letý Larizano.
Analýza Ondřeje Blahníka
Prvomájová steeplechase města Lysá nad Labem
(cross country, I. kat., 4200 m)
1.května se v Lysé nad Labem koná mítink, jehož vrcholem je Prvomájová steeplechase. Letos to byl již 62. ročník. Rozdíl je, že v posledních letech to již není steeplechase ale cross country. Především díky zařazení do kurzu dostihu terénního skoku jako je irská lavice. Právě ta udělala letos účastníkům velký problém, když se před ní celé pole zastavilo. Dostih ale ovlivnilo víc věcí.
Především to, že 1. květen letos vyšel na neděli, kdy se zároveň běžely velké překážkové dostihy v Miláně. Itálie je destinace, na kterou se soustředí řada překážkových stájí a přiváží si odtud dotace, jímž domácí scéna nedokáže vůbec konkurovat. To je případ i Prvomájové steeplechase, která se běhá jen o 150.000 korun.
Do Itálie tak jezdí naši přední žokejové. Josef Bartoš a Pavel Složil jsou vyloženě vázáni na koně italského majitele Josefa Aichnera, jemuž trénuje koně Josef Váňa mladší. Pavel Složil také v neděli vyhrál oba hlavní dostihy. Premio Grande Steeple Chase Di Milano s Notti Magiche a Gran Corsa Siepi Di Milano s Mauriciem, ale i vrchol pro tříleté proutěnkáře, kde vedl svěřence Grega Wroblewskiho Pope. Josef Bartoš zas vyhrál vrchol určený čtyřletým steeplerům s Ches Demonmiral. Jan Faltejsek vyhrál proutěnky pro čtyřleté a na mítinku jezdil i Lukáš Matuský.
Absence těchto žokejů je viditelná a stáje často ani nechtějí hlásit koně do dostihů s náhradními jezdci. V dostihu se sešla pětice koní, z nichž jen dva měli jedničkovou výkonnost. V Lysé nad Labem chyběl i Jan Kratochvíl, který má zdejší dráhu v malíčku a vyhrál posledních osm ročníků Prvomájové steeplechase. Ten nakonec v Itálii nejezdil, protože jeho stáj se na poslední chvíli rozhodla koně do Milána neposlat, ale díky tomu, že startka do Lysé i s jezdci byla uzavřena před tím, nakonec nejezdil nikde. I to byl jeden z důvodů, proč se letošní Prvomájová steeplechase odběhla až v příliš svázána taktikou a ani za Irskou lavicí, kde Jan Kratochvíl vždy nasazoval k trháku se dostih moc nerozjel.
LARIZANO i přes vysoký věk toho nemá tolik naběháno. V minulosti díky zdravotním problémům neměl v sezóně tolik startů, ale ty se mu v posledních letech vyhýbají a vypadá to, že se v pozdním věku dostal se do životní formy. Ta mu zpravidla gradovala na podzim. V roce 2019 lety vyhrál Velkou slušovickou, další rok byl druhý v polském Crystal Cupu. Klasické steeplechase po trávě mu vyhovují, proto se s ním Stanislav Popelka zaměřuje na dostihy v polské Wroclawi, kde se běhají dvě bohatě dotované steeplechase. Loni byl druhý ve Wielke Wroclawské za Brunch Royalem, který se slušně ukázal ve francouzských krosech. V polském dílu Crystal Cupu, který je o 500 metrů delší, ho dokonce porazil. Tehdy byl v jeho sedle poprvé Jaroslav Myška, který si s ním viditelně sedl.
Přestože Larizano obvykle spoléhá na svůj finiš, jímž si loni došel pro čtvrté místo, když byl v oblouku do roviny až na šesté pozici. Teď se po startu nikomu nechtělo do čela a Jaroslav Myška, který rád nechává své koně cválat ho poslal na špici. I pak se běželo ve vlažném tempu, což byla možná příčina, že se Larizano zastavil před irskou lavicí a celé pole ho následovalo. Přestože se přes lavici dostal nakonec jako poslední, soupeři mu dovolili bez problémů opět převzít vedení. Až před závěrečným obloukem se k němu dostal Theophilos a už měl i hlavu před ním, ale Larizano jdoucí po bariéře náporu odolal a vyhrál o 3 ½ délky. Ukázal, že i ve 14letech od něj můžeme čekat kvalitní výkony.
Theophilos vyhrál Prvomájovou steepelchase v letech 2017 a 2018. Tehdy v mladších letech, kdy mě problém s temperamentem, mu dostih na kratší trati vyloženě sednul. V roce 2019 však vyhrál Velkou pardubickou, která byla jeho hlavním cílem i v dalších letech. Loni ji však kvůli pádu nedokončil. Jeho pravidelný partner Josef Bartoš jezdil v Itálii, proto ho nahradil Marek Stromský. Ten se ho i přes pomalé tempo snažil držet vzadu. V závěru sice zaútočil na Larizana, ale ten jeho útoku odolal. Podle zpráv z jeho týmu nebyl tento dostih původně v jeho programu a neměl tolik napracováno, co by potřeboval. V první kvalifikaci na Velkou pardubickou, kam je směřován, by tak porážka nemusela mít vliv. Naopak může těžit ze startu v nohách.
Milsueldos většinu dostihu absolvovala na třetí pozici, před závěrečným okruhem se však propadla dozadu a v rovině dokázal jen těsně porazit Mobilizationa.
Mobilization se držel hned za Larizanem, irskou lavici dokonce překonal jako první, ale nevyužil toho. V závěrečné fázi mu první dvojice unikla a těsně před cílem přišel i o třetí místo.
Domon Roclay se v dostihu držel vzadu. Nejvíc doplatil na zaseknutí koní před irskou lavicí a ztratil jezdce.