Tříletý Torque Power „přejel“ mílařskou špičku (analýza)
Největším českým srovnávacím dostihem na mílové distanci je 41. Velká cena Prahy CK Martin Tour, která se v neděli odběhla na chuchelské dráze.
O co největší podíl z celkové dotace 600.000 korun se utkala desítka koní, mezi nimiž byli zástupci klasického ročníku v menšině, když nejlepší starší mílaře vyzvali pouze třetí a čtvrtý kůň z Velké jarní ceny – tedy Torque Power a Calorific. Přesto se na listinu vítězů zapsal tříletý kůň. Za posledních deset let je tak skóre tříletých a starších koní vyrovnané.
Oním vítězem se stal TORQUE POWER (6:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport). Svěřenec Arslangireje Šavujeva debutoval loni v červenci v Karlových Varech, a přestože byl ještě „zelený“, dobrou koncovkou vybojoval s odstupem za suverénní Near To Be Rich druhé místo před Chiouboucarem nebo Filipem. Poté zamířil do při EJC konaného Gerschova memoriálu, ale celý dostih absolvoval daleko za soupeři.
Mezi špičku ročníku se tak propracoval až letos. Nejprve mezi nezvítězivšími porazil Amazing Gangstera, poté skončil čtvrtý v Memoriálu prof. Václava Michala a třetí ve Velké jarní ceně. V ní měl navíc smůlu, že oba jeho přemožitelé finišovali na opačné straně dráhy. Na vítěze přitom ztrácel jen půl délky. Stejný rozdíl ho dělil od triumfu také při derby dnu, kdy poprvé změřil síly se staršími soupeři. Tehdy ho porazil pouze Wagram, který posléze ukázal své kvality druhou příčkou v Listed ve Vichy. Torque Power s přehledem splnil roli favorita Lázeňské míle a i on poté zamířil do Vichy, kde ukázal další progres. V dostihu kategorie class 1 totiž finišoval druhý, když vyběhl formu odpovídající zhruba francouzskému handicapu 38 kg.
Při pohledu na původ Torque Powera nejsou jeho výkony překvapením. Vlastní odchovanec svého majitele Valentina Bukhtoyarova je totiž synem listed vítězky a několikrát grupově umístěné Verby, která dosáhla na francouzský handicap 46 kg. Na dráze se ukázali tři starší polosourozenci Torque Powera a každý z nich získal minimálně francouzský handicap 37 kg, což u nás znamená jedničkovou třídu. Jedním z nich je Mamadysh, který z tréninku Arslangireje Šavujeva zvítězil v Michalově memoriálu a ve Velké ceně Prahy skončil před dvěma lety třetí. Jeho kariéru bohužel krátce nato ukončily zdravotní problémy. Otcem Torque Powera je dvojnásobný Gr.1 vítěz na míli Toronado, který má letos na dráze první tříleté.
Velkou cenu Prahy zahájil Torque Power dle předpokladů v zadní části pole a v závěru přišel s finišem na vnější straně dráhy. Jeho jezdec Radek Koplík sice s výraznějšími pobídkami čekal až 400 metrů před cíl, přesto už o 100 metrů dále Torque Power převzal vedení a směřoval za vítězství. V cíli sice jeho náskok činil „pouze“ ¾ délky na druhého Sagara, ovšem jejich rozestup se v závěru zkracoval především proto, že Torque Power byl na špici dlouho osamocen. Pokud by k němu přišel kůň, pravděpodobně by ještě dokázal zabrat. Další start by měl absolvovat za tři týdny v EJC Middle, kde by mohl být jeho největším soupeřem vítěz VJC Ignacius Reilly. Ten je také aktuálně jediným tříletým koněm s vyšším handicapem.
Sagar (25:1) letos zůstával za očekáváním, i když vysloveně o propadáky se nejednalo. S Torque Powerem prohrál i v předchozích dvou startech, ale maximálně na něj ztrácel 3 délky. V červencové Lázeňské míli navíc rozdával metry v oblouku. Tentokrát nastoupil poprvé se stínidly, a i proto překvapivě obhájil druhé místo.
Father Frost (15:1) rovněž zopakoval loňské umístění. Sezónu zahájil až o derby dnu a rozjížděl se pomaleji, ale už minule ve Varech ukázal zlepšení, když pouze o krk prohrál s Portorikosem. Trenér Josef Váňa před startem avizoval, že příště už může zamířit nad překážky, ale svým výkonem si řekl o další rovinové starty.
Wireless (1,82:1) nesplnil roli favorita, přestože absolvoval klidný dostih na konci pole. V cílové rovině se ale nedokázal „odlepit“ z místa tak rychle jako Torque Power. Utrpěl tak první středoevropskou porážku a při EJC by se měl rozloučit s kariérou, během níž získal devítku black-type umístění.
Saša (8:1) neobhájila loňské vítězství, ale na třetí příčka jí unikl jen těsně, takže při prvním letošním startu proti hřebcům nezklamala. Její finiš trochu přibrzdila situace 400 metrů před cílem, kdy jí přivřeli Torque Power a Sagar. Také ona by měla po sezóně ukončit kariéru.
Ideal Approach (12:1) dle svého zvyku diktoval tempo. Jeho projevu více nahrává menší bratislavská dráha, ale i v Chuchli zaběhnout umí. Také tentokrát dlouho odolával snaze soupeřů, když o třetí místo přišel zhruba 50 metrů před cílem.
Noble Cliffs (10:1) vyběhl poprvé od Velké květnové a v průběhu dostihu byl pasivnější, než je u něj obvyklé. I jezdecké obsazení napovídalo, že se šel především rozcvičit před obhajobou druhého místa v EJC Million.
Red Persian (15:1) minule po delší době nastoupil se stínidly a zvítězil v Bratislavské míli. Tentokrát s nimi byl ale po startu příliš chtivý. V cílové rovině se přesto dlouho držel slušně, ale za distancí slábnul. Na větší dráze by mu více sedla o pár set metrů kratší distance.
George Boole (25:1) vyběhl trochu slabší formu než v předchozích třech startech, v nichž podal vyrovnané výkony. Nicméně na tabuli se nevešli ani oba koně (Red Persian, Ideal Approach), s nimiž posledně prohrál v Bratislavě, takže konkurence byla tentokrát silnější.
Calorific (30:1) po dobrém výkonu o derby dnu zklamal už posledně v Bratislavě, i když tam ho částečně omlouvala kolize na začátku cílové roviny. Tentokrát na rozdíl od předchozích startů nastoupil bez stínidel, přesto byl po startu dost chtivý a v cílové rovině neměl co nabídnout.
(Jaroslav Fabris)