Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Uhynul jeden z nejlepších překážkářů Capferret

Uhynul jeden z nejlepších překážkářů Capferret
Capferret při vítězství veVelké národní o pohár Josefa Váni foto: Jana Syručková

Smutná zpráva pro překážkové dostihy, uhynul jeden z našich nejlepších překážkářů, který dosáhl velkých úspěchů ve Francii.

V dnešním vydání Věstníku českého turfu byla zpráva, že uhynul Capferret, který patřil k nejlepším překážkářům, kteří kdy byli v českém tréninku.

Trenér Radek Holčák smutnou událost vysvětluje: „Konečně se nám podařilo vyléčit jeho chronické problémy. Se zánětem dutiny nosní se léčil i na klinice ve Vídni. Těšili jsme se na novou sezónu, byl úplně v pořádku, ale našli jsme ho ráno v boxe mrtvého. Pitva zjistila, že když se válel v boxe, zlomil si pánev, ta mu přeťala tepnu a vykrvácel. Je to smutné, ale není to tak neobvyklé zranění.“

CAPFERRET jako čtyřletý vyhrál ve Francii dva menší steeply a vlastnil rating 59 kg. V pěti letech přešel do tréninku Štěpánky Myškové a hned vyhrál své první tři starty, když ten třetí byl Listed na 4400 metrů v Auteuil. To je skutečně něco, co se našim koním jen tak nepovede. Na podzim se představil i domácímu publiku ve Velké Chuchli, kde s přehledem ovládl Velkou národní o pohár Josefa Váni.

 

Capferret s Jaroslavem Myškou lehce vyhrává Velkou národní o pohár Josefa Váni

Svůj největší výkon ale podal na závěr sezóny ve Francii. V Prix Georges Courtois (Gd.2) skončil blízko třetí za v Grade dostizích prověřeným Roi Mage a legendou Milord Thomas. To bylo vskutku něco famózního a Francouzi mu za to dali rating 72 kg. Také v domácí klasifikaci obdržel mezi překážkáři suverénně nejvyšší známku 101 kg a další sezóna byla vyhlížena s očekáváním. Nakonec ale asi zcela neproběhla tak, jak měla.

Capferret nastoupil v Auteuil s Jaroslavem Myškou už 4. března do Prix Robert de Clermont-Tonnerre, Gd.3 steeplechase na 4400 metrů. I zde podal slušný výkon, když mu utekli jen Saint Goustan Blue a Bipolaire, kteří pak na podzim doběhli na prvních dvou místech v druhé největší francouzské steeplechase Prix la Haye Jousselin, ale v opačném pořadí. Těsně ho porazil ještě jeden soupeř, který ale byl již rozběhaný, když startoval během zimy. Jako první běhání to bylo hodně dobré a čekalo se, kde se Capferret objeví příště. Spekulovalo se i o Grand Steeple-Chase de Paris.

Nakonec se ale na dráze objevil až na podzim. V Prix Richard Et Robert Hennessy, Listed steeplechase na 4400 metrů, se opět ukázal v dobrém světle a na opět vítězného Saint Goustan Blue ztrácel jen 4 délky. Před ním byla ještě čerstvá Listed vítězka Roxinela a méně zatížený Bob And Co, který pak v Prix la Haye Jousselin skončil pátý.

Poslední start v sezóně absolvoval Capferret začátkem října v Compiegne. V Prix de la Gascogne, Listed steeplechase na 4500 metrů byl třetí za Roi Mage a A Mi Manera, kteří následně obsadili první dvě místa v Grand Steeple-Chase de Compiegne (Gd.2). Být třetí za takovými koňmi byl opět skvělý výsledek.

Následovalo ale zranění a přechod do tréninku Radka Holčáka. Loni se vrátil na dráhu, ale již na svoje výkony nenavázal. Ani jeden ze tří dostihů nedokončil. V prvním startu v Itálii spadl na poslední překážce, v Grande Steple-Chase D’Europa byl v závěru zadržen, když mu nemusela sednout pevnější dráha. Nepříjemný pád měl i ve Zlatém poháru EŽ v Chuchli.

Odešel kůň, který dělal výborné jméno českým dostihům v zahraničí a je to i velká ztráta pro stáj Meridian.

 

Capferret s Jaroslavem Myškou třetí v Prix Georges Courtois

Capferret - kariéra

(Ondřej Blahník)