Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

za 

Více informací...

Objednat...

Tularka ve Varech znovu vítězná (analýza)

Tularka ve Varech znovu vítězná (analýza)
Tularka s Davidem Liškou vítězí v Letní ceně klisen - foto: Jana Syručková

Karlovarská dvojnásobná míle sice byla jedinou nedělní jedničkou, ale vysokou kvalitu nabídla také 17. Letní cena klisen skupiny MAENTIVA.

Ta se koná na distanci 2000 metrů. Má sice pouze status II. kategorie, ale protože je takzvanou „open dvojkou“, vejdou se do ní i klisny bodující v jedničkových dostizích. To koneckonců dokládala účast vítězky předchozích dvou ročníků Saši, která po výborném výkonu z Velké dubnové ceny platila za favoritku, ale při pokusu o hattrick skončila až čtvrtá.

TULARKA (5,7:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) naopak zůstává letos neporažena. Svěřenkyně Heleny Vocáskové byla v první polovině loňské sezóny směřována do Česká derby, v jehož trialech si nevedla špatně, ale v samotném derby skončila předposlední. Šesté místo z Oaks pak potvrdilo, že 2400 metrů je pro ni příliš. Od té doby ale absolvovala pětici startů na distancích 1600 až 2000 metrů, v nichž zaznamenala čtyři první a jedno druhé místo. Loni ještě stihla dvě lehká vítězství ve trojkách a sezónu uzavřela v mostecké dvojce, v níž jí až posledními cvalovými skoky chytla Storm de Nuit.

Letošní premiéru absolvovala právě v Karlových Varech, kde na míli svedla koncem května úspěšný souboj s Mormillem. Tentokrát většinu dostihu cválala blízko špice a vedení převzala už na konci oblouku. V závěru její náskok stahovala především Maverana, ale přestože jsou dva kilometry na hraně distančního optima Tularky, v cíli měla stále bezpečný náskok jedné délky. Dalším velkým dostihem pro klisny je mílová Cena Nory Jeana, která se odběhne v polovině srpna v Chuchli a pro Tularku se jeví jako další logický cíl.

Dodejme, že ve Varech se daří nejen jí, ale také jejím stájovým kolegům, když tam během dvou letošních dostihových dnů získali koně připravovaní v Němčicích hned pět vítězství. Zajímavostí je, že na našich drahách startuje i o rok mladší polosestra Tularky Rabbit Make a také ona je letos neporažena. Každopádně oba zásahy získala v pětkových handicapech.

TULARKA

byla zakoupena prostřednictvím

Maverana (30:1) byla jedinou zástupkyní klasického ročníku. V Jarní ceně klisen neuspěla a kdovíjak přesvědčivý nebyl ani její květnový triumf ze slabšího maidenu, ale na delší distanci ukázala progres. Koneckonců její matka Mavera skončila třetí v Polském derby a vyhrála 2000 metrů dlouhé slovenské Oaks. Její akcie pro Oaks tedy stouply.

Palmera (8,5:1) preferuje delší distance, když loni získala jedničková vítězství na tratích 2400 a 2800 metrů. Každopádně dokázala být i třetí ve slovenské Jarní ceně klisen. Proti ní hrály také absence startu v nohách a vysoká váha, přesto vybojovala třetí příčku.

Saša (1,95:1) při třetím místě v nabité Velké dubnové ceně vyběhla nejlepší životní formu a navíc nastupovala pod nižší váhou, než v předchozích dvou letech. V roli desetinové favoritky přesto zklamala.

Given Choice (17:1) v Anglii vlastní rating 81 liber, který u nás znamená jedničkovou třídu. Letos se ale vrací po zranění a v předchozích dvou startech toho mnoho nepředvedla. Tentokrát po aktivním průběhu přeci jen ukázala zlepšení. Také v Anglii volila ofenzivnější taktiku, ale zatímco tam vyběhla nejlepší formu na distanci 2800 metrů, u nás je směřována na kratší tratě.

Imsexyandiknowit (8,5:1) loni získala v Polsku vysoký handicap 76,5 kg, když tam skončila třetí v Oaks. V něm o necelé 3 délky porazila pátou Sixte, která u nás polskou třídu nepotvrdila. To se zatím nepovedlo ani Imsexyandiknowit. Každopádně společně s Palmerou nesla nejvyšší hmotnost.

Paladino (35:1) absolvovala teprve druhý životní start. Premiéra v těžké ceně na 1400 metrů nebyla tak špatná, jak může na první pohled vypadat, a tohle jí sedlo rozhodně lépe. Původ má totiž spíše překážkový. Zaváhala na startu a už na protilehlé rovině byla přistrkována, ovšem nebyla zas tak daleko. Po zisku handicapu se může chytit v nižších kategoriích.

Storm de Nuit (7,77:1) před dvěma týdny vyhrála dvojkový handicap, ale tentokrát její koncovka nepřišla. Rychlá dráha sice nahrávala koním s ofenzivnější taktikou, přesto se od ní čekalo více.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)