Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Usedne Král na vytrvalecký trůn?

Usedne Král na vytrvalecký trůn?
Auguste Rodin s Ryanem Moorem poráží King Of Steela v Derby - foto Petra Mikesková

Eduard Němeček rozebírá lahůdku tohoto víkendu, kterou jsou nabité King George VI And Queen Elizabeth Qipco Stakes v Ascotu.

Rozbor Eduarda Němečka

16:40 - Ascot

King George VI And Queen Elizabeth Qipco Stakes (Gr.1, 2400 m)

Letošní ročník největšího letního srovnávacího testu tříletých a starších vytrvalců je skvěle obsazen. Jeho účastníci mají na svém kontě celkem 11 vítězství na nejvyšší scéně a na dotacích vydělali přes 11 milionů liber.  Nechybí obhájce loňského vítězství, na startu je i letošní vítěz anglického a irského Derby.

Startovní pole je možné rozdělit na dvě části. Z prvních sedmi v sázkové nabídce může vyhrát kdokoli. Ostatní čtyři účastníci (Deauville Legend, Hamish, Point Lonsdale a Bolshoi Ballet) mají také nesporné kvality, vždyť se jedná o vícenásobné G2 a G3 vítěze a je mezi nimi i loňský favorit Melbourne Cupu či velký favorit předloňského Epsom Derby, avšak vítězství kteréhokoli z těchto čtyř koní by bylo obrovským překvapením.

Ani bookmakeři nebyli v posledních dnech schopni určit jednoznačného favorita. Na čele sázkové nabídky se drží oba tříletí účastníci, kteří by mohli těžit z váhové úlevy. Jak Auguste Rodin, tak King Of Steel potvrdili skvělý výkon v Epsom Derby i ve svém následujícím startu. Auguste Rodin obhájil roli favorita ve větrném Irish Derby v Curragh, tento výkon však nebyl zdaleka tak impresívní jako předtím v Epsomu. King Of Steel měl po výborném druhém místě v Epsomu nastoupil již po dvaceti dnech na mítinku Royal Ascot a suverénním způsobem si poradil se slušnou konkurencí. Právě znalost prostředí a schopnost vypořádat se s měkčí půdou spolu s faktem, že urostlý tmavý hnědák má na svém kontě pouhé čtyři životní starty a tudíž prostor k dalšímu zlepšení by mohly přispět k obrácení poměru sil s Auguste Rodinem.

S deštěm, který v posledních dnech dorazil do Ascotu, stoupají šance šestiletého Hukuma. Pravý bratr hvězdného Baaeeda se po delší pauze způsobené zraněním vrátil na dráhu na konci května v Sandownu, kde překvapivě zdolal dalšího navrátilce, loňského vítěze Epsom Derby Desert Crowna, který se bohužel pro infekci v noze nemůže sobotního vrcholu zúčastnit. Hukum v šesti letech vyzrál ve skvělého vytrvalce, vyhovuje mu měkká půda.

V loňském roce patřili k největším favoritům tříletí Westover a Emily Upjohn. Oba své šance v tehdy pouze šestičlenném poli pohřbili v úvodní fázi dostihu, kdy je jezdci nedokázali usadit a tudíž vyplýtvali příliš mnoho sil, které jim pak chyběli v závěru. V následujících startech však oba ukázali obrovskou kvalitu. Westover slušným šestým místem v Arc a následně v březnu na Meydanu druhým místem v Sheema Classic za japonským Equinoxem a naposledy pěkným vítězstvím v traťovém rekordu v G1 na 2400 m v Saint-Cloud.

Emily Upjohn zahájila letošní sezonu až počátkem června, kdy díky svému pověstnému drtivému závěru porazila v Epsomu v Coronation Cupu právě Westovera a o měsíc později po velkém boji podlehla o ½ délky na trati 2000 m v Coral-Eclipse v Sandownu vynikajícímu Paddingtonovi, kterému dávala 7 liber.

Velmi populárním koněm je obhájce loňského prvenství světoběžník Pyledriver. Ten zahájil letošní sezónu jistým vítězstvím v Hadwicke Stakes v Ascotu (G2), přestože jeho realizační tým prohlašoval, že je připraven na 75-80%. Pokud to tentokrát bude 100%, tak není obhajoba loňského vítězství určitě nereálná.

Čtyřletý Luxembourg se prozatím ukazoval nejlépe na tratích do 2000 m, kde předvedl zatím své dva nejlepší životní výkony. Loni V Irish Campion Stakes a letos v Tattersalls Gold Cupu v Curragh. Jeho jediný start na 2400 m v loňském Arcu na pro něj nevyhovující hluboké půdě však nebyl úplně špatný, když dokončil na sedmém místě, 3 délky za Westoverem.

Z uvedeného výčtu adeptů na dobré umístění vyplývá, že tentokrát se jedná o velmi těžký oříšek k rozlousknutí. Svoji roli jistě sehraje stav dráhy (nejspíše good to soft) a možná i los. Nikdo z účastníků jistě nebude chtít být zavřený u vnitřní bariery, ale ani nabíhat metry venkovní stopou.

Verdikt: Ve fascinujícím letním vrcholu je mojí opatrnou volbou málo exponovaný Varianův KING OF STEEL, který zazářil jako outsider při sezónním debutu v Epsomu, a potvrdil kvalitu i následně v Ascotu. Jako tříletý ponese o 11 liber méně než starší koně a měl by se vypořádat i s případnou měkčí půdou. Pravděpodobné poctivé tempo by mělo vyhovovat i Westoverovi, který má dobré zrychlení v závěru. Z toho by mohla těžit i Emily Upjohn.

Tip: King Of Steel – Westover – Emily Upjohn

STARTOVNÍ LISTINA