Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Tomáš Janda: „V Newmarketu by se dali pořídit levnější koně“

Tomáš Janda: „V Newmarketu by se dali pořídit levnější koně“
Tomáš Janda na dražbě Tattersalls - foto Tattersalls

Tento týden probíhá v Newmarketu Tattersalls October Yearling Sale Book 2, 3 a 4, z níž k nám přišla řada úspěšných koní.

Trendy letošních dražeb

Boodstock agent Tomáš Janda má na podzim tradičně napilno. Pro své klienty nakupuje na většině evropských dražeb. Díky tomu může porovnávat trendy, jakými se ubírají dražby v jednotlivých letech.

„Letos na dražbách v Evropě, ale i Americe, nečekaně vzrostla průměrná cena o 20 až 40 %. Výjimkou byla dražba Osarusu, kde zůstala průměrná cena téměř stejná. Není to tím, že by průměrnou cenu hnali nahoru drazí koně, ale možná ještě více roste median a cena nejlevnějších koní. Za poslední 3-4 roky ze zminimalizoval počet nabízených koní do 5.000 €, kterých bylo na levnějších dražbách velké množství, často i polovina. Teď je to tak 10 – 20 %. Stále se dá koupit za tyto ceny, ale těch koní je minimum. Dá se čekat, že tento trend bude i na dalších dražbách ročků, ale i koní v tréninku, kde ten trend začal již před lety.“

Jak je vidět, cenově dostupní koně do našeho provozu se oproti dřívějším letům shánějí obtížně. Přesto jak říká Tomáš Janda, není to nemožné, což dokládá zkušenost z nedávných dražeb.

„V minulých týdnech jsem absolvoval dvě velké dražby v Irsku, které jsou poslední roky velkým zdrojem pro středoevropský a východoevropský turf. Podařilo se mi tam nakoupit 24 koní, což je slušné číslo, i když spoustu objednávek mám nevyřízených. Bylo to ale hodně náročné, možná nejnáročnější, co pamatuji. Na Tattersalls Ireland Sales jsem koupil jen 8 koní. V minulosti to bylo často i jednou tolik. Všechny tři dny šla cena nahoru. Další týden byla dražba společnosti Goffs. První dva dny byla Orby Sale, což je jedna z nejdražších dražeb v Evropě, ale stejně jsem předpokládal, že by se tam dalo něco koupit. Nakonec jsem tam koupil jen jednu kobylu s výborným původem po Golden Horn. Další dva dny byla levnější Sportsman’s Sale. První den se mi podařilo koupit jen dva koně. Vzhledem k počtu objednávek a počtu majitelů a trenérů, kteří tam byli se mnou, to vypadalo, že bude šance splnit pohledávky hodně složitá. Druhý den ale výrazně ubylo kupců a podařilo se koupit 13 koní. Nakonec ty ceny byly přeci jen rozumnější.“

 

Klisna po Golden Horn zakoupena za 30.000 € na Orby Sale – foto Westminster Race Horses

 

Tattersalls October Sale – Book 2 – 10. – 12. října

Tattersalls October Sale – Book 3 – 13. – 14. října

Tattersalls October Sale – Book 4 – 15. října

Nyní probíhá dražba ročků v Británii. Na Tattersalls October Sale bude nabídnuto přes 2000 koní. Nejdražší část dražby Book 1 již proběhla v minulém týdnu. Díky pro náš region rozumnějším cenám nás ale zajímají dražby tento týden. Dnes začala třídenní Book 2, ve čtvrtek začne dvoudenní Book 3 a v sobotu bude ještě Book 4.

Pořadatelé se chlubí výhodnými nákupy, jaké jste na těchto dražbách mohli provést. Třeba na Book 3 byl před šesti lety za 6.000 £ koupen Knights Order, který ve třech letech v Británii vyhrál jen několik handicapů, ale po sezóně byl za 250.000 £ prodán do Austrálie, kde letos vyhrál dvě Gr.1. Před dvěma lety byla na Book 3 za 4.000 £ koupena Oscula, která letos vyhrála Gr.3 v Goodwoodu i Deauville.

K nám z této dražby přišla celá řada koní. V minulosti to byla třeba výborná Saša. Z koní, které jsme mohli vidět letos na dráze to byla za 3.000 £ pořízená Datthirey, která na Turf Gala vyhrála Cenu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, jedničková vítězka Classa stála 8.000 £, dražší byl vítěz Zlatého poháru a Memoriála Josefa Dolejšího Rex Of Thunder, vyhražený za 42.000 £. Letošní sériový vítěz a třetí ze Svatováclavské ceny Dragon Arrow stál 4.500 £, stejně tak loňská vítězka EJC Gerschova memoriálu Porcinella.

Loni za 3.500 £ zakoupená Lady Ewelina letos lehce vyhrála debut v Polsku o 10 délek a přesunula se do tréninku do Německa, kde 23. října poběží Listed. Za stejnou cenu byla pořízená Moonu, která byla loni dvouletou šampiónkou v Polsku, kde byla letos druhá v Oaks a čtvrtá v derby.

 

Classa vyhrává Cenu Pat’s Music – foto Lenka Sklenáková

Na dražbě samozřejmě bude přítomen i Tomáš Janda, který si myslí, že by se na dražbě mohli sehnat ročci za slušné ceny: „Minulý týden proběhla v Newmarketu Tattersalls October Sale Book 1, což je v podstatě nejdražší dražba ročků v Evropě, kde šly ceny hodně nahoru. Tento týden jsou levnější Book 2, 3 a 4. Bude se zde prodávat asi 1500 koní. Věřím, že když se budeme blížit 1300 prodaných koní, což je tak na konci Book 3, mohli by někteří propadnout za rozumnou cenu. Bohužel po brexitu vzrostly ceny na náklady dovozu koní z Británie, ale dali by se zde koupit levněji koně než z dražeb v Irsku nebo ve Francii, takže se to pořád z Británie mohlo vyplatit víc.“

KATALOG BOOK 2

KATALOG BOOK 3

KATALOG BOOK 4

(Ondřej Blahník)