Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Tattersalls Mile na ostří nože (analýza)

Tattersalls Mile na ostří nože (analýza)
V těsném souboji poráží Ignacius Reilly s Janem Rájou Mr Righta a Torque Powera v Tattersalls Mile - foto: Jana Syručková

Jedním z vrcholů derby mítinku byla již tradiční Tattersalls Mile, která vyvrcholila dramatickým soubojem tří koní.

V tuto dobu bývá zpravidla na programu Velká cena Prahy jako srovnávací dostih pro tříleté a starší. Letos ale začátkem září proběhl teprve derby mítink, jehož součástí je již tradičně Tattersalls Mile. Z tříletých byli na startu jen dva a ani jeden nehrál podstatnou roli.

IGNACIUS REILLY (2,4:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) loni vyhrál Velkou jarní cenu jako svůj druhý životní start. V Českém derby si došel závěrem pro třetí místo, v létě ve Vichy v těsném doběhu Listed na 2400 metrů obsadil páté místo. Bylo vidět, že líp by mu možná sedla distance o něco kratší. Letos začal vítězstvím ve Velké dubnové a pak se neztratil na francouzské black type scéně, kdy v Listed dostizích na 2000 a 1800 metrů obsadil čtvrté a šesté místo, čímž si vydobyl tamní velmi slušný rating 44 kg.

Jan Rája ho vedl v koních, v rovině útočil středem, na distanci se dostal na úroveň vedoucího Mr Righta a po dramatickém souboji vyhrál o hlavu. Dalším jeho startem by měla být buď Velká cena Prahy nebo EJC Middle, přeci jen se ale zdá, že 1800 metrů je pro něj lepších.

IGNACIUS REILLY

byl zakoupen prostřednictvím

 

a na dražbě společnosti

Mr Right (9:1) před týdnem vyhrál již podruhé náš největší dostih na 1200 metrů Svatováclavskou cenu. Již ve Velké květnové ale předvedl, že míle by pro něj není problém, když po aktivním průběhu skončil třetí. Tady ho Jan Verner držel na třetí pozici, do roviny už ale točil první. V rovině bojoval s útočícími soupeři a prohrál jen o hlavu.

Přestože běžel po krátké pauze, potvrdil formu ze Svatováclavské ceny. Zkušenosti s delší distancí teď může využít v EJC Million, v níž se mu zatím nedařilo.

Torque Power (14:1) patřil k našim nejlepším mílařům jako tříletý. Vyhrál Velkou cenu Prahy i Lázeňskou míli. Ve Velké jarní prohrál těsně s Ignaciem Reillym a stejně tomu bylo i letos v nabité Velké dubnové. V dalších dvou startech, Velké květnové a Lázeňské míli, však zklamal. Trenér Arslagirej Šavujev to vysvětloval, že v Květnové nebyl v úvodu dostihu tak v klidu a minule ve Varech přišel z dostihu se zraněním.

Dostih opět absolvoval vzadu, ale ne s nějakou ztrátou. V rovině přišel se svým finišem a 100 metrů před cílem byl hlava-hlava s Mr Rightem a Ignaciem Reillym, ale souboj s nimi těsně prohrál. Jeho dva poslední starty však byly rázem zapomenuty a dokázal, že stále patří k naší nejužší špičce.

Mormill (20:1) vyhrál Lázeňskou míli. V karových Varech se mu daří o něco líp než ve Velké Chuchli, ale i tady dokázal zaběhnout, když byl loni třetí ve Velké dubnové a nešel špatně ani v obou ročnících Velké květnové. Jeho aktuální forma je přeci jen o trochu lepší. Po aktivním průběhu sice nestačil na první trojici, ale 1 ¼ délky za nimi přivedl další skupinu, když získal současné čtvrté místo.

Black Canyon (5:1) lehce opanoval Velkou květnovou, přestože jeho optimem byly o něco delší tratě. S přehledem vyhrál i Memoriál Josefa Dolejšího na 2000 metrů ve Varech. Ve Francii ale na 2200 metrů však předvedl slabší formu, když neměl ani zcela ideální průběh dostihu. V dostihu se držel uprostřed pole a útokem na vnější straně si došel pro současné čtvrté místo.

Raging Storm (14:1) měl zatím na svém kontě pouhé tři starty. Již v tom druhém v sezónní premiéře však předvedl velmi dobrý výkon, když byl čtvrtý ve Velké květnové. V Maďarsku to tak dobré nebylo, ale nezklamal. I tady předvedl solidní výkon, útočil ze zadní pozice po bariéře a doběhl v jedné lajně ve druhé skupině.

Sagar (14:1) byl v minulých letech dvakrát druhý ve Velké ceně Prahy, která se běhala v tomto termínu. Stejné umístění získal i letos ve Velké květnové, na Black Canyona ale výrazně ztrácel a v Lázeňské míli skončil pátý. Tady šel táhlým koncem a od čtvrtého místa ho dělila délka krku. Pro další starty je hlášen do Velké ceny Prahy a EJC Million, lepší by však pro nej byl EJC Million, kde loni nestačil jen na Wirelesse.

Achird (55:1) byla třetí v Jarní ceně klisen a pátá v Oaks. Patřila mezi dva zástupce klasického ročníku a byl to pro ni návrat na míli. V dostihu se držela v přední části, v závěru ale na nejlepší nestačila.

Politicum (7:1) patří k naší špičce na distancích do 1400 metrů, kde se na jaře umístil v Gomba handicapu a Memoriálu Jaroslava Maška. Pak však měl problémy se zády a nastupoval po delší pauze navíc na pro něj delší distanci.

South Captiva (40:1) vlastnila ve Francii slabý rating 27 kg. U nás se uvedla třetím místem v Ceně Nory Jeane, když dostih odvodila. I tady se chopila diktování tempa, v rovině se ale z podstatného dění vytratila.

Pray For Paris (25:1) byla loni třetí v Jarní ceně klisen. Naposledy byla druhá v mílové Ceně Nory Jeane. Bylo to ale jen v konkurenci klisen a na vítěznou Tularku nestačila. Tady nic velkého nepředvedla a skončila mimo hlavní dění.

Kronprinz (14:1) byl loni kupovaný jako německý Gr.3 vítěz na 1700 metrů. Jeho letošní starty jsou ale velkým zklamáním a vzpamatovat by se snad mohl až na jeho oblíbené měkké dráze.

Magic Baron (55:1) byl čtvrtý ve slovenské Velké jarní. V nabité konkurenci nenastupoval s velkými ambicemi, do dostihu navíc špatně odskočil a ztratil jakékoli šance.

VÝSLEDEK

 

(Ondřej Blahník)