Trialy na Arc s Ponntosem

Ponntos s Frankiem Dettorim v Goodwoodu - foto Petra Mikesková

Dnes se v pařížském Longchamp odběhnou trialy na Arc mítink. Ponntos bude startovat ve sprintu, Deputy Ruler v Prix Niel.

Ponntos znovu ve Francii

17:00 - Qatar Prix du Petit Couvert (Gr.3, 1000 m)

České turfmany samozřejmě nejvíc zajímá předzkouška Prix de l'Abbaye de Longchamp, na jejímž startu je česká sprinterská hvězda Ponntos. Ten byl naposledy pátý v King George Stakes (Gr.2) v Goodwoodu. S francouzskou špičkou na čele s Berneuilem si ale na jaře s přehledem poradil. Tehdy ho jel poprvé Frankie Dettori, který byl v jeho sedle i v Goodwoodu a měl být jeho partnerem i teď, ale musí jezdit na St Leger mítinku v Doncasteru, který byl kvůli smrti královny Alžběty přesunut na neděli. Díky tomu bude v jeho sedle Cristian Demuro. Favoritkou je tříletá Royal Aclaim, která měla hrát prim již v Nunthorpe Stakes, kde byla až šestá. O síle britských sprinterů se však přesvědčil i Ponntos.

(Ondřej Blahník)

STARTOVNÍ LISTINA

Trialy na Arc

15:50 - Qatar Prix Vermeille (Gr.1, klisny, 2400 m)

Ze startujících klisen by do Arc mohla zamířit Tuesday, která byla druhá v Epsom Oaks i v Yorkshire Oaks za Alpinistou. Grand Glory se na 2400 metrů vrací od jejího pátého místa v loňském Japan Cupu, ale jejím cílem bude zřejmě Prix l’Opera na 2000 metrů, kde byla loni druhá a distance její bližší. Letos na ní dvakrát vyhrála a byla třetí v Prince of Wales Stakes na Royal Ascotu. Poprvé si tuto distanci vyzkouší druhá z Prix Diane La Parisienne, která nastupuje po letní přestávce. Pro loňskou vítězku British Champions Fillies & Mares Stakes Albafloru a čtvrtou z Grand Prix de Saint-Cloud Sweet Lady délka není problém, zvlášť kdyby byla měkčí dráha.

16:25 - Qatar Prix Niel (Gr.2, 3letí, 2400 m)

V dostihu pro tříleté vytrvalce přijíždí v roli favorita japonský vyzyvatel Do Deuce (Yutaka Take), který koncem května vyhrál japonské derby a od té doby nestartoval. Z místních soupeřů má zřejmě největší šance Simca Mille (Gregory Benoist), který poznal porážku až ve svém letošním čtvrtém startu v GP de Paris, kde ho těsně porazil Onesto. Mezi sedmi účastníky je v pozici největšího outsidera náš zástupce Deputy Ruler, který v srpnu triumfoval v dostihu pro nezvítězivší na dráze v Clairefontaine.

(Jiří Šnajberk)

14:33 - Qatar Prix Foy (Gr.2, 4+, 2400 m)

V další vytrvalecké zkoušce se představí šest soupeřů a pět z nich má vyrovnané šance. Loňský vítěz Prix Niel a účastník Prix de l’Arc de Triomphe  Bubble Gift (Gerald Mosse) letos ještě nevyhrál, ale byl třetí v Grand Prix de Saint-Cloud.  Svůj druhý start po přesunu z Austrálie absolvuje Verry Elleegant (Christophe Soumillon) a bude se snažit napravit dojem z evropské premiéry. Spolehlivou formu má i loni v tomto dostihu třetí Iresine (Marie Velon).

Luxembourgh po Irish Champion Stakes míří do Arcu

Irish Champion Stakes (Gr.1, 2000 m, Leopardstown)

Vzhledem k Prix de l’Arc de Triomphe však byl zřejmě důležitější Irish Champion Stakes v Leopardstownu. Dostih byl skutečně nabitý. Favoritem byl francouzský derby vítěz Vadeni, který v létě porazil Mishriffa v Eclipse Stakes. Ten zůstal za ním i tentokrát, ale stačilo to jen na třetí příčku, i když na bariéře možná neměl tolik místa k vygradování svého útoku.

Vítězství vybojoval LUXEMBOURG, který získal čtvrté vítězství v řadě pro Aidana O’Briena. Loni neokusil hořkost porážky a vyhrál Futurity Stakes v Doncasteru, o auru neporazitelnosti však přišel třetím místem v 2000 Guineas. Kvůli svalovému zranění pak na šest týdnu vypadl z tréninku a na druhu se vrátil v půlce srpna. Gr.3 v Curragh sice vyhrál jen o krk, ale před dostihem o něm šly zprávy, jak šel od té doby nahoru. To se nakonec potvrdilo.

Přestože dosud nešel delší dostih než 2000 metrů, měl by v příštím startu zamířit do Arcu. Matka Attire sice běhala na kratších tratích, ale otec Cametlot vyhrál Epsom Derby. Také jeho polobratr Leo De Fury (Australia) nemá s 2400 metry problém, i když jen v dostizích Gr.3. Kurz pro Arc mu po dostihu spadl na 7:1 a měl by patřit k hlavním vyzyvatelům Baaeeda, který nakonec zřejmě také půjde touto cestou.

Kurz Onesta je většinou 13:1, přestože s ním prohrál jen o ½ délky. Ten vyhrál Grand Prix de Paris na 2400 metrů a tady ukázal, že dokáže dostih jít i víc z tempa a ne jen uplatňovat svůj finiš ze zadní pozice, což pro něj byla nevýhoda v početném ve francouzském derby, kde stihl jen pátou příčku.