Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

V neděli se běží slavná klusácká Prix D'Amerique

V neděli se běží slavná klusácká Prix D
zaplněné tribuny ve Vincennes před Grand Prix d´Amerique, foto: Jiří Šnajberk

V tradičním termínu poslední lednovou neděli se uskuteční na závodišti Paris-Vincennes nejslavnější evropský klusácký dostih Prix d´Amerique Races Zeturf Legend Race (Grand Prix d´Amerique) na 2700 metrů.

Na startu, který je plánován na 15.15 hod., by se mělo seřadit celkem osmnáct koní. Velkým favoritem je obhájce a současná klusácká hvězda, teprve šestiletý Face Time Bourbon. V sulce bude jeho stálý švédský jezdec Bjorn Goop. V kariéře absolvoval 29 dostihů a 25 z nich vyhrál, v posledních dvou letech byl vždy jen jednou poražen. Také letošní sezónu zahájil hned na začátku roku vítězně a opět bude jen těžko k poražení.

Jeho největším soupeřem bude zřejmě loni druhý osmiletý  Davidson Du Pont, v jehož sulce bude tentokrát jeho trenér Jean-Michel Bazire. Ten se v průběhu loňského roku umísťoval spíše v hloubi pole, ale forma se zřejmě vrací v pravý čas. Při poslední kvalifikaci před dvěma týdny zvítězil působivým závěrem a vypadá jako jediný vážnější konkurent favorita.

Na případné zaváhání čeká další loňská účastnice Delia Du Pommereux (Eric Raffin), která ve zmíněné poslední kvalifikaci finišovala druhá. Zahraniční účast je tentokrát vzhledem k okolnostem slabší, na startu se objeví jen jeden italský a jeden švédský zástupce. Právě teprve pětiletý švédský Power (Robert Bergh) by mohl případně plnit roli černého koně.

Vzpomínka na „stoleté“ výročí

Letošní ročník se samozřejmě odběhne v úplně jiných kulisách než ty předešlé. Ve zcela zaplněných ochozech se tradičně schází více než čtyřicet tisíc diváků. V roce 2020 navíc dostih slavil 100 let od svého založení a tato připomínka byla vidět na každém kroku. Mítink má ještě oproti cvalovému vrcholu na podzim výhodu v podobě lidového vstupného jen několika eur. Mezi jednotlivými dostihy se konají přehlídky různých vozidel, rozdávají se vlajky a jiné prostředky na povzbuzování, celé odpoledne bývá pojato jako jedna velká oslava. To bude tedy letos chybět, ale snad alespoň sportovní zážitek zůstane.

doprovodný program 100. Grand Prix d'Amerique, foto: Jiří Šnajberk

(Jiří Šnajberk)