Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Turf Gala je za námi (analýzy hlavních dostihů)

Turf Gala je za námi (analýzy hlavních dostihů)
Opasan bojuje s Night Toronadem a Marconi LP ve Velké ceně Slovenska - foto: Zenon Kisza

Je za námi jeden z největších mítinků ve středoevropském regionu, který se tradičně koná začátkem června v Bratislavě.

Turf Gala tvoří spolu s derby dnem vrcholy slovenské sezóny, kde se v několika jedničkových dostizích schází středoevropská špička. Letos to byl 37. ročník, který proběhl pod patronací LokoTransu. Pojďme se ohlédnout za jednotlivými vrcholy a vezmeme to podle pořadí dostihů. Hlavními dostihy byly samozřejmě sprinterská Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a LokoTrans Velká cena Slovenska určená starším vytrvalcům, jejichž dotace byla 17.000 a 26.000 €.

 

České favority zaskočila Elsa

Tříletým klisnám byla vyhrazena 28. Cena Arvy spoločnosti LOKO TRANS (I. kat., 1800 m), z jejíchž jedenácti účastnic se jich osm umístilo do čtvrtého místa v Jarní ceně klisen u nás, na Slovensku nebo v Maďarsku. Přesto první a třetí místo obsadily klisny, které se v klasice nevešly ani na tabuli.

ELSA (35:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) skončila ve slovenské Jarní ceně klisen až sedmá, i když necelé 2 délky za třetí Thamnou. Každopádně kariéru zahájila teprve letos a v neděli předvedla výrazný progres.

Svěřenkyně Zuzany Kubovičové zahájila dostih na konci pole a v cílové rovině chvíli čekala na volný prostoru, ovšem na závěrečných 200 metrech s podporou Radka Koplíka výrazně akcelerovala. Dodejme, že stála jen 3.000 euro a jediný starší polosourozenec La Tuiliere vlastní ve Francii handicap pouze 22,5 kg, ale matka Edith Cowan dosáhla na slušný rating 84 liber.

Devoir Rien (3,75:1) si z českých zástupkyň vedla nejlépe, přestože v závěrečném oblouku neměla mnoho prostoru a útočila více zezadu než v předchozích startech.

Meggy (33:1) skončila ve slovenské JCK šestá, takže podobně jako vítězka překvapila.

Diadora Sts (5,5:1) byla dle očekávání lepší z maďarské dvojice a patřila ke klisnám, které na začátku cílové roviny byly zavřené.

Muguruza (8:1) točila do cílové roviny s plnými šancemi, ale nakonec podala podobný výkon jako v předchozích letošních startech.

Sparkle Shout (7,77:1) doplatila na vnější box, když naběhala dost metrů navíc. Navíc už absolvovala pátý letošní start.

Solemeena (4:1) potvrdila, že jí parametry bratislavské dráhy nesedí. Pro svůj finiš marně hledala prostor u bariéry.

(jf)

VÝSLEDEK + VIDEO

 

Elsa poráží Devoir Rien v Ceně Arvy - foto: Zenon Kisza

 

Sílu Poláků ukázal Timemaster

Starším středotraťařům byla určena Loko Trans Cena Scottish Rifla na 1800 metrů. Zde nebyl nikdo velkým favoritem, ale ukázala se ze síla polských zástupců.

TIMEMASTER (7:1) loni v Polku vyhrál mílovou klasiku a byl třetí v derby. Po návratu na kratší distanci vyhrál s přehledem bohatě dotovanou Westminster Freundschaftspreis a mílovou Nagrodu Mosznej. Nagrodu Criterium na 1300 metrů jen těsně. Letošní vstup do sezóny se mu nepovedl, ale bylo to na dost měkké dráze. Tady ukázal svoji třídu, nastoupil na začátku cílové roviny a jistě zvítězil.

Zariyannka (4,5:1) absolvovala první dva starty v příliš silné společnosti na Saudi Cupu a v Class 2 v Longchamp. U nás se uvedla druhým místem ve Velké dubnové a tady stejným umístěním potvrdila, že patří k užší špičce, když opět předvedla silný finiš.

Ophelia’s Aidan (7,77:1) zvolil jinou taktiku než ve Velké dubnové. Dostih absolvoval v zadní části pole a útokem po bariéře si došel pro třetí příčku.

Ryony (13:1) loni vyhrál Bratislavskou míli, ale vstup do sezóny neměl nejlepší. Tady už se ukázal lépe.

Ideal Approach (6:1) se držel na třetí pozici, do roviny točil první spolu s Timemasterem, ale v konci zeslábl na pátou příčku.

Arcturus (13:1) je vítězem slovenské trojkoruny 2019 a loni vyhrál Velkou cenu českého turfu. Byl ale i druhý v Lázeňské míli, takže i střední tratě by mu neměly dělat problém. Při vstupu do sezóny ale v Bratislavě podal matný výkon. Tohle bylo lepší, ale do obvyklé formy mu stále něco chybí.

Royal Town (15:1) se pohybuje na rozmezí první a druhé kategorie, čemuž osmé místo odpovídá.

Sagar (7:1) startoval z vnějšího boxu a trenér Dalibor Török se bával, že se díky tomu nedostane na pozici. To se také stalo a v dostihu nebyl moc vidět.

(ob)

VÝSLEDEK + VIDEO

 

Timemaster vítězem Ceny Scottisch Rifla - foto: Zenon Kisza

 

Rex Of Thunder zůstává v Bratislavě neporažen

Soubojem dvou vítězů jarních slovenských klasik mělo být 36. Starohájské kritérium spoločnosti LOKO TRANS (I. kat., 2000 m), ale o pozornost před vytrvaleckými klasikami si nakonec řekl někdo jiný.

REX OF THUNDER (12:1) v Bratislavě impozantně zvítězil při debutu a rezervy tam měl i při vstupu do letošní sezóny, který absolvoval teprve před dvěma týdny v trojkovém handicapu proti starším koním. Prohrál pouze v Gerschově memoriálu, v němž mu nemusela sednout měkká dráha.

Tentokrát se s ním jeho stálý jezdec Michal Demo trochu přetahoval při prvním probíhání cílem, ale poté co ho zaparkoval za koně, se svěřenec Jana Demeleho usadil. Do cílové roviny točil za středem pole, ovšem když v ní našel volný prostor ve vnější stopě, rychle zařadil vyšší rychlost a své soupeře lehce minul. Původ vlastní kvalitní, koneckonců jako roček stál 42.000 guineí, ale moc vytrvaleckých genů v něm nenajdeme. Pokud se ho ale v Derby podaří usadit, zvlášť z pomalého tempa může v závěru vystřelit.

Petarda (2,2:1) v cílové rovině neakceleroval tak jako ve slovenské VJC, přestože metry navíc vypadaly jako plus. Jeho dalším cílem by mělo být Slovenské Derby.

Rabbit Red Jazz (20:1) by sice měl být kratší, ale sedla mu menší bratislavská dráha a po aktivním průběhu se vrátil do hry o Derby.

Monsieur (40:1) v minulých startech působil dost „zeleně“. Tentokrát ukázal výrazný progres, v němž by měl s přibývajícími měsíci a metry pokračovat. Je hlášený do českého St Legeru.

Cape Crown (25:1) rovněž ukázal výrazné zlepšení, přestože nemá tak dlouhý původ jako Monsieur.

Syrenka (4:1) měla dostih dobře rozjetý, ale nepředvedla zrychlení jako ve slovenské JCK. S distancí přitom neměla mít problém.

(jf)

VÝSLEDEK + VIDEO

 

Rex Of Thunder vítězem Starohájského kritéria - foto: Zenon Kisza

 

Jir Su stále na vítězné vlně

Sprinterům byla určena Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na 1200 metrů, kde se sešla silná mezinárodní konkurence.

JIR SUN (3,85:1) v minulých letech moc neukazoval, ale jak říká jeho trenér Luboš Urbánek, ve čtyřech letech dozrál, dospěl a takhle se vyloupl. V letošním roce totiž ještě nenašel přemožitele. Začal sice v menším dostihu, ale po výhře ve dvojkovém mosteckém handicapu zdejší předzkoušce si připsal i tento vrchol, když s ním Martin Laube tradičně útočil ze zadních pozic. Metry navíc mu nemusí vadit a může být vážným kandidátem na EJC Million.

Simply The Best (10:1) také útočila koncem, ale jen ze středu pole. Loni druhá z mílových Imperiál Díj tak oplatila porážku své krajance z prvního letošního startu.

Vain Hope (4,5:1) byla loni přední maďarskou sprinterkou. Také do sezóny vstoupila v Kincsem Parku vítězně. Tady si držela dobrou třetí pozici, v oblouku však musela obíhat Ponntose, což jí mohlo stát cenné metry. První pozici neudržela o necelou délku.

Datthirey (22:1) byla loni čtvrtá ve slovenské dámské klasice a vyhrála dvojkový handicap na 1400 metrů. Letos byla třetí v bratislavské dvojce a téže distanci a třetí ve sprintu v Budapešti za Vain Hope a Simply The Best, které ale nesly o 4 kg vyšší váhu. Neměla tedy hrát výraznější roli, ale dokonale využila startovní box číslo 1. Z něj dobře odstartovala, držela se za vedoucím Ponntosem, vytočila oblouk po bariéře a uhájila čtvrtou příčku.

Mr Right (5,5:1) se od začátku sezóny ukazoval ve velmi dobré formě. Přesvědčivě vyhrál Gomba handicap, Velké květnová na něj byla na měkké dráze příliš dlouhá, přesto třetí místo ta Ignaciem Reillym a Torque Powerem byl dobrý výsledek. Je to velký kůň a bratislavská dráha nikdy nebyla jeho oblíbenou. Sice zde vyhrál několik jedniček, ale ne proti silné konkurenci. V tomto sprinterském vrcholu se v minulosti dvakrát umístil a stejné to bylo teď. Nevýhodou bylo vyšší startovní číslo, díky němuž neměl tak dobrou pozici jako v posledních startech.

Drish Venture (10:1) začal sezónu výhrou v irském Dundalku, za což dostal rating 84 lb. Memoriál Václava Michala na něj byl příliš dlouhý, v bratislavské předzkoušce zas byl razantně vystrkán na špici a v konci mu pak chybělo. Tady dobře odstartoval, v rychlém dostihu se držel na čtvrté pozici, v rovině bojoval o přední příčky, ale mezi první pětici se nedostal.

Beau Massagot (55:1) vyhrál poslední dva ročníky, loni se ale Turf Gala nekonalo. Už není v takové formě a reprezentuje Rakousko, přesto sedmé místo nebylo špatné.

Ponntos (5,5:1) vypadal jako nadějný sprinter. Zvlášť jeho běhaní ve Francii, za něž obdržel tamní rating 44 kg vypadalo dobře. V Gr.3 v Itálii ale zklamal a tady potvrdil, že jeho hlavním problémem je nezvládnutý temperament, který projevoval již před dostihem. V něm se po startu ujal vedení, ale hodně se žene a v závěru mu došel dech.

Matello u nás neukazuje to co ve Francii, Has D’Emra při svém návratu nic nepředvedl, Myrna patří spíš do dvojek a tříletá Got Luck podle předpokladu ukázala, že na jedničkovou společnost nemá.

(ob)

VÝSLEDEK + VIDEO

 

Jir Sun poráží maďarské duo v Ceně MPRV SR - foto: Zenon Kisza

 

Souboj hvězd pro domácího Opasana

Mimořádně kvalitní mezinárodní sestava se sešla na startu 37. Velké ceny Slovenska spoločnosti LOKO TRANS (Gd-3, 2400 m), když domácí na čele s Opasanem vyzvali silní konkurenti z Polska a Česka.

OPASAN (2,2:1) v loňské sezóně nepoznal porážku, když po lehkých vítězstvích ve dvojici trialů ovládl také České Derby a následně porazil kvalitní starší soupeře v Kincsem Díj. Do Bratislavy se po delší pauze vrátil při letošní premiéře, kterou absolvoval ve Velké májové ceně. V ní útočil tradičně zezadu, ale už v průběhu dostihu si výrazný náskok vypracoval Killword, jehož přes mohutnou koncovku chytit nedokázal. Na jednu stanu tedy ukázal, že je v dobré formě, ale na tu druhou se potvrdilo, že pro něj není menší bratislavská dráha ideální.

V neděli každopádně trenér Jozef Chodúr a stálý žokej Radek Koplík tuto zkušenost zužitkovali, když Opasan točil do cílové roviny blízko největšího soupeře Night Tornada a v závěru měl více sil. Jeho náskok sice činil pouhý nos, přesto se jednalo o přesvědčivé vítězství. Opasan totiž v závěru tradičně visel doprava, takže Radek Koplík ho spíše rovnal, než naplno vyjížděl. Co všechno Opasan umí, se tedy zřejmě dozvíme až poté, co zamíří na black-type scénu.   

Night Tornado (3,85:1) při bratislavské premiéře potvrdil třídu, kterou ukazoval na polských drahách.

Markoni Lp (12:1) druhou polovinu loňské sezóny vynechal a při vstupu do té aktuální měl zřetelné rezervy. Také jemu by více seděla větší dráha, ale žokej Václav Janáček ho dokázal protáhnout po bariéře.

Carlo Biraghi (18:1) byl v prvních dvou bratislavských startech hodně aktivní. Tentokrát byl rovněž chtivý, ale žokej Jaroslav Línek ho podržel za vedoucími koňmi. Ani on v cíli mnoho neztrácel a více se tak přiblížil výkonům, které převáděl v Irsku. Tam se před třemi lety účastnil Derby a vlastnil rating 96 liber.

Subway Dancer (10:1) ukázal ještě více třídy, o čemž svědčí jeho třetí místo z Champion Stakes. Při středoevropské premiéře v polovině dostihu převzal vedení a ještě na distanci byl v první vlně, ale poté se potvrdilo, že jeho optimum leží níže. Vždy pro něj navíc platilo, že jeho čas přicházel s podzimem a měkkou dráhou.

(jf)

VÝSLEDEK + VIDEO

(Ondřej Blahník, Jaroslav Fabris)