Datthirey poráží Worth Choice v Ceně Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR - foto Zenon Kisza

Rozbory pětice hlavních dostihů Turf Gala, největšího mítinku slovenské sezóny, který proběhne v neděli v Bratislavě.

Rozbory dostihů

14:30 - 2. dostihy

Cena Loko Trans - Cena Arvy

(3leté klisny, 1800 m, 10.000 €)

Favoritkou dostihu je suverénní vítězka slovenské JCK FESCHANDA, která ve třech bratislavských startech nepoznala porážku. Prodloužení distance jí přijde vhod, což platí i pro o 5 délek druhou Blue River a její tréninkovou kolegyni Free Folie. Ta sice skončila až šestá, ale rozdala spoustu metrů a trenér Jaroslav Línek zůstává v jejím sedle. Z domácích nicméně nejlépe vypadá Abella, která jarní klasiku vynechala, ale při vstupu do sezóny nadělila Blue River bezmála 5 délek. Následně těsně prohrála v handicapu proti starším soupeřům, když útočila příliš zezadu. Česká JCK zřejmě byla kvalitnější, takže čtvrtá Ballantines vyběhla dobrou formu, nicméně další metry navíc jsou mínusem. V maďarské JCK skončila druhá Respectation. Konkurence ale asi byla slabší, když o 6 délek zpět obsadila pátou příčku Klára, která u nás sbírala nižší dotace mezi nezvítězivšími. Nahoru můžou jít Kindhearted, jíž posledně porazil pouze druhý ze slovenské VJC Charpentier, a mostecká vítězka Yonella. (Jaroslav Fabris)

Tip: Feschanda – Abella - Kindhearted

15:00 - 3. dostih

Cena Loko Trans  - Cena Scottish Rifla

(4+, 1800 m, 13.000 €)

V osmihlavém poli vypadají výborně čeští reprezentanti, neboť jak Ignacius Reilly (Janáček, 2,85:1), tak ZARIYANNKA (Foret, 3,25:1) jsou ve výborné formě. První jmenovaný ji demonstroval před dvěma týdny ve Velké květnové ceně, kterou vyhrál podruhé v kariéře, přičemž tentokrát jistě o délku. V minulých letech měl zdravotní problémy a po návratu nebyl na podzim v takové formě, ale poprvé v péči trenérky Záhorové se uvedl výborně, když teprve vstupoval do sezóny. Dá se tedy očekávat, že pro druhý start se ještě zvedne. Sice tehdy nosil nižší hmotnost než někteří soupeři, výkon ale převedl pěkný a při své bratislavské premiéře by měl bojovat o vítězství právě se Zariyannkou. Šestiletá kobylka v péči Zdena Koplíka má letos na kontě dva úspěchy, neboť po Velké dubnové ceně ovládla v Bratislavě Velkou aprílovou cenu, a to po boji o krk. Pokud si udrží formu z dubnových běhání, musí se s ní počítat na přední příčky. Oba zmínění koně mají pro nedělní dostih svá pro a proti, nicméně zůstávám u Zariyannky, protože má s Bratislavou zkušenosti.

Z ostatních koní je třeba jmenovat jedenáctiletého Ideal Approache (Laube, 4,5:1), který při sezónním debutu předvedl velmi dobrý výkon ve Velké aprílové ceně, kde skončil třetí. Je obhájcem prvenství, na místní dráze umí, a přestože jde o veterána, nejspíše na umístění stačit bude. Po pětici loňských vítězství zatím letos na zásah čeká bělka Shabana (Verner, 6,5:1), tedy tréninková kolegyně Ideal Approache. Ta v roce 2022 vyhrála Slovenské Oaks i tamní Jarní cenu klisen, na úvod nové sezóny ale byla pátá z osmi ve Velké dubnové ceně, načež doběhl sedmá v německém Listed. Uvidíme, jestli se neprobudí na dráze, kde jí to vloni svědčilo. Ze slovenských zástupců zmiňme Quessignyho (Línek, 7,77:1) v péči Jaroslava Línka, jenž si připsal v květnu první jedničkový triumf, a to v Jarní míli. Právě 1600 metrů mi vždy přišlo jako jeho absolutní strop, takže pro Cenu Scottish Rifla mu v navázání na vítězství nevěřím, ale jestli je ve formě, může zabojovat o dobré umístění. (Míša Moricová)

Tip: Zariyannka – Ignacius Reilly – Ideal Approach

Zariyannka s Petrem Foretem ovládla Velkou dubnovou – foto Jana Syručková

15:35 - 4. dostih

Cena Loko Trans - Starohájske kritérium

(3 l., 2000 m, 10.000 €)

Poměrně těžko čitelný dostih, když největší favorité šli rozdílnými cestami a letos vyběhli srovnatelné formy. V Bratislavě startoval Manatan, který tam zvítězil ve VJC a metry navíc jsou plusem. Přeci jen lépe obsazená ale byla chuchelská VJC, v níž na čtvrtém místě finišoval BIRIATOU. Také jemu tentokrát distance sedne lépe, když přes dva kilometry už několikrát startoval ve Francii. Druhým místem v české JCK zahájila sezónu Shining Sky. Proti ní hovoří, že je pomalejší po startu, ale i tak Manatana porazila v loňské Karpatské ceně. Premiéru pod novým vedením absolvuje Norton, který dosud startoval v Německu. Tam vlastní slušný handicap 74 kg, když posledně vyhrál stylem start-cíl na menší dráze v Mannheimu. Stalo se tak ale na měkku a do neděle žádné deště hlášené nejsou. Minimálně na tabuli míří Mes Ailes, který posledně v Chuchli prohrál jen s dvojící favoritů Derby, kteří navíc byli váhově zvýhodněni. Při bratislavském vstupu do sezóny šel i kvůli nejvyššímu číslu zezadu, přesto podal srovnatelný výkon jako Manatan. Potřetí startující Shurayk se může zvednout, ale posledně ho o 4 kg více zatížený Mes Ailes porazil o 8 délek. (Jaroslav Fabris)

Tip: Biriatou – Shining Sky - Norton

16:10 – 5. dostih

Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

(3+, 1200 m, 17.000 €)

Domácí špička se střetla v Prípravné ceně, kterou vyhrála Sandy Rose, ale lépe tu vychází Gentleman Jack, který nesl nejvyšší váhu a loni tu byl třetí. Bude ale startovat z nevýhodného vnějšího boxu. Těsně třetí Capitano je teprve tříletý a může zúročit první zkušenost z našeho regionu. Loni vyhrál na francouzské provincii a byl druhý v Deauveille, v prvním startu již v tréninku Luboše Urbánka však nic podobného nepředvedl. Ten však má v dostihu mnohem větší eso. Jir Sun patří k naší absolutní špičce a letošní dva starty absolvoval v Listed v Německu a ve Francii, kde nebyl mimo hru a vlastní francouzský rating 42,5 kg. Uplatňuje však svoji koncovku, což zvlášť v početném poli může být obtížné. Před dvěma lety tento dostih vyhrál, loni však byl v rovině zavřený a stihl jen čtvrtou příčku. WORTH CHOICE na rozdíl od loňského roku může využít druhý startovní box a ještě vylepšit druhé místo. Úvod sezóny se mu letos povedl líp, když v Gomba handicapu byl s nejvyšší váhou blízko třetí a v Memoriálu Jaroslava Maška na 1400 metrů bojoval o vítězství. První box je výhodou i pro maďarského Surprise Of Easter, který vyhrál poslední dva loňské starty a při letošní premiéře si lehce poradil i s jedničkovou konkurencí. Sice to bylo na 1400 metrů, ale kratší trať by mu neměla dělat problém. Loňský vítěz Svatováclavské ceny Help má naopak vyšší číslo. Na podzim byl ve Francii druhý v Class 2, za což dostal rating 42 kg, v obou letošních startech však na loňské formy nenavázal a handicap mu spadl na 36 kg. (Ondřej Blahník)

Tip: Worth Choice – Jir Sun – Surprise Of Easter

16:45 - 6. dostih

Veľká cena Slovenska Loko Trans

(4+, 2400 m, 27.000 €)

Gasparini absolvoval letošní premiéru ve Velké májové v Bratislavě, kde loni vyhrál Slovenské derby a St Leger. Vypadalo to, že si jde pro vítězství, ale na pásce ho chytil Orry. Ten sice nesl o 2 kg míň a byl již rozběhaný, ale nemá toho tolik naběháno a může ukázat další progres. REX OF THUNDER si jako vstup do sezóny vybral také bratislavskou dráhu, ale kratší Velkou aprílovou cenu na 1800 metrů. Jeho optimum je totiž 2000 metrů. Kdyby v závěru nebočil doleva, nemusel přenechat prvenství letos suverénní Zariyannce. Uvidíme, zda se toho teď dokáže vyvarovat. Distanci by zvládnout mohl, loni vyhrál Zlatý pohár v Chuchli, jeho stylu by však sedla delší rovina, zvlášť když má problém s boxy a na startu většinou něco ztratí. Nejtřídovějším koněm v dostihu je Aigle Vaillant, který má velmi dobrý francouzský rating 43 kg. Loni ve Francii vyhrál Class 1 na 2200 a 1600 metrů a umístil se do pátého ve dvou Listed na středních tratích. V našem regionu šel Velkou cenu českého turfu, ale odtáhl ji v příliš rychlém tempu. Bratislavská dráha by mohla jeho ofenzivnímu stylu sednout, ale v posledním startu ve Francii od něj úplně upustil. Bylo to na míli a v rovině byl úplně zavřený. Nepovedl se mu ani první start, kdy se šlo na hodně měkké půdě. Otazníků je tedy nad ním poměrně dost. Pokud by se vrátil k ofenzivní taktice, nemusí mít dostatek klidu na špici, protože Odsonne také rád chodí zepředu. S distancí je to u něj na hraně, sice v Bratislavě na 2400 metrů vyhrál, o 200 metrů delší Zlatý pohár však neprostál a vypadá spíš jako středotraťař, když letošní druhé místo ve Velké dubnové bylo slušné. Royal Right se u nás ukázal jen ve Zlatém poháru, kde nic velkého nepředvedl. Tehdy šel ale na rozdíl od úspěšných francouzských startů defenzivní taktikou, v únoru vyhrál dva dostihy v Cagnes-Sur-Mer vyloženě start cíl a získal slušný rating 37,5 kg. Třetí start během necelých tří týdnů však již nezvládl a teď půjde po delší pauze. Adonis měl v Irsku rating i přes 80 lb a běhal na vytrvaleckých tratích. První vítězství si ale připsal až letos malém dostihu v Maďarsku. Následně to v lepší společnosti nedotáhl do konce, když skončil třetí za vítězem maďarského St Legeru Agreementem, který ještě nesl vyšší váhu. Petr Foret mu však může dát lepší podporu. (Ondřej Blahník)

Tip: Rex Of Thunder – Aigle Vaillant – Gasparini