V očekávaném duelu uspěla Dakota (analýza)
Hlavním bodem sobotních dostihů ve Velké Chuchli byla 42. Cena tříletých klisen, tedy hlavní předzkouška klasického Oaks.
V dostihu na 2200 metrů se utkala devítka tříletých klisen, z nichž dosud většina jedničkovou třídu neukázala. Papírově z pole vyčnívaly vítězka Jarní ceny klisen Solemeena a ve Francii kvalitně rozběhaná Dakota, které také svedly souboj o vítězství.
DAKOTA (3:1) z něj nakonec vyšla vítězně. Jednalo se o její teprve třetí start, když předchozí dvě vystoupení absolvovala ve Francii. Tam si vedla dobře především v dubnovém dostihu pro debutantky, v němž dlouho bojovala o vítězství a nakonec obsadila blízké čtvrté místo. Vítězka dostihu od té doby nestartovala, ale klisny na dalších místech aktuální vlastní solidní francouzské handicapy 38 a 36 kg. Následně ve Štrasburku dlouho cválala na špici a v závěru se propadala na sedmé místo. I tehdy ovšem potkala kvalitní soupeřky, když po vypuštěném závěru ztrácela 8 délek na vítěznou Kolossal, která před týdnem získala listed umístění v Mülheimu.
Spíše než dostatek třídy bylo otazníkem, jestli jí neschází vytrvalost. Oba francouzské starty absolvovala na 2000 metrů a její projev nenapovídal, že ocení další metry navíc. Navíc je dcerou rychlé Dorotky, která obě jedničková vítězství získala na distanci 1400 metrů. V sobotu sice byla po startu trochu chtivější, ale brzy se blízko špice usadila. V cílové rovině pak Michal Hrouda čekal s pobídkami až 350 metrů před cíl, za distancí vzal Dakotu blíže k po bariéře útočící Solemeeně, která tak svou soupeřku „dotlačila“ do cíle o půl délky vpředu.
Svěřenkyně Dalibora Töröka, která je vlastní odchovankyní svého majitele Jiřího Trávníčka, tak za necelé tři týdny pocestuje do Karlových Varů s vysokými ambicemi. Jak už je výše zmíněno, chuchelská konkurence sice nebyla nejsilnější, na druhou stranu i když ve Varech několik soupeřek přibude, špička dámské části klasického ročníku vypadá užší. Z adeptek Oaks ukázaly srovnatelnou třídu s chuchelskými premiantkami pouze Devoir Rien, Sparkle Shout a Surabaya, ale u každé z nich je otazníkem vytrvalost.
Solemeena (2,6:1) byla zatížena penalitou 1,5 kg více, takže podala hodnotnější výkon než vítězka. Odskočila více vepředu než na kratších distancích, ale na protilehlé rovině jí Petr Foret postupně stáhl na konec pole. V cílové rovně jí pak našel volný prostor u bariéry, přičemž před distancí se zdálo, že svěřenkyně Václava Luky půjde po vítězství. Ani ona nevypadá jako stoprocentní vytrvalec.
Lady In Pink (8,5:1) by naopak vytrvalost scházet neměla. Podobně jako Dakota kariéru zahájila teprve letos, ale i protože má grupově umístěnou polosestru, v prvních dvou startech se od ní čekalo více. Už o derby dnu ale ukázala zlepšení. V sobotu poprvé nastoupila se stínidly a vypořádala se i s klopýtnutím po odskoku.
Giannah (10:1) měla z celého pole nejvíce zkušeností a přívlastku nezvítězivší se zbavila až na osmý pokus. Navíc distance byla otazníkem. Nepřál jí ani průběh, protože v polovině cílové rovině jí soupeřky zavřely a Milan Zatloukal musel brát zpět. Přesto se ještě dokázala rozejít a vyběhla nejlepší životní formu.
Vero Amore (8:1) o derby dnu porazila Lady In Pink navzdory vyšší váze o 3 délky, ale metry navíc pro ni nebyly takovým plusem.
Kubera (12:1) zklamala už v paddocku, protože byla hodně vytažená. V lahovickém oblouku se vnější stoupou posouvala dopředu, ale nakonec nehrála výraznější roli.
Rabbit Manduro (12:1) startovala po dvouměsíční pauze a poté, co dostih odvodila, vyklidila pozice. Přestože tedy v CZK skončila jen krk za Solemeenou, letos na špičku nestačí.
Bologna (30:1) šla více zezadu než před dvěma týdny v Letní ceně klisen, ale znovu byla chtivá a neuspěla. Prospěl by jí návrat na kratší distance.
Manorie (25:1) absolvovala teprve druhý životní start. Na protilehlé rovině se posunula blízko špice, ovšem na podobnou konkurenci jí schází přinejmenším zkušenosti.
(Jaroslav Fabris)