Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Uhynul jeden z nejlepších plemeníků současnosti Shamardal

Uhynul jeden z nejlepších plemeníků současnosti Shamardal
Shamardal, foto: darleyeurope.com

Ve věku 18ti let musel být pro zdravotní problémy uspán přední světový plemeník SHAMARDAL. Zdravotní problémy měl již posledních několik let, proto připouštěl jen omezený počet klisen zejména svého majitele a jeho připouštěcí poplatek tak nebyl zveřejňován. Poslední zveřejněný poplatek byl v roce 2015 70 000 euro.

Shamardal byl hvězdou již na dráze, kde byl na trávě neporažen. Ve dvou letech vyhrál Gr.1 Dewhurst stakes stylem start-cíl. Po porážce na písku v Dubaji se vrátil do Evropy, kde zvítězil ve francouzské Velké jarní i v Derby a poledním jeho startem bylo vítězství v Gr.1 na mítinku Royal Ascot (ten rok konaném v Yorku). V posledním startu utrpěl zranění a odešel do chovu.

V chovu dal 25 Gr.1 vítězů včetně např. Able Friend (V Austrálii), Pinatubo (Evropský šampion 2019), Blue Point, Mukhadram, Casamento, Lope De Vega, Zazou (plemeník v ČR), Dariyan, Amaron (plemeník v GER), atd. Někteří jeho synové jsou již úspěšnými plemeníky a v chovu začínají již jeho vnuci. Shamardal si velmi dobře vede i jako mateřský otec. Takže z původů předních koní asi jen tak nezmizí.

Shamardal má i zajímavou dražební historii. Jako hříbě byl neprodán za téměř 500 000 dolarů, což byla minimálně odpovídající cena za hříbě takového původu. Matka Helsinki získala status blacktype, ale hlavně pochází z vynikající rodiny. Bába dala například výborného plemeníka Street Cry. Otec Giant Causeway patřil k nejlepším světovým plemeníkům. Jako roční byl, ale Shamardal nabídnut na dražbě společnosti Tattersalls, kde byl prodán jen za 50 000 liber. Důvodem byla domněnka, že trpí Wobbler syndromem (onemocnění páteře), takže byl málem utracen a dokonce za něj byla vyplacena pojistka (ve věku hříběte a propadl pojišťovně).

U nás je Shamardal znám zejména jako otec Subway Dancera. Na dráze by se ale letos mohl ukázat i za 50 000 euro stájí Lokotrans angažovaný Jir Sun, který je letos tříletý.

(Tomáš Janda)