Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Úspěšný start Amico Fritze s prvním českým ročníkem

Úspěšný start Amico Fritze s prvním českým ročníkem
Amico Fritz - foto: Romana Nevěřilová

Letos měl AMICO FRITZ na dráze první ročník potomků ze svého českého působení a jeho dosavadní výsledky vypadají nadějně.

Amico Fritz působí v Hřebčíně Napajedla od roku 2018, ale jeho chovná kariéra začala už dříve, když v letech 2013 až 2016 působil v Německu a v roce 2017 ve Francii. Výraznější příležitost tam sice nedostal, přesto se u nás dobře zapsal už před čtyřmi lety, kdy se šampiónkou dvouletých klisen stala jeho dcera Love Connection. Kromě vítězky Ceny Masise a Ceny zimní královny se na českých drahách představili v minulých letech další tři potomci Amico Fritze. Zvítězit dokázal Macario, Fly Amico se umístil ve dvojce a Fritz Yes vyběhl pouze jednou.

Výsledky Love Connection bezesporu přispěli k tomu, že během první napajedelské sezóny připustil Amico Fritz 20 klisen. Další rok jich bylo 16, ovšem v posledních letech připustil pouze 4 a 3 klisny. Letošní výsledky by každopádně mohly přinést vyšší zájem. Na českých drahách totiž vyběhlo 6 potomků Amico Fritze, z nichž polovina zvítězila. Zamico se prosadil dokonce dvakrát, když po úspěchu ve Fitmin Cupu ovládl i Pražského zimního favorita. Ve Fitmin Cupu se prosadila také Taluna, zatímco Sir Amico se prosadil už v červenci v Lysé nad Labem.

Zamico vítězí v Pražském zimním favoritovi, foto: Pavla Pechmanová

Připomeňme, že majitel Sira Amica získal bonus 100.000 korun, který majitel Amico Fritze Marian Ziburske vypsal pro prvního vítězného potomka Amico Fritze z jeho českého působení. Nadále zůstávají ve hře bonusy 200.000 korun pro majitele prvního vítěze dostihu kategorie Listed nebo vyšší mimo Velkou Británii, Irsko, Francii a Německo a milión korun pro majitele prvního vítěze black-type dostihu ve Velké Británii, Irsku, Francii a Německu.

Zbylí tři dvouletci po Amico Fritz představení na českých drahách se dokázali aspoň umístit a umístili se i všichni tři dvouletci startující na Slovensku. Nulu má v kolence získaných dotací pouze jednou v Polsku startující Montjeu Star. Celkem letos dvouletci po Amico Fritz vyběhli 23krát a 18krát získali některou z dotací. V českém šampionátů otců dvouletých se umístil Amico Fritz na pátém místě, když před ním se nachází tři plemeníci bodující díky importům a otec vítěze Ceny zimního favorita Red Corala Blue Coral. Ten sice několik let působil v českém chovu, ale aktuálně stojí v Srbsku. Amico Fritz je zároveň jediným plemeníkem, jemuž letos v Česku zvítězila trojice dvouletků. Ostatní hřebci mají maximálně jednoho vítěze.

Už na první pohled jsou tedy letošní výsledky Amico Fritze nadprůměrné, ale abychom je mohli lépe posoudit, použili jsme data z posledních deseti českých šampionátů otců dvouletých. V níže uvedené tabulce tedy najdete statistiky 32 hřebců, kteří během působení v českém chovu dali aspoň pět koní, kteří se v posledních deseti letech představili jako dvouletí na českých drahách. Plemeníci jsou seřazeni podle průměrného zisku na startujícího dvouletka.

Samozřejmě toto srovnání není dokonalé, když v něm nejsou zahrnuty zahraniční výsledky a u některých plemeníků se jedná pouze o část jejich kariéry. Každopádně například u Egerton zahrnuje celou jeho kariéru, a i když se jedná o plemeníka, který za poslední desetiletí ovlivnil náš chov zřejmě nejvýrazněji, statistiky potvrzují, že nositelem ranosti opravdu není.

Ale zpět k Amico Fritzovi. Vzhledem k nízkému počtu potomků je potřeba brát jeho čísla s rezervou, nicméně jak už je výše zmíněno, letos polovina jeho v Česku startujících potomků dokázala zvítězit. Takovým procentem vítězných dvouletků se nemůže pochlubit žádný jiný plemeník. Průměrný zisk na startujícího dvouletka řadí Amico Fritze na čtvrtou příčku. Zajímavé je, že lépe vychází dvojice Pouvoir Absolu a Pop Rock, přestože se shodně jedná o hřebce, kteří sbírali úspěchy i na supervytrvaleckých distancích. Před Amico Fritzem najdeme ještě Blue Corala, u něhož je škoda, že v našem chovu nedostal výraznější příležitost.

První český ročník potomků Amico Fritze se každopádně ukázal v dobrém světle, a i když výraznější závěry vzhledem k nízkému počtu potomků dělat nelze, příležitost si Amico Fritz evidentně zaslouží. Stejně tak až další léta více napoví, jestli je Amico Fritz vyloženě nositelem ranosti. Dosavadní výsledky sice ukazují, že evidentně dokáže dát dobré dvouletky, nicméně zmínění Macario a Fly Amico šli ve třech letech výrazněji nahoru. Sám Amico Fritz byl sice sprinterem, ale debutoval až jako tříletý a nejlepší výkony podal o rok později, když vyhrál Goldene Peitsche a pátý skončil na Royal Ascotu v Golden Jubilee Stakes.

(Jaroslav Fabris)