Talent vykročil za obhajobou

Talent s Marcelem Novákem - foto Terezz Bartoníková

Druhou kvalifikaci na Velkou pardubickou, Memoriál mjr. M. Svobody, vyhrál loňský vítěz Velké pardubické Talent.

Komentář Ondřeje Blahníka

Memoriál Mjr. M. Svobody

1. kvalifikace na Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (6900 m)

Ve druhé kvalifikaci na Velkou pardubické startovalo jen šest koní, ale pět zaručovalo vysokou kvalitu dostihu. Vždyť se zde poprvé od vítězství ve Velké pardubické představil Talent. Její vítěz z roku 2019 zas ukázal formu v minulém startu, kdy i o výhru v první klasifikaci přišel rozdílem nosu. Výborným koněm je i Northerly Wind, který slavil úspěchy v Itálii a délku kvalifikace si šla vyzkoušet výborná bělka Dajuka.

Dostih se odběhl za teplého počasí na pevnější dráze. Čas byl obvyklých 7:41 minut, jak správně na facebooku upozornil momentálně zraněný Josef Bartoš, když původně byl výsledný čas uváděn 7:15.

TALENT (4:1) se loni dostával do formy pomaleji, než na podzim vyhrál Velkou pardubickou, ale v roce 2018 vyhrál první kvalifikaci bez přípravného startu a Marcel Novák, který s ním v září 2019 již jednu kvalifikaci vyhrál, s ním stejně jako tehdy nijak zvlášť netaktizoval. Naopak již za malým vodním příkopem ho poslal do čela dostihu a diktoval s ním přiměřené tempo, z něhož mohl Talent uplatnit svoji vytrvalost. O první pozici přišel jen krátce před Velkým anglickým skokem, a přestože v oblouku do roviny vypadala nebezpečně Dajuka, v rovině dokázal setřást útočící soupeře a jistě o 2 délky zvítězil. Ukázal tak, že i letos by měl patřit ve Velké pardubické k nejsilnějším hráčům.

Sacamiro (13:1) loni vyhrál předzkoušku Ceny Labe, v níž byl čtvrtý. Tady ho Jan Odložil držel v závětří a útočil koncem. Finišem po bariéře těsně porazil Dajuku, a přestože se sním původně tolik nepočítalo, zařadil se mezi naše přední krosaře.

Dajuka (4,5:1) platila dřív za specialistku na 2 míle, vždyť vyhrála Memoriál Rudolfa Poplera. Loni ale bez problémů přešla na distance okolo 4000 metrů a v Ceně Vltavy prohnala Chelmsforda. I letos se třetím místem ukázala pěkně v Úvodní cross country Koroka, trať kvalifikace 5800 metrů ale byla výzva. Tu však také zvládla. Přes chybu na Velkém anglickém skoku, kde trochu ztratila, točila do roviny těsně u Talenta a v rovině s ním bojovala. Nakonec zřejmě vytrvalost rozhodla, výkon však opět podala výborný a teď jen, jak zvládne 6900 metrů Velké pardubické.

Theophilos (3,85:1) již byl letos dvakrát druhý. V Prvomájové steeplechase za Larizanem, v první kvalifikaci na Velkou pardubickou ho o nos chytil Del Rey. Do dostihu byl dohlášen místo zraněného Aenease a místo zraněného Josefa Bartoše ho vedl Marek Stromský. V dostihu udělal několik chyb. Nechal zadní nohy v hadím příkopu, ještě větší chybu udělal na Velké vodě, přesto to ustál. Do roviny útočil ze třetí pozice, ale s výrazným finišem nepřišel. Blízkým čtvrtý místo však potvrdil svoji třídu.

Beau Rochelais (35:1) startoval dvakrát bez úspěchu ve Velké pardubické. Když se po startu soupeři neodpíchly od startu, získal několika délkové vedení, ale Adam Čmiel ho přibrzdil a usadil v poli. V závěru od něj všichni odešli a on potvrdil, že na tuhle společnost nemá.

Northerly Wind (3:1) vyhrál v roce 2019 Zlatý pohár, pak se zaměřil na Itálii, kde patřil k nejlepším steeplerům. Loni vyhrál Grande Steeple Chase di Milano a skončil třetí v Gran Premio Merano, kde rok před tím obsadil druhé místo. První cross country si v Pardubicích vyzkoušel začátkem května, kdy několikrát chyboval na překážkách a porazil ho specialista na kratší tratě Lianel. Tentokrát mu distance měla sedět líp, udělal menší chybu na Hadím příkopu, ale při vbíhání z lesa již převzal taktovku od Talenta. Před Velkým anglickým skokem však vybočil. Těžko ovladatelný hnědák zřejmě jen odmítl najet na překážku, vysvětlení Jana Faltejska dostihová komise (složení František Horák, Soňa Froňková, Pavel Chlistovský) vzala na vědomí, ale nechala si ho pro sebe 😊 Northerly Wind je určitě velmi dobrým koněm, ale snad v dalším startu se s pardubickými specifiky lépe popasuje.