V Pise první z italských překážkových vrcholů

Capivari s Josefem Bartošem po vítězství ve Zlatém poháru EŽ - foto: Monika Vodičková

V neděli se v Pise odběhne první z italských překážkových vrcholů, kterého se samozřejmě zúčastní řada českých reprezentantů.

Gran Corsa Siepi Nazionale na 4000 metrů o 60.000 € je vrcholem zimní sezóny v italské Pise. Před třemi týdny se tam odběhla předzkouška Gran Corsa Siepi di Pisa na 3500 metrů. Tehdy lehce vyhrál Dominique před Bowler Hat a Beau Saonoisem, který obhajoval loňské prvenství. Beau Saonois vyhrál i loňský ročník Gran Corsa Siepi Nazionale, kdy porazil Anakinga a Capivariho. Tentokrát však obhajovat nebude a i Pavel Tůma mění sestavu.

Stáj Jiřího Charváta tentokrát vysílá Night Moona. Syn úspěšné překážkářky a matky Nostalgie odstartoval úspěšně svoji kariéru již ve třech letech, kdy ve čtyřech startech nenašel přemožitele. V tom druhém přešel na překážky, vyhrál v Pardubicích a pak se zaměřil na Itálii, kde uspěl ve vrcholu pro tříleté Gran Criterium D’Autunno.

Loni začal druhým místem na rovině a nevyhrál ani Criterium di Primavera pro čtyřleté proutěnkáře v Itálii, ale pak se opět vrátil do vítězných kolejí. V létě lehce opanoval dvojku v Pardubicích a další výhry přidal v Pise. Nejprve s přehledem v prosinci, pak začátkem roku těsně porazil vedoucího First Dauma, který má francouzský rating 58 kg. Pojede ho opět Jan Faltejsek, poprvé si však vyzkouší takhle dlouhou distanci.

Capivari je hlavním želízkem Josefa Váni mladšího. Loni byl v tomto dostihu třetí, další start absolvoval až v létě a v září vyhrál Zlatý pohár EŽ ve Velké Chuchli. V Gran Corsa Siepi di Merano skončila až šestý, pak vyhrál steepl a v Grande Steeple Chase Di Milano byl třetí za Northerly Wind a Notti Magiche. Chlubit se může dobrou formou z Cagnes-Sur-Mer, kde absolvoval tři starty na proutěnkách, dvakrát byl třetí a naposledy druhý v Listed. V sedle bude mít opět stájovou jedničku Josefa Bartoše. Jan Kratochvíl pojede Laldanna, který sice před deseti dny v Pise lehce vyhrál, ale nebyl to velký dostih.

Skins Rock Zdeňka Seménky byl loni třetí ve Zlatém poháru, druhý ve Stříbrné trofeji, v listopadu pak lehce vyhrál Premio Gran Corsa Siepi di Milano, kde porazil Namouma a Beau Saonoise. V Gran Corsa Siepi di Pisa sice skončil pátý, ale nesl nejvyšší váhu v poli. Povede ho opět Pavel Složil.

Ondřej Velek bude v sedle francouzského Edinsona, který na mítinku v Cagnes-Sur-Mer nejprve Capivariho porazil, v Listed ale udělal ve vedoucí pozici chybu na třetí překážce před cílem, ztratil tempo a skonči šestý.

10 SKY CONSTELLATION (ITY) 5, tr. Raffaele Romano, Gabriele Agus 66,0

Vítěz Zlaté spony tříletých Roncal již v Itálii vyhrál Premio Giulio Berlingieri. Teď se postaví na start Criterium D'Inverno o 50.000 € pro čtyřleté proutěnkáře.