Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

V souboji běloušů uspěl Pace Man (analýza)

V souboji běloušů uspěl Pace Man (analýza)
Pace Man poráří Politicuma ve Velké květnové - foto: Jana Syručková

Vrchol nedělních dostihů ve Velké Chuchli patřil elitním mílařům, když se odběhla 73. Velká květnová cena Rolls-Royce Motor Cars Prague.

Na distanci 1600 metrů se utkala desítka koní, mezi níž se nacházela trojice nejlepších z Memoriálu Jaroslava Maška i druhý až čtvrtý kůň z Velké dubnové ceny. Už při pohledu do paddocku zaujala nezvykle vysoká koncentrace běloušů, kteří byli na startu čtyři. Zcela ojedinělá byla ovšem jejich umístění, protože kvarteto běloušů se seřadilo na prvních čtyřech místech. 

PACE MAN (3,5:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) je sice už šestiletý, nicméně kariéru zahájil teprve před dvěma lety a v neděli absolvoval teprve třináctý start. Stále je tedy nepříliš prověřeným koněm a není tak překvapením, že jde nahoru. Své kvality naznačil už loni, kdy na podzim získal trojici dvojkových vítězství, ovšem mezi elitou se úspěšně etabloval až zkraje aktuální sezóny. Ve Velké dubnové ceně ho totiž po nádherném souboji porazil Vert Liberte jen o krk, zatímco nejlepšího z ostatních soupeřů nechal o 6 délek zpět.

Za tento výkon obdržel handicap 81,5 kg, kterým všechny nedělní soupeře převyšoval. Navíc oproti řadě z nich byl váhově zvýhodněn, a to o 1,5 kg. Jako čtyřletý sice v Německu nejlépe běhal na měkku, nicméně už loni ukázal, že mu pevnější dráha nedělá problém. Navíc obecně platí, že rychlá dráha nahrává koním s ofenzivní taktikou.

Svěřenec Jany Manové se také dle svého zvyku hned po startu ujal vedení a v cílové rovině úspěšně odrážel ataky soupeřů. Nejprve k němu přišel Australien, před nímž si stále udržoval mírnou převahu, ovšem v závěru rozhýbaný Politicum vypadal zhruba 100 metrů před cílem jako vítěz. Pace Man se s ním ale dokázal chytit a v cíli měl převahu krátké hlavy. Žokej Jiří Chaloupka tak získal už páté vítězství ve Velké květnové ceně, když znovu dostál svému přízvisku „mistr tempa“. Pro Pace Mana i jeho trenérku se jedná o první jedničkový úspěch, i když nutno dodat, že výrazný podpis manželů Manových nesli už loňská jedničková vítězství, na které dosáhli Grigri de Lancray a Mo My Dream.

Politicum (6:1) preferuje o pár set metrů kratší distanci. Po startu tak byl chtivější, ale Jiří Palík ho dokázal usadit ve středu pole a zbylo mu tak dost sil na údernou koncovku. Je pravdou, že míli slušně zvládnul už před dvěma týdny, ale tehdy mu nahrávala menší bratislavská dráha. V neděli podal nejlepší výkon z celého pole, protože byl jedním z koní, kteří nosili o 1,5 kg více než Pace Man.

Australien (17:1) loni šokoval vítězstvím v EJC Middle, ale při letošní premiéře ve Velké dubnové cena na to nenavázal. Navíc zmíněnou top formu vyběhl na měkku a na takto krátké distanci se představil po více než třech letech. Překvapením tak bylo nejen výsledné třetí místo, ale i skutečnost, že od startu cválal blízko vedoucího Pace Mana. Přeci jen trenér Stanislav Popelka se specializuje především na překážky, takže zřejmě potřeboval zahřívací start. O dobré stájové formě každopádně napověděli už sobotní Pardubice.

Torque Power (10:1) by svou koncovku lépe uplatnil na měkčí půdě, takže v neděli stihl jen čtvrtou příčku. Každopádně na tabuli se vešel už pojedenácté v řadě.

Sagar (4,5:1) rovněž preferuje měkkou dráhu. Navíc mu nesedlo, že dostih nebyl rozjetý tak rychle jako Maškův memoriál, v němž přišel se silným závěrem.

Lailaho (5,5:1) podal nejlepší výkony na „čtrnáctce“. I když je pro něj ale míle trochu dlouhá, čekalo se přeci jen více.

Zariyannka (8:1) rovněž nenavázala na slušný výkon z letošní premiéry, když její optimum leží naopak o pár set metrů výše.

Odsonne (25:1) absolvoval první český start. Do loňska byl ve francouzském tréninku, odkud si přivezl handicap 27 kg a nikdy se tam nedostal přes 28 kg. Dle očekávání tedy na českou špičku nestačil.

Wirrwarr (33:1) rovněž nemá dostatek třídy, když na start šel se slovenským handicapem 62 kg a jeho životním maximem je 70 kg.

Fox Premier (33:1) podobně jako ve Velké dubnové ceně v závěru na soupeře nestačil, což bylo způsobeno zdravotními problémy. Krátce před cílem byl totiž kvůli silnému krvácení zadržen.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)