Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Trial na Oaks ovládly svěřenkyně Luboše Urbánka (analýza)

Trial na Oaks ovládly svěřenkyně Luboše Urbánka (analýza)
Jacinthe s Davidem Liškou poráží Korvettu v Ceně Latiny - foto Andrea Zavadilová

Vrcholem sobotních chuchelských dostihů byla Cena PP Asset Management (43. Cena Latiny), tedy hlavní trial na klasické Oaks.

 

Analýza Jaroslava Fabrise

Dlouhá léta se 2200 dlouhý chuchelský trial na Oaks běhal pod názvem Cena Hřebčína Napajedla a rovněž platilo, že dostih byl součástí Derby dne. Už třetí rok je ale vrcholem chuchelského červencového dostihového dne. Zároveň došlo k posunutí termínu Oaks na začátek srpna. Osobně tyto změny považuji za pozitivní, když klisnám dává teoretickou možnost absolvovat Derby i předzkoušku Oaks, rovněž se jim otevřela možnost startovat na slovenském Derby dnu.

Každopádně letos se Derby zúčastnila čtveřice klisen a žádná do Ceny Latiny nezamířila. V Derby první Queen Of Beaufay i pátá Zaracampa, které připravuje Dalibor Török, dokonce do Oaks nejsou přihlášené. Dříve jmenovaná se namísto toho měla představit ve Vichy, ale dnes byla škrtnutá. V sobotu se tak v Chuchli utkaly spíše méně otestované klisny, které dosud mezi elitu nepatřily. Z dvanáctky účastnic dostihu se totiž mezi špičkou umístily na tabuli pouze dvě, pro něž bylo maximem čtvrté místo v jedničce.

JACINTHE (9:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) patřila do skupiny klisen s minimem zkušeností. Dostihovou premiéru měla absolvovat o měsíc dříve nad pardubickými proutěnkami, ale protože dostih byl pro malý zájem zrušen, nastoupila o týden později do chuchelského dostihu pro nezvítězivší tříletky. Do 1800 metrů dlouhého dostihu neoskočila nejlépe, když po startu její sedlo málem opustil žák Jozef Takács, ale nakonec pěkným finišem vybojovala pátou příčku. Na vítěznou Bartolu přitom ztrácela jen něco málo přes 3 délky a na jejím štítě zůstali například Smichoff a Furtfit, kteří si půl hodiny před Cenou Latiny rozdělili první dvě místa ve čtyřkovém handicapu.

To napovídalo, že narazila na slušnou konkurenci a v sobotu ukázala progres. Pod vedením Davida Lišky šla znovu zezadu a v cílové rovině přišla na vnější straně dráhy s finišem, jemuž žádná soupeřka neodolala. Řekla si tak o dohlášku do Oaks a dala další důkaz o síle klasického ročníku trenéra Luboše Urbánka. Vždyť už sedmička jeho tříletých svěřenců ukázala jedničkovou třídu. Aigle Vallian dokonce ovládl francouzskou class 1, zatímco další tři vyhráli klasické dostihy. Toto číslo přitom nemusí být konečné.

Samotná Jacinthe patřila k levnějším nákupům, když loni na podzim stála 6.000 euro. Oba rodiče i jediný startující polosourozenec sice měli optimum do dvou kilometrů, nicméně otec Rajsaman dává i delší koně. Mateřská strana rodokmenu na první pohled nezaujme, nicméně pohled do dalších generací už vypadá podstatně lépe. Vždyť prabába Jioconda dala pětici black-type koní včetně výborného Satono Crowna, který triumfoval v Hong Kong Vase a Gr.1 vítězství získal i doma v Japonsku.

Korvette (3,6:1) je tréninkovou kolegyní Jacinthe. Dráhu a distanci si vyzkoušela ve dvojici Derby trialů, v nichž se vešla na tabuli, takže na start šla s nejvyšším handicapem a nejnižším kurzem. Už v předchozích startech si počínala aktivně a tentokrát dostih odvodila. V závěru se na špici trochu kroutila, ale když k ní přišla Jacinthe, dokázala se s ní chytnout a prohrála jen o půl délky.

Whirl Wind Girl (6,5:1) má kratší původ, ale jako jediná ukázala třídu srovnatelnou s Korvette. V cílové rovině se po distanci dostala do první vlny, ovšem v závěru na dvojici nejlepších nestačila. V Oaks jí tedy další metry navíc nepomůžou.

Pleione (9:1) nastupovala po více jak dvouměsíční pauze, během níž byla jednou škrtaná. Subtilní klisna má nicméně dost vytrvalosti a v závěru přišla s pěknou koncovkou, pro níž našla prostor až v polovině cílové roviny.

Witch (27:1) v předchozích startech ztratila na startu. Tentokrát odskočila lépe, každopádně šla znovu zezadu a finišovala pátá. Ukázala tak výrazný progres. Dodejme, že je prvním potomkem klisny Williann, která šla v chuchelském trialu na Oaks rovněž výrazně nahoru a následně v samotné klasice skončila čtvrtá.

Miram (9:1) ve Velké červnové ceně vytočila první oblouk do písku a i tentokrát s ním měla problém. Radkovi Koplíkovi se jí sice podařilo zatočit, ale ztratila několik délek, které na druhé straně stahovala při cestě na průběžné druhé místo. I proto jí v závěru docházely síly.

Aperola (15:1) absolvovala dostih na ideální pozici ve druhém sledu, ale v závěru neměla výraznější moment.

Geneze (9:1) cválala většinu dostihu v blízkosti Aperoly, ale zatímco při debutu působila „zeleně“, tentokrát byla chtivější.

Bartola (5:1) nenavázala na nadějný debut, přestože prodloužení distance jí mělo pomoct k progresu.

Odette (18:1) doplatila na kolizi v polovině cílové roviny, ale ani bez ní by pravděpodobně nehrála výraznější roli.

Angel Wings (35:1) se v jedničkách neprosadila na kratších distancích a metry navíc jí ke zlepšení nepomohly. Má totiž krátký původ, takže po startu na konci pole pulovala.

VÝSLEDEK