Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Trials Day v Cheltenhamu s první cross country

Trials Day v Cheltenhamu s první cross country

Ondřej Blahník rozebírá a tipuje v dnešní nabídce devíti dostihů v Cheltenhamu.

Rozbory Ondřeje Blahníka

Cheltenhamské závodiště se snad vypořádá s mrazy a my snad budeme moci sledovat devět dostihů, které nabídne dnešní mítink. Vrcholy dne jsou především tři Grade dostihy pro starší, kde se představí elita, která by pak měla změřit síly i v březnu na Cheltenham Festivalu.

14:20 - Albert Bartlett Clarence House Chase (3300 m)

To platí především o z Ascotu přesunuté Albert Bartlett Clarence House Chase, kde je dvojice hlavních favoritů Queen Mother Champion Chase. Tu loni s přehledem vyhrál ENERGUMENE před Funambule Sivolou. Ten si na překážkách vedl vždy suverénně a prohrál jen před rokem v tomto dostihu se Shishkinem, který ale tehdy běhal ve výborné formě. V prosinci v Corku nenarazil na tak silné soupeře, ale byla to doslova procházka. Proto si nějak nedokážu představit, že by prohrál, přestože mým koněm je Edwardstone, který mě stále příjemně překvapuje. Myslím tím výhrou v Arkle Chase a dominancí v Tingle Creek před sandownským specialistou Greaneteenem, ne tím, jak o Vánocích chyboval v Kemptonu. O sázce na něj bych uvažoval, kdyby kurz překročil 3:1. V Kemptonu se zaskvěl Editeur Du Gite, který to v Cheltenhamu umí a ti co se chtějí vyhnout sázce na favority, malá sázka v kurzu 13:1 na jejich selhání může být alternativou.

STARTOVNÍ LISTINA

 

15:25 - Paddy Power Cotswold Chase (5100 m)

Když jsem viděl startovní listinu této předzkoušky Cheltenham Gold Cupu, na první dobrou mi padl do oka PROTEKTORAT. Jeho kurz 2,5:1 už mě tak neláká, ale loni byl třetí v Gold Cupu a na podzim dominoval v Betfair Chase v Haydocku, tak co chtít. Uvidíme, jaká půda bude po odkrytí plachet, ale měkčí mu bude hrát do karet. Když jsem viděl, jakým způsobem zrychlil Noble Yeats v Many Clouds Chase, bylo jasné, že se vítěz Grand National dokáže prosadit i mezi elitou. Bylo to ale na jeho osvědčené dráze v Aintree a v Cheltenhamu na festivalu nijak nezazářil, ale je vidět, že od té doby šel s formou nahoru. I přes matnější výkony tuto sezónu bych neodepisoval Ahoy Senora, ale ten si potřebuje udělat dostih, v King George VI Chase puloval za Frodonem a ten tady běží také.

STARTOVNÍ LISTINA

 

16:00 - Dahlbury Stallions At Chapel Stud Cleeve Hurdle (4800 m)

PAISLEY PARK je i v jedenácti letech ve výborné formě, což ukázal což ukázal jak v Newbury, kde se na délku krku dotáhl na Champa, tak v lehkou výhrou v Long Walk Hurdle v Kemptonu. Má ale také odpovídající kurz 2,3:1. Dashel Drasher sice velmi dobře zaběhl v Many Clouds Chase, ale to bylo na přímé dráze v Aintree a v Cheltenhamu mu může scházet trochu vytrvalosti. Gelino Bello se vrací na proutěnky potom, co v Kemptonu špatně skákal. Loni vyhrál vrchol pro nováčky v Aintree, ale co tam bylo za dobré koně? To bych spíš uvažoval o Molly Ollys Wishes, která je 13:1. Ale je možné, že je to jen díky dojmu, který na mě udělala před dvěma lety, kdy ve Warwicku lehce porazila výbornou Francouzsku Paul’s Sagu.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Tipy Ondřeje Blahníka

13:40 - Glenfarclas Cross Country Handicap Chase (6000 m)

Tip: Roi Mage V/M, Crealion V/M

Dostáváme se k mému tipu, i když díky tomu, že kurzy Tipsport nahodí později, nevím, jaký bude mít kurz. Tento dostih zřejmě bude zajímat české příznivce, protože jde o cross country. Ty se v Cheltenhamu tuto sezónu zatím neběhaly kvůli nevyhovující dráze a i teď to bylo díky mrazům namále. Vypadá to však, že by se mělo běžet na „good to soft, soft in places“. Velkým favoritem je Delta Work (3,5:1). Ten vyhrál Savills Chase a Irish Gold Cup v Leoprdastownu, ale to už je tři roky. Na jaře nicméně překazil vítězný odchod do důchodu Tiger Rollovi, když ho zde na rozblácené dráze porazil a následně byl třetí v Grand National. Do sezóny vstoupil výhrou v punchestownském krosu, ale musel si jí vybojovat. Singing Banjo na rozdíl od něj již rozběhaný, s tamní dráhou již měl zkušenosti, přesto se ale jejich váhový rozdíl zvětší oproti tomuto startu o výrazných 7 kg. Delta Work má totiž rating 160 lb a spolu s vítězem Grand National 2021 Minella Times ponese nejvyšší váhu.

Druhým favoritem je Back On The Lash (6:1), s čím bych souhlasil. Minulou sezónu jeden ze zdejších krosů vyhrál prakticky se stejným ratingem a na podzim zde dobře zaběhl i steeplový handicap. Naopak mám nedůvěru v „gamble“ na Easyslanda. Ten v cross country na Cheltemham Festivalu 2020 porazil Tiger Rolla o 17 délek a přestože mu to další rok Tiger Roll stejným způsobem oplatil, pořád to byl krosař „par ewcellence“. Po přechodu k Jonjo O’Neillovi však začal běhat katastrofálně. Sice s ním vymetali proutěnky, ale ani při návratu do cross country se do cíle nedostal. Je pravda, že minule v klasickém steeplu v Cheltenhamu to nebylo tak zlé, ale i když mu výrazně klesl rating, nemám jediný důvod, proč bych ho v kurzu 7:1 hrál.

Formu z velkého handicapu v Leopardstownu má Foxy Jack, který si kros vyzkoušel v Punchestownu, ale Delta Work a Singing Banja neohrozil. Já bych ale spíš sáhnul po zkušených krosařích Diesel D’Allierovi a Plan Of Attackovi, i když prvně jmenovaný díky zrušeným krosům půjde v této sezóně poprvé. Ještě delší pauzu bude mít Mortal, který také už ve zdejším krosu dokázal zaběhnout.

Já ale dám peníze na koně, kteří v Cheltenhamu nikdy neběželi, ale mají zkušenosti z Francie, kde se přeci jen skáče přes rozmanité překážky. ROI MAGE patřil ve Francii ke špičce, ještě před rokem a půl vyhrál Listed Chase v Compiegne a již v tréninku Patricka Griffina byl na podzim třetí v Grand Steeple-Chase-Cross-Country de Compiegne. Líbil se mi i jeho výkon v Savills New Year's Day Chase v Tramore. Minella Indo a Stattler, kteří od něj v závěru odešli, jsou skutečná extra třída. Teď se na trhu pohybuje od 17 do 21:1 a já bych toho využil.

CREALION sice krosy nechodil, ale vyhrál steeplechase ve Fontainebleau, kde jsou různé druhy překážek a i takový terénní kopeček. Kurzy má od 34 do 50:1, ale to je zřejmě díky tomu, že je o 13 lb nevyhandicapovaný. To se ale týká jeho britského ratingu. Ve Francii se dostal na 60 kg, což je v přepočtu 133 lb a s tím teď půjde. I jeho vysokého kurzu bych také využil.  

STARTOVNÍ LISTINA

 

14:50 - Paddy Power Cheltenham Countdown Podcast Handicap Chase (4100 m)

Tip: Spiritofthegames M

Nebyl bych to já, abych tu neměl koně v hlavním handicapu dne. Ten patří do série handicapů, které se v Cheltenhamu na této distanci běhají pravidelně, takže je zde řada koní, kteří s nimi mají bohaté zkušenosti. Fugitif byl v Cheltenhamu dobře druhý v handicapu na 2 míle, kdo ale viděl, s jako lehkostí vyhrál 3900 metrů na měkké půdě v Chepstow, chápe, proč je favorit. Il Ridoto byl v minulých dvou startech v těchto handicapech shodně čtvrtý, takže se s ním musí opět počítat. Minulý týden bych v Ascotu sáhl po Your Darlingovi, pro něhož je dobře návrat na distanci 4000 metrů, ale v Cheltenhamu má jeden negativní start.

Já tu mám svého koně, který to v Cheltenhamu umí. SPIRITOFTHEGAMES z 12ti startů ve steeplechase zde byl čtyřikrát druhý a čtyřikrát třetí. Nejlepší je právě na distanci okolo 4000 metrů, proto mě zaskočilo, když zde začátkem prosince bojoval s Eva’s Oscarem (kterého jsem hrál) na 5200 metrů. Bylo to ale na rychlejší dráze, minule to na 5300 na měkké půdě tolik slavné nebylo. Návrat na jeho distanci by teď pro něj mělo být to pravé. Nemyslím si, že vyhraje, to se mu povedlo jen jednou v životě, ale tip na plac je to solidní, když aktuálně má od 17 do 26:1.

STARTOVNÍ LISTINA