Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

V Irish Champion Stakes nevěřím tříletým

V Irish Champion Stakes nevěřím tříletým
Auguste Rodin s Ryanem Moorem poráží King Of Steela v Derby - foto Petra Mikesková

Ondřej Blahník rozebírá dnešní lahůdku v Leopardstownu, největší dostih irské sezóny.

Rozbor Ondřeje Blahníka

16:20 – Leopardstown

Royal Bahrain Irish Champion Stakes (Gr.1, 2000 m, 1.150.000 €)

Tříletí koně mají v tomto dostihu dobrou bilanci, když vyhráli 6 z posledních 10ti ročníků. King Of Steel a Auguste Rodin ale na start nenastoupí s takovou reputací jako francouzský derby vítěz Almanzor, Roaring Lion, který před tím vyhrál dvě Gr.1, nebo St Mark's Basilica, který byl celý rok naprosto suverénní. Golden Horn sice před tím prohrál International Stakes v Yorku, ale jen o krk. King Of Steel sice po druhém místě v Epsom Derby lehce porazil v Ascotu Continuose, který po lehké výhře v Great Voltigeur Stakes patří mezi favority St Legeru, ale v King George VI and Queen Elizabeth Stakes ho jasně porazili dva starší koně Hukum a Westover. Ještě hůř tam dopadl derby vítěz Auguste Rodin, kterému se sice dostih nepovedl, když na vnější straně zpočátku cválal do volného prostoru, ale ještě před zatočením do roviny to naprosto zabalil. Podobný výpadek předvedl i v 2000 Guineas, kam jako loňský výborný dvouletek nastupoval jako favorit. Výhrami v britském i irském derby sice ukázal, že dokáže podat výborné výkony, ale nedá se na to spolehnout. Přestože se Aidan O’Brien dušuje, že uvidíme jiného Auguste Rodina a v jeho sedle bude stájová jednička Ryan Moore, tříletí mě jako favorité dostihu nepřesvědčili.

Obhajovat loňské prvenství bude Luxembourg. Ten měl zamířit do chovu, ale Aidan O’Brien si prosadil, aby ještě zůstal na dráze. Jeho důvěru nezklamal jen prvenstvím v Tattesalls Gold Cupu Curragh. King George VI and Queen Elizabeth Stakes na něj bylo minule dlouhé, na Royal Ascotu ho zas s převahou porazil Mostahdaf, který se ale ukazuje jako výborný středotraťař, když vyhrál i International Stakes na 2100 metrů v Yorku. Tam výborného tříletého mílaře Paddingtona porazila i Nashwa, která už loni patřila k výborným klisnám klasického ročníku.

Čtyřletý Alflaila zakončil loňskou sezónu sérií tří vítězství od Listed po Gr.3 a koncem července vítězně vstoupil i do letošní sezóny, kdy porazil My Prospera, který se pravidelně umisťuje ve velkých dostizích, ale na vrchol mu něco schází. Mohl by předvést další progres.

Mě se ale nejvíc líbí ONESTO. Ten mě zaujal svým finišem již v předzkoušce francouzského derby. V něm ale jeho koncovka ve velkém poli stačila jen na páté místo. V Grand Prix de Paris však již porazil Simca Mille. Následoval start v tomto dostihu, kde upustil od defenzivní taktiky, šel z třetí pozice a v cíli jen těsně prohrál souboj s Luxembourgem. Na rozmáčené dráze v Prix de l’Arc de Triomphe se mu nedařilo, ale Japan Cup měl slušně rozjetý. Na bariéře se však zasekl o soupeře a bylo z toho jen sedmé místo. Do letošní sezóny vstoupil později, zřejmě po menším zranění. V Prix Jacques le Marois v Deauville skončil solidně čtvrtý, když pro koně, který bez problémů zvládne 2400 metrů, byla mílová distance krátká. Byl to ale dobrý zahřívací start a Irish Champion Stakes bylo vždy jeho plánovaným cílem. Fortuna ho má 7:1, což je podle mě solidní kurz a Tipsport ho bude mít zřejmě podobně, protože sázkovky na ostrovech ho mají od 6,5 do 7,5:1.

STARTOVNÍ LISTINA