Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Tingle Creek soubojem vítězů Champion Chase

Tingle Creek soubojem vítězů Champion Chase
Politologue vítězí v Queen Mother Champion Chase, foto: Jan Žid

Vrchol pro 2 mílové steeplery je lahůdkou. Představí se v něm dva vítězové posledních ročníků Queen Mother Champion Chase.

 

15:25 - Sandown

Betfair Tingle Creek Chase (Gr.1, 3100 m)

Altior je na krátkých tratích hvězdou prví velikosti. Během své překážkové kariéry prohrál jen jednou. Jako nováček na proutěnkách vyhrál na Cheltenham Festivalu Supreme Novices‘ Hurdle, další rok Arkle Chase a pak dva ročníky Queen Mother Champion Chase. Až loni neodolal jeho tým souboji s Cyrname. Souboj se ale odehrál koncem listopadu za podmínek nastavených pro Cyrname. Na jeho oblíbené dráze v Ascotu a na jím preferované distanci 4200 metrů. Navíc se běželo na měkké dráze a specialista na 2 míle Altior prohrál. Trenér Nicky Henderson navíc řekl, že mu ten dostih vzal dost sil. Další jeho start se odkládal až do začátku únory, kdy v Newbury opět najel na vítěznou vlnu a lehce porazil Sceau Royala. Měl se pokusit o hattrick v Champion Chase, ale lehčí zranění mu v tom zabránilo. Trenér Nicky Henderson ale říká, že je v naprostém pořádku. V Sandownu vyhrál třikrát Celebration Chase na konci sezóny a před dvěma lety i Tingle Creek Chase. Přeci jen ale loňská sezóna nebyla tak povedená a táhne mu již na 11 rok. Dráha v Sandownu je zatím na steeplovém kurzu hlášena jako „good to soft“, ale mělo by pršet a dráha by zítra měla být měkká. I když vyhrál i na měkkém povrchu, přeci jen o něco rychlejší dráha by mu sedla víc. V sedle ho bude samozřejmě podporovat jeho stálý partner a jednička stáje Nico De Boinville.

Politologue nebyl vždy specialita na 2 míle. Vedl si dobře i na 4000 metrů, o čemž svědčí jeho úspěchy v Melling Chase. Loni se ale výhradně věnoval 2 mílovým steeplům. V Shloer Chase v Cheltenhamu sice prohrál s Defi Du Seuil, ale dal mu zabrat. V Tingle Creek se ale nedostal k ofenzivnímu stylu, když na trati byli jiní „rychlíci“. Nikdy se nedostal na dobrou pozici a skončil s odstupem pátý. V obou případech nosil na uších pomůcku proti hluku. V Queen Mother Champion Chase mu ji ale trenér Paul Nicholls sundal. Politologue se opět vrátil k ofenzivní taktice a připsal si životní triumf. I teď nastoupí bez „uší“, jen s podvázaným jazykem. Pojede ho Harry Skelton, který s ním vyhrál Champion Chase. S ním se tehdy dohodl majitel John Hales, který spolupracoval s rodinou Skeltonů a úspěšná dvojice se nemění. S Altiorem má nepříznivou bilanci 0:3, ale měkká dráha mu hraje víc do karet a Tingle Creek už vyhrál v roce 2017.

Greaneteen loni třikrát lehce vyhrál mezi nováčky a proti zkušenějším soupeřům skončil čtvrtý v handicapu na 3300 metrů na Cheltenham Festivalu. Do sezóny vstoupil vítězně v Haldon Gold Cupu na 3500 metrů v Exeteru. Sice nosil vyšší váhu, ale ve finiši si musel „máknout“. Paul Nicholls ale tvrdí, že teď by mu měla víc sednout měkká dráha. V sedle bude mít stájovou jedničku Harry Cobdena.

Rouge Vif se velmi dobře uvedl v handicapu v Cheltenhamu. Mohl by tu mít šanci, kdyby se běželo na rychlejší dráze, ale měkká jeho šance sráží. Na měkké byl na jaře třetí v Arkle Chase, ale s výrazným odstupem.

Brewin’upastorm patřil mezi špičku nováčků na proutěnkách a slušně začal i mezi nováčky na steeplech, kde v prvních dvou startech porazil slušné koně. V Akle Chase ale spadl a do nové sezóny nevstoupil dobře. Na těžké dráze v Carlisle byl v rovině na dobré pozici, během chvíle ale jako by se zastavil. Možná ani on nebude typ na měkkou dráhu. Trenér Olly Murphy to řeší podvázáním jazyka.

Castlegrace Paddy je specialistou na měkkou dráhu, na níž doma v Irsku podal nejlepší výkony. To platí i o jeho prvním sezónním startu, kdy ve Fortria Chase v Navanu porazil loni třetího z Ryanir Chase A Plus Tarda. S kurzem 33:1 je možná moc podceňovaný, ale tady jsou jen dvě místa.

Tipařův verdikt: Altior je velká hvězda, ale přes vítězství v Newbury se mu minulá sezóna nepovedla a v 10 letech na něm mohla zanechat následky. Do karet mu nehraje ani měkká dráha, přestože i na ní dokáže zaběhnout. POLITOLOGUE to na měkké dráze umí a spojení s Harry Skeltonem může vyústit v podobnou jízdu jako na jaře v Champion Chase. Oproti favoritovi má lepší kurz, který stojí za to „prubnout“. Jeho stájový kolega Greaneteen má prý být také lepší na měkké dráze, ale zatím na mě neudělal velký dojem, což platí i o Brewin’upastormovi. Z mladých adeptů by se mi líbil Rouge Vif, ale to by se muselo běžet na rychlejší dráze. Pokud bude fakt měkko, nezapomínal bych na Castlegrace Paddyho. Kurz má vysoký, ale jsou tu jen dvě místa.

Tip: Politologue – Altior -  Castlegrace Paddy

STARTOVNÍ LISTINA

Tipsport: 1,8 Altior, 5 Greaneteen, Politologue, 7,77 Rouge Vif, 25 Brewin'upastorm, 33 Castlegrace Paddy

Fortuna: 1,7 Altior, 4,75 Politologue, 5,5 Greaneteen, Politologue, 7 Rouge Vif, 22 Brewin'upastorm, 33 Castlegrace Paddy

(Ondřej Blahník)