Tiger Roll proti Easyslandovi v cheltenhamském krosu

Easysland v cross country v Cheltenhamu - foto: Jan Žid

V pátek začne v Cheltenhamu třídenní mítink. Lákadlem úvodního dne bude účast dvojnásobného vítěze Grand National Tiger Rolla, který se střetne s nejlepším francouzským krosařem.

Glenfarclas Cross Country Handicap Chase na 6000 metrů je první ze série cross country na cheltenhamském závodišti a na rozdíl od březnového vrcholu se běhá jako handicap. S nejvyššími váhami se tak představí dvě největší krosové hvězdy současnosti.

Tiger Roll začal běhat krosy před třemi lety a stejnou sezónu vyhrál svou první Grand National. Cross country jako příprava na Grand National se osvědčila i v dalším roce, kdy podruhé vyhrál Cross Country Chase na Cheltenham Festivalu. Loni tam ale podlehl francouzskému Easyslandovi a Grand National se nakonec nekonala.

Vlastně celá jeho loňská sezóna byla smůlovatá. Na podzim se totiž zranil a na dráze se objevil až v půlce února, kdy neobhájil proutěnky v Navanu a skončil pátý. Letos na podzim už má za sebou první běhání, kdy v premiéře na rovině odskočil pozdě z boxů a v maidnu na 2800 metrů skončil s odstupem šestý.

Svěřenec Gordona Elliotta má tedy rozcvičku za sebou, záležet bude na tom, jak si povede s nejvyšší váhou, cross country handicap zatím nikdy nevyhrál. Na rozdíl od loňské sezóny ale nastoupil do sezóny zcela fit.

Easysland vyhrál posledních sedm startů. Loni na podzim uspěl v Grand Steeple Chase-Cross-Country de Compiegne a pak startoval i v Cheltenhamu, kde v prosinci vyhrál Glenfarclas Cross Country Handicap Chase. V dalším startu nastoupil již v barvách Johna McManuse, největšího majitele překážkových koní na ostrovech, mezi něž patřila i řada výborných krosařů, a dominoval v Grand Cross De Pau Reverdy. Na Cheltenham Festivalu si pak poradil i s Tiger Rollem, kterého s jistotou porazil o 17 délek, když oba ostatním utekli.

Svěřenec Davida Cottina nastoupí s výhodou 4 lb (1,8 kg) a povede ho jeho stálý jezdec Jonathan Plouganou. Loňský rozdíl ukazuje, že by měl Tiger Rolla opět porazit, bude to ale jeho první start v nové sezoně a Tiger Roll má výhodu startu v nohách.

Potters Corner sice nikdy nestartoval v cross country ani v Chletenhamu, ale loni vyhrál Welsh Grand National v Chepstow, kde je také zvlněná dráha. Jeho rating sice za to stoupnul o 6 lb, oproti oběma favoritům však ponese výrazně nižší váhu. Zbytek pole je značně nevyhandicapován, minimálně o 9 lb.