Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Udrží Aeneas lysolabskou neporazitelnost? (rozbor + hlasy trenérů)

Udrží Aeneas lysolabskou neporazitelnost? (rozbor + hlasy trenérů)
Aeneas s Janem Kratochvílem poráží Sztorma při obhajobě Memoriálu Evy Palyzové - foto: Jana Syručková

Letošní překážková sezóna odstartuje zítra v Lysé nad Labem, kde se odběhne tradiční Prvomájová steeplechase města Lysá nad Labem.

Jak název dostihu prozrazuje, Prvomájová steeplechase (Stcc, I. kat., 4200 m) se pravidelně koná 1. května. Loni se kvůli epidemiologickým opatřením uskutečnila s tříměsíčním zpožděním, ale letos se vrátila do tradičního termínu, byť aktuální opatření stále nedovolují přítomnost diváků. Co každopádně i loni zůstalo stejné, byla dominance trenéra Josefa Váni staršího a žokeje Jana Kratochvíla. Od roku 2014 totiž tento tandem ovládl všechny ročníky Prvomájové steeplechase. To se letos každopádně změní, protože nastoupí v rolích soupeřů.

 

Řekli nám:

Josef Váňa, trenér Aenease a Power Zara: „Oba koně ještě nesjou přelínalí, ale stříhat je nebudu. Aeneas byl u svého majitele, ale věřím, že už má napracováno dost. Josef Bartoš se dohodl na jeho jízdě s majitelem. Power Zar je starší harcovník. Nemá teď vhodný kros v Itálii, tak jde tady. Vyhovuje mu rychlejší půda. Když nevyhrajeme, nic se nestane, ale věříme si, že bychom mohli obhájit.

Radek Holčák, trenér Bugsie Malona: „Naši koně teď na jaře díky podmínkám, co jsme tu měli, nemají takovou formu. Ale věřím, že koně, kteří nepotřebovali tolik rychlostní přípravy a pracovali silově, na tom budou líp. Pro Bugsie Malona to bude krátké, ale pojal jsem to jako přípravu na první kvalifikaci. Když byl v Lysé poprvé, chtěli jsme s ním jít opatrně, aby si poprvé vyzkoušel irskou a tak, ale teď už bude normálně šlapat.“

Stanislav Popelka, trenér Larizana: „Stále se chová jak mladík. V Lysé to umí, do Pardubic směřovat nebude. Jde se rozběhnout před dalšími starty. Bude záležet na půdě, aby nebyla tak pevná a dokázal dostih absolvovat naplno.“

 

12:55 - 6.dostih

PRVOMÁJOVÁ STEEPLECHASE MĚSTA LYSÁ NAD LABEM

Stcc - cena I.kat. - 5+ - 4200 m - 150 000 Kč

1 BUGSIE MALONE(IRE), 11 b tr. Radek Holčák, ž. Lukáš Matuský 70,0

Je tempařem, kterému více sedí delší dostihy s méně točením. V Lysé se představil před dvěma lety, kdy v Memoriálu Evy Palyzové skončil po opatrnějším průběhu třetí, přičemž mnoho kvality neporazil. S ofenzivnější taktikou by to mělo být lepší, ale spíše se jde rozcvičit před návratem do Pardubic.

2 AENEAS(IRE), 7 j tr. Josef Váňa st., ž. Josef Bartoš 70,0

V Lysé ve třech překážkových startech neprohrál, když dvakrát ovládl o 400 metrů delší Memoriál Evy Palyzové. Od července nestartoval, ale i podle jezdeckého obsazení je jedničkou trenéra.

3 POWER ZAR(GER), 12 tr. Josef Váňa st., ž. Pavel Složil ml. 70,0

V Prvomájové steeplechase zvítězil před dvěma lety. Od té doby startoval pouze v Itálii, kde se zaměřil na specifické meranské krosy. V nich loni dvakrát zvítězil, a i když tamní formy jsou hůře čitelné a už má svůj věk, počítat se s ním musí.

4 GODSALINO(FR), 5 tr. Zdeněk Seménka, ž. Jan Faltejsek 69,0

Francouzským handicapem 54 kg neoslní, ale získal ho za klasiky a po pouhých třech životních startech. Poté třikrát startoval v krosech na menších drahách a posledně po boji zvítězil. Tyto formy se těžko zařazují, každopádně naznačil potenciál.

5 LARIZANO, 13 tr. Stanislav Popelka, ž. Jan Odložil 70,0

Už je sice veteránem, přesto ho v závěru loňské sezóny porazila ve wroclawském Crystal Cupu pouze Cosmic Magic. S Lysou má dost zkušeností. Jeho tamní loňské formy na první pohled neoslní, ale v Memoriálu Evy Palyzové si soupeře nechal dost utéct a v cíli zas tak moc neztrácel. Každopádně platí, že v nejlepší formě bývá na podzim.

6 ANTALGIQUE(FR), 6 tr. Luboš Urbánek, ž. Jan Kratochvíl 68,0

Loni v Lysé ze třech startu vytěžila jedno vítězství a dvě druhá místa, ale jednalo se o čtyřky. Zatím neukázala jedničkovou třídu. Patří ale k mladým koním a progresu napovídá stájová forma i původ, když je polobratrem výborného Al Bustana.

7 ANNIE REILLY(GB), 6 tr. Grzegorz Wroblewski, ž. Rostislav Benš 68,0

I když loni na hluboké půdě zvítězila před Mustamirem, ani ona jedničkovou třídu neukázala. Před třemi týdny se rozběhala v Bratislavě a podobná forma jí tady na úspěch stačit nebude.

Tipařův verdikt: Roli favorita se nevyhne AENEAS. Svěřenec Josefa Váni sice druhou polovinu loňské sezóny vynechal, ale v Lysé zatím nad překážkami nepoznal porážku. Dráha sedí i jeho tréninkovému kolegovi Power Zarovi, které Prvomájovou steeplechase ovládl předloni. Už ale má svůj věk, zatímco teprve pětiletý je Godsalino. Jeho francouzské formy se sice těžko zařazují, ovšem posledně tam zvítězil a může jít nahoru. (jf)

Tip: Aeneas – Godsalino – Power Zar

 

DOSTIHOVÝ PROGRAM

STARTOVNÍ LISTINY

 

Tipsport: 1,85 Aeneas; 3 Power Zar; 6 Godsalino; 8 Antalgique; 15 Bugsie Malone; 15 Larizano; 35 Annie Reilly

Fortuna: 2 Aeneas; 3 Power Zar; 5 Godsalino; 8 Antalgique; 14 Bugsie Malone; 15 Larizano; 30 Annie Reilly

(Jaroslav Fabris, Ondřej Blahník)