Úspěchy nákupů z francouzských prodejek, zimní královnou Ciotola
V sobotu se v Pardubicích odběhly dvě jedničkové roviny, v nichž zvítězily čerstvé francouzské importy trenérky Ingrid Janáčkové Koplíkové.
Analýza Jaroslava Fabrise
Do roku 2014 patřila sobota před Velkou pardubickou především velkým rovinovým dostihů, které patřily k vrcholům podzimní části sezóny. V dalších letech ovšem hrály po celý víkend prim překážky, což mělo na atraktivitu sobotního programu negativní dopad. Tím nemyslím, že by překážky jako takové byly automaticky méně atraktivní, ale pokud se během jednoho víkendu uskuteční devět jedničkových dostihů přes překážky, zatímco počet překážkových koní v posledních letech klesá k číslu 300, těžko mohou být tyto dostihy náležitě kvalitativně i kvantitativně obsazeny.
Už loňský rok se nesl ve znamení návratu rovin do sobotního programu a letošní rok jejich význam ještě posílil. Z dvojky na jedničku byl totiž povýšen sprinterský dostih a především Pardubice premiérově hostily Westminster 42. Cenu Zimní královny. Na distanci 1500 metrů se utkalo jedenáct dvouletých klisen, o jejichž kvalitě svědčí, že sedm z nich už dokázalo zvítězit. Prosadit se nakonec dokázala klisna, která měla nejvíce zkušeností a do Česka se stěhovala před pouhými dvěma týdny.
CIOTOLA (5,5:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) absolvovala ve Francii celkem osm startů a premiérového vítězství dosáhla dva týdny před Cenou zimní královny, když suverénně vyhrála prodejku na menší dráze Le Croise-Laroche. Po ní byla majitelkou Janou Dufkovou zakoupena za 16.900 euro. Forma i zkušenosti tedy byly na její straně, ale přeci jen otazníkem byla distance. Dosud šla totiž maximálně 1200 metrů.
Otázkou byla i třída, když francouzský handicap 33 kg není zárukou úspěchu mezi českou elitou. Nicméně detailnější pohled na její starty napovídal, že by mohla umět i trochu více. Například při červnovém druhém místě v Chatilly jí porazil jen kůň s handicapem 41,5 kg, za ní pak skončila dvojice koní s handicapy 35,5 kg. Při srpnovém bronzu z Deauville se kromě ní vešli na tabuli pouze koně, kteří vlastní handicapy od 36 do 40,5 kg.
V sobotu své zkušenosti ukázala hned po startu, když vypálila na špici, kde španělský žokej Borja Fayos brzdil její temperament. Úspěchu ofenzivní taktiky v Pardubicích nahrávají parametry tamní dráhy. 400 metrů dlouhá cílová rovina sice není až tak krátká, ale ostřejší oblouky zapříčiní, že pokud si kůň už před točením nezajistí lepší pozici, zpravidla naběhá dost metrů navíc. Svěřenkyně Ingrid Janáčkové Koplíkové také svým soupeřům hned za posledním obloukem mírně odskočila a nakonec uhájila převahu půl délky. Protože prémie pro vítěze činní 300 tisíc korun, tak brzy vydělala většinu ze své pořizovací částky.
Ani v dalších letech by Ciotola neměla mířit na delší distanci. Otec Buratino byl totiž raným sprinterem. Koneckonců když jako dvouletý zvítězil v polovině června v Coventry Stakes (Gr.2, 1200 m) na mítinku Royal Ascot, jednalo se už o jeho šestý start. Hodně ranosti měla také matka Archange, která jako dvouletá vyhrála už v květnu. Nejvyšší francouzský handicap 37,5 kg sice získala za vítězství na 1500 metrů, ale spíše mířila na kratší distance. Jediný startující polosourozenec Ciotoly Forefront získal obě vítězství na 1300 metrů a vlastní francouzský handicap 40 kg.
Aphelie Light (4,3:1) stála na breeze-up dražbě v Deauville 55.000 euro. Debutovala teprve o dva týdny dříve v Bratislavě, kde hned vyhrála dvojku, a v Pardubicích jako jediná dokázala vítězku ohrozit. Také její nejlepší polosourozenec je sprinter, když Ghepardo Da Todi skončil v Itálii druhý v Gr.3 na 1200 metrů, a sprinterem byl i otec City Light. Polobratr Stronghold sice na all-weather dráze v Dundalku vyhrál na 2400 metrů, ale má delšího otce.
Francis Gold (7:1) byla na breeze-up dražbě v Baden-Badenu zakoupena za 32.000 euro. Matka ani jediný polosourozenec mnoho neukázali, ale je z dobré rodiny Agy Khana, když bába Raydiya dala dva black-type koně včetně v Gr.2 vítězné Raydary.
Quiera (4,3:1) je vlastní odchovankyní svého majitele Marka Šimáka, který jako březí zakoupil její matku Queens Harbour. Ta startovala v Německu, kde se umístila v Listed a dosáhla na handicap 86,5 kg. Další potomky bohužel nemá, protože uhynula. Quiera vytočila závěrečný oblouk více zeširoka.
Eskadra Zero (15:1) naopak točila u bariéry, kde našla prostor k útoku. I když otec Phoenix Of Spain byl raný a optimem měl do míle, na mateřské straně má dost vytrvalosti, takže z tabulově umístěných klisen může být nejdelší.
Dvouletého Gogoku starší soupeři nechytili
Krátce se vrátím také k Ceně společnosti Tipsport, tedy jedničkovému sprintu na 1100 metrů. Jeho propozice umožňovala start dvouletým a starším koním, přičemž naplno se prosadil právě jediný zástupce nejmladšího dostihového ročníku.
GOGOKA (8:1) podobně jako Ciotola dosud startoval ve Francii, kde se představil sedmkrát a zvítězit dokázal necelé tři týdny před českou premiérou na menší dráze Salon-de-Provence. Soupeři sice nebyly nejsilnější, takže jeho francouzský handicap zůstal na 32 kg, ale ukázal hodně rychlosti. Zvítězil totiž stylem start-cíl s náskokem 5 délek. Protože se jednalo o prodejku, následně byl Janou Dufkovou zakoupen za 12.270 euro.
Trenérka Ingrid Janáčková Koplíková do jeho sedla angažovala Martinu Havelkovou, s níž i díky nejnižšímu startovnímu číslu hned vypálil na špici a maximálně profitoval z parametrů pardubické dráhy. Síly ho neopouštěly ani v závěru, takže cílem procválal s náskokem 2 délky.
Gogoka vyhrál jedničkový sprint v Pardubicích - foto: Jana Syručková
Gallanticusem (1,55:1) tak nesplnil roli favorita. Sice je už čtyřletý, přesto má o dvě dostihové zkušenosti méně než Gogoka. Nicméně znovu potvrdil své kvality, když v průběhu dostihu cválal hned za lídrem, ale hůře vytočil oba oblouky.
Po dostihu byl zmiňovaný váhový rozdíl mezi prvními dvěma koňmi, který činil 10,5 kg. Ten každopádně vychází z mezinárodně platné tabulky rozdílů hmotností, takže podobnou váhovou výhodu mají dvouletí například i v největším francouzském sprintu Prix de l'Abbaye de Longchamp. Že pro dvouletky není přes váhové zvýhodnění úspěch mezi staršími soupeři jednoduchý, dokládá skutečnost, že The Platinium Queen se loni stala první vítězným dvouletkem v Prix de l'Abbaye de Longchamp od roku 1978.