Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Vánoční překážkové ozvěny

Vánoční překážkové ozvěny

Eduard Němeček představuje koně, kteří zaujmuli o vánočních překážkových dostizích v Británii a Irsku.

Blog Eduarda Němečka

Od neděle do středy se na několika závodištích ve Velké Británii a Irsku konala celá řada zajímavých překážkových mítinků. Vrchol nabitého programu King George VI Chase (Gr.1, 4800 m) přinesl velké překvapení v podobě vítězství Mullinsova Tornado Flyera a byl zde podrobně rozebrán i zhodnocen. 

Není jistě žádným překvapením, že většina koní, kteří v uplynulých čtyřech dnech upoutali moji pozornost, je připravována v renomovaných trenérských centrálách. V Irsku nadále dominují Mullins, Elliot a De Bromhead, v Anglii pak Hendersson a Nicholls.

Willie Mullins zdůvodňoval letošní pomalejší vstup do sezóny opožděnou přípravou, která byla způsobena neobvykle suchým podzimem. O Vánocích však nejen na festivalu v Leopardstownu jeho koně opět předváděli výkony, na jaké jsme zvyklí.

Velký dojem udělal loni úspěšný proutěnkář Galopin Des Champs, který při svém debutu nad těžšími překážkami utekl svým soupeřům o 22 délek.

Roli favorita v Christmas Hurdle (Gr.1, 4800 m) v Leopardstownu potvrdil výborným výkonem Klassical Dream. Jeho souboj s obhájcem loňského vítězství Flooring Potterem sliboval napínavou podívanou, která však byla ovlivněna kontroverzním startem, kdy pozdější vítěz zahájil dostih asi 6 délek před ostatními. Flooring Potter byl jediný, který se pokoušel vítěze stíhat, ale na víc než druhé místo to tentokrát nestačilo.

 

Klassical Dream vítězí před Flooring Potterem v Christmas Hurdle

Po delší pauze způsobené zraněním se letos na dráze objevil velký talent Ferny Hollow, který při svém druhém letošním startu čelil v Leopardstownu v Novice Chase (Gr.1, 3400 m) letos neporažené Elliotově Riviere D’etel. Přestože kobyle dával 13 lb, udržel jí v cíli 1,5 délky za sebou a potvrdil velké ambice. 

Ještě napínavější podívanou přinesla další grupa 1 odběhnutá v Leopardstownu - Matheson Hurdle. Velký favorit Sharjah se zde pokoušel o čtvrté vítězství, kterým by vyrovnal rekord Hurricane Fly a Istabraqa. Nakonec se mu to neuvěřitelným závěrem podařilo, ale výkon nadějného Elliotova Zanahiyra byl také obdivuhodný.

Z dalších Mullinsových koní pěkně vyhráli Sir Gerhard a Concertista a velký talent a perspektivu ukázali i vítězové na rovině Redemption Day, Facile Vega a The Nice Guy.

 

Sharjah vyrovnal rekord Hurrican Fly a Istabraque čtvrtou výhrou v Matheson Hurdle

Ve výborné formě se představili koně Gordona Elliota. Kromě již zmíněných Riviere D’etel a Zanahiyra musím především zmínit vítěze Savills Chase (Gr1, 4800 m) z Leopardstownu Galvina, který skvělým závěrem přetlačil velkého favorita A Plus Tarda. Ten by podle mého názoru k vítězství potřeboval ještě o trochu rychlejší průběh. Oba dva, jak Galvin tak A Plus Tard, patří nyní k největším favoritům Gold Cupu v Cheltenhamu. 

 

Dramatický souboj v Savills Chase, vítězí Galvin před A Plus Tardem a Kemboyem

Souboj koní trenérů Elliota a De Bromheada byl k vidění i v Gr.2 proutěnkách v Limericku, kde slavil také Elliot, když jeho Teahupoo v závěru přetlačil zlepšeného Quilixiose, se kterým možná Rachael Blackmore nastoupila příliš brzy.

První dvě místa obsadili Elliotovi svěřenci v Novice Chase (Gr.1, 4800 m) i když v opačném pořadí než se čekalo. Lehce zvítězil Fury Road před Run Wild Fredem.

A Elliotův kůň Mighty Potter opanoval i další významnou zkoušku - Future Champions Novice Hurdle (Gr.1, 3200 m). V sedle posledních dvou zmiňovaných vítězů předvedl úspěšný návrat po zranění Jack Kennedy. Jeho comeback mě velmi potěšil, protože ho považuji za jednoho z nejlepších současných překážkových ostrovních jezdců.

Henry De Bromhead zatím s průběhem nové sezóny není úplně spokojen. Po triumfální jarní jízdě v Cheltenhamu i v Aintree má však laťku nasazenou hodně vysoko. Myslím, že jeho koně půjdou postupně nahoru. A Plus Tard a Quilixios předvedli velmi dobré výkony a výbornou perspektivu ukázal při svém debutu nad proutěnkami Journey With Me, který jistě porazil favorizovaného Mullinsova Kilcruita.

Na trochu upracované Gr 1 vítěztví dosáhl i Envoi Allen. Při návratu na kratší trať (3400 m) v Leopardstownu potvrdil, že ho rozhodně nelze odepisovat.

 

Ale zpět do Anglie. V pondělí zahájil v Kemptonu sezónu ve velkém stylu Shishkin. Trenér Nicky Henderson čelil kritice poté, co ho škrtl z prestižního Tingle Creek, který se konal před 3 týdny v Sandownu. Právě vítěz tohoto dostihu Greaneteen měl být největším soupeřem Shishkina v Desert Ochird Chase (Gr 2, 3200 m). Shishkin nenechal o svých kvalitách nikoho na pochybách a ovládl dostih naprosto suverénně o 10 délek.

 

Shishkin si upevnil pozici velkého favorita Queen Mother Champion Chase lehkou výhrou v Desert Orchid Chase

Menším rozdílem ale také přesvědčivě triumfovala i další Hendersonova hvězda Epatante . Po dvou letech znovu ovládla Christmas Hurdle (Gr. 1, 3200 m) a dokázala, že po loňské méně výrazné sezóně a letní operaci zad, je již zase v plné formě.

 

Epatante vyhrává podruhé Christmas Hurdle

Paul Nicholls slavil také pěkné vítězství. Jeho Bravemansgame ukazuje velký talent pro těžší skoky, jeho způsob překonávání překážek je oku lahodící. Tentokrát v Kemptonu v Novice Chase (Gr.1, 4800 m) soupeřil se svým rivalem, populárním Ahoy Senor, kterému působivým způsobem oplatil jarní porážku z třímílové proutěnkářské grupy 1 v Liverpoolu.

A Nicholls představil ve středu v Newbury ještě jednoho velmi zajímavého koně, který jde zatím stejnou cestou jako loni Bravemansgame. Je jím pětiletý Stage Star, jehož vítězství v Novice Hurdle (Gr.1, 4100 m) v silné konkurenci talentovaných nováčků bylo velmi impresívní.

Posledním koněm, na kterého bych zde rád upozornil je sedmiletý Edwardstone trenéra Alana Kinga, který pod Tomem Cannonem lehce zvítězil v Kemptonu v Novice Chase (Gr.2, 2m). Způsob, jakým ovládl své dva poslední starty naznačuje, že by se mohlo jednat o vycházející překážkovou hvězdu.