Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Úvodní klasika v režii Murzabayeva, Eternity nikdo nechytil (analýza)

Úvodní klasika v režii Murzabayeva, Eternity nikdo nechytil (analýza)
Eternity vítězí v Jarní ceny klisen, foto: Jana Syručková

V pátek se na mosteckém hipodromu odběhla první klasika letošní sezóny, tedy 72. Jarní cena klisen.

Mezi desítkou klisen byla trojice favoritek, ale nakonec se prosadila ta čtvrtá vzadu. Výraznou zásluhu na tom měl Bauyrzhan Murzabayev. Úřadující německý šampión, kterému se náramně daří také v aktuální sezóně, se v Česku představil poprvé od loňského European Jockey’s Cupu. Stalo se tak díky pátečnímu termínu a skutečnosti, že o den později se konaly dostihy v jen zhruba 100 kilometrů vzdálených Drážďanech. Stáj Lokotrans tedy využila nabízené příležitosti, což se jí bohatě vyplatilo.

ETERNITY (8:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) stála jako roček 11.000 euro a loni v srpnu v Bratislavě debutovala předposledním sedmým místem. Už o měsíc později ale na stejné dráze ovládla Velkou cenu BBAG Baden-Baden. U aukčních dostihů sice často kategorie neodpovídá kvalitě startovního pole, ale na štítě Eternity skončila dvojice maďarských koní, kteří následně obsadili první dvě místa v Kétévesek Kritériuma, tedy v maďarské analogii Ceny zimního favorita. Start-cíl jdoucí Eternity navíc oblouk vytočila zeširoka a v cílové rovině se hodně kroutila, takže ukázala prostor ke zlepšení. Následně své kvality potvrdila třetím místem v Gerschově memoriálu, který byl loni nejlépe obsazeným českým dostihem pro dvouleté.

Letošní sezónu zahájila v Memoriálu Rudolfa Deyla. V něm neměla ideální průběh, když se po startu hnala a v oblouku kvůli nedostatku prostoru ztratila pozici. V rovině se přesto dokázala rozejít, ale vítěznou Barthesu neohrozila. Také v pátek byla rychle na nohách, ovšem Murzabayev se s ní nepral a nechal jí udávat svižné tempo. Koneckonců ofenzivní taktika bývá v Mostě často úspěšná. 800 metrů před cílem její pronásledovatelky zbrzdila kolize, díky čemuž zbytku pole odskočila a až do cíle jí nikdo neohrozil. Zvítězila tedy s pohodlnou převahou 3 a ½ délky.

Její projev i původ napovídají, že optimum najde právě na distancích do míle. Otec Power vyhrál Irish 2000 Guines a mezi jeho potomky patří i Sir Sun, který pro trenéra Luboše Urbánka získal první klasické vítězství ve Velké jarní ceně 2017. Matka Edeme byla v Německu nejúspěšnější na distanci 1200 metrů a dosáhla na tamní handicap 70 kg. Lépe si vede v roli matky. Eternity má totiž dvojici starších polosourozenců, z nichž Emerita zvítězila v Listed. Na tento úspěch dosáhla na distanci 1400 metrů v Düsseldorfu, díky čemuž si v německém handicapu polepšila na 89 kg. To napovídá, že Eternity ještě může mít rezervy.

Další start by mohla absolvovat za dva týdny ve Velké jarní ceně, kam byla ve čtvrtek dohlášená. K jejím dalším plánům se po Jarní ceně klisen vyjádřil pro EquiTV trenér Luboš Urbánek: „Ještě to musíme probrat. I když jsme jí dohlásili, nejsem přesvědčený, že Velkou jarní půjde.“ Dodejme, že díky skutečnosti, že letos dělí Jarní cenu klisen a Velkou jarní cenu 16 dní, se v ní mohou s hřebci utkat také v Jarní ceny klisen druhá Fraga a čtvrtá Zariyannka.

Fraga (3,7:1) teprve vstupovala do sezóny, ale trenér Václav Luka už ukázal, že koně umí na klasiku nachytat i bez přípravného startu. Větší komplikací byl pomalejší start, při němž David Liška na chvíli ztratil třmen. Před z jedničky startující Fragou se tak zavřel volný prostor. Navíc jí zbrzdila kolize 800 metrů před cílem, takže navzdory dobrému finiši vítězku ohrozit nedokázala. Její projev i mateřská strana rodokmenu napovídají, že může zvládnout i delší distance.

Achird (22:1) na rozdíl od trialu neměla problém držet pozici ve druhém sledu, přestože jí dvakrát výrazně poškodila Rabbit Breath. Nejprve při zmiňované kolizi 800 metrů před cílem a poté v cílové rovině, kde jí zavřela volný prostor na bariéře. 300 metrů tak musel Jan Rája s Achird měnit stopu, přesto ještě dokázala zabojovat. Původ má ještě delší než Fraga.  

Zariyannka (17:1) teprve debutovala, a protože do dostihu byla dohlášená, účast v klasice přišla jejího majitele na více než 45.000 Kč. Netradiční menežování ale evidentně mělo své opodstatnění. Na startu sice ztratila zhruba 4 délky a oblouk absolvovala vnější stopou, přesto chytla výborné čtvrté místo. Odchovankyně Agy Khana z rodiny výborné Zarkavy tedy naznačila velký potenciál. Do Česka se přitom stěhovala teprve v únoru, kdy byla zakoupena za 5.500 euro. Zajímavé je, že sázející jí před startem stlačili do pozice páté favoritky.

Rabbit Breath (30:1) pátým místem potvrdila, že třetí místo z Deylova memoriálu nebylo náhodou. Každopádně míle je pro ni na hraně, když ještě 100 metrů před cílem hájila druhé místo, ale v závěru jí docházely síly.

Barthesa (3,33:1) zahájila dostih za středem pole a na konci oblouku si vnější stopou lepšila pozici. Za distancí se ovšem propadla na šesté místo. Míle pro ni sice může být dlouhá, nicméně i tak je její výkon zklamáním, protože neměla výraznější moment.

Rabbit Toronado (50:1) se mohla pochlubit maximálně pětkovým vítězstvím, nicméně už v paddocku zanechala dobrý dojem. Příliš vidět nebyla, když dostih absolvovala v zadní části pole, nicméně na druhou Fragu ztratila jen 3 a ¼ délky, takže ukázala výrazný progres.

Sylviana (40:1) zahájila sezónu na o 600 metrů delší distanci a v podstatě celý dostih měla problém s akceptováním tempa. Návrat na delší tratě jí tedy přijde vhod.

Maverana (40:1) zahájila dostih ve druhém sledu, ale vytrácet se začala už na začátku oblouku. Přeci jen navzdory vítězství byl slabší už její sezónní debut, když ve slabší dostihu pro nezvítězivší musela zabojovat.

Secret Passion (3,7:1) byla mezi sázejícími hodně populární, ale na působivou českou premiéru nenavázala. Právě jí sice nejvíce poškodila kolize 800 metrů před cílem, nicméně v té chvíli už evidentně končila, takže pouze na tento incident její výsledek svádět nelze.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)