Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Váňovo působení Cagnes-Sur-Mer vrcholí

Váňovo působení Cagnes-Sur-Mer vrcholí
Capivari s Josefem Bartošem po vítězství ve Zlatém poháru EŽ - foto: Monika Vodičková

Josef Váňa mladší je šestým týdnem s částí svých svěřenců na francouzské riviéře. Velký mítink v Cagnes-Sur-Mer zakončí jejich působení.

V neděli nabídne mítink v Cagnes-Sur-Mer tři překážkové Listed a jednu Gr.3. Na startu dvou vrcholů budou i svěřenci Josefa Váni mladšího. Ten se loni v prosinci odhodlal k zajímavému počinu. Vzal několik koní, které připravuje pro italského majiteke Josefa Aichnera, a přesunul je do tréninkového střediska v Cagnes-Sur-Mer, kde probíhá sezóna.

„Na jaře jsme přišli o tři měsíce, proto jsme to chtěli nějak vykompenzovat. Byla to i výzva si vyzkoušet něco jiného a někam se posunout. Ještě nikdy jsme tohle neudělali, abychom na šest týdnů vzali někam koně a odřízli se od rodin,“ vysvětluje svoje rozhodnutí Josef Váňa.

Ukázalo se, že to nebude lehká cesta. Řada koní, včetně třeba Piton Des Neigese, který patří v Itálii ke špičce, na domácí v prvních startech nestačila. Postupně se ale začali lepšit.

„Začátky nebyly snadné. Po prvních dvou týdnech jsem byl hodně otrávený a uvažoval jsem, že to zabalíme. Francouzští trenéři mají v práci odlišný přístup. Žádný speciální trénink, ale hodně se cválá. Nastavili jsme koním jiný systém a začalo to fungovat. Stále ale na ně nenakládáme tolik, jako někteří místní trenéři. Přeci je to pro ně něco nového a chci, aby to vydrželi. Co tu jsme, tak ale neměl žádný náš kůň sebemenší zranění. Je to i tréninkovými podmínkami. Dráhy výborně připravené, každou chvíli je upravuje traktor, a tráva je jak peřinka. A to je Cagnes-Sur-Mer brána ve Francii jako provinční dráha.“

O Vánocích přišli první velké úspěchy. Capivari skončil dobře třetí za koňmi s ratingy 66 a 64 kg, což už je velmi dobré. Piton Des Neiges byl dokonce druhý v Listed steeplechase. Přestože vedoucího koně vytlačil volný kůň bez jezdce, byl to velký úspěch. A Sternkranz s Josefem Bartošem s přehledem vyhrál handicap o 80.000 €.  

„Je vidět, že se lepší a jejich výkony mají stoupající úroveň. Piton Des Nieges byl druhý v Listed. Vítězství Sternkranze bylo vynikající. Byl to zlom. Od té doby nás tady všichni začali brát vážně,“ je nadšený z nedávných úspěchů Josef Váňa.

V neděli bude mít na startu čtyři svěřence. Všichni mají během zdejšího působení dost startů. Capivari půjde během šesti týdnů potřetí, Piton Des Neiges a Sternkranz počtvrté a Starman, který byl před čtyřmi dny druhý, absolvuje dokonce pátý start. Dva z nich ale nedokončil.

„Naši svěřenci zvládají bez problémů i častější starty. Je to i tím, že nemusí nikam cestovat, po dostihu si odpočinou, pak lehčí práce a už jsou znovu nažhaveni na dostih. V neděli to bude vyvrcholení našeho působení tady. Jsme hodně natěšeni. Myslím, že koním správně graduje forma a v dostizích určitě mají co nabídnout.“  

Poslední mítink se v Cagnes-Sur-Mer odběhl na hluboké dráze. Teď by to mělo být také měkké, ale ne zas tolik. „Minulé dostihy bylo hodně měkko, protože celý týden pršelo. Teď to bude také měkké ale ne zas tolik. Capivari má měkkou dráhu rád, Sternkranz si v ní úplně lebedí. Pro Piton Des Neigese to taková výhoda není, ale měl by to zvládnout.“

Hlavním dostihem je Grand Prix De La Ville De Nice - Bernard Secly (Gr.3), steeplechase na 4600 metrů o 100.000 €. Zde se představí Piton Des Neiges, který v Itálii běhal siepi, v Cagnes-Sur-Mer přešel na steeply a bude to jeho čtvrtý start. V sedle bude mít ve Francii úspěšného Jamese Reveleyho. Naposledy byl druhý v Listed steeplechase na 4200 metrů za Rasangem. S nimi běžel i Berjou, který tři překážky před cílem ztratil svého jezdce a pak vytlačil vedoucího Spidermana.

Berjou je loňský vítěz zítřejšího vrcholu, kde loni porazil nízko zatíženého Mereditha. Před dvěma lety byl třetí v Grande Course de Haies d'Auteuil (Gr.1) a vysoký rating přes 70 kg si drží doteď. Na steeplechase má ale „jen“ 66 kg. V dostihu však ponese výrazně vyšší váhu než ostatní. Oproti svěřencům Josefa Váni o 5 kg.

Josef Bartoš zůstává věrný Sternkranzovi, s nímž v Cagnes-Sur-Mer vyhrál handicap na 4000 metrů, přestože Piton Des Neiges vypadá jako lepší kůň.

„Sterngranz měl původně běžet handicap, ale po svém vítězství dostal přidáno, proto si zkusí rovnou hlavní dostih. Pepa Bartoš si ho vybral. Vyhrál s ním tady a myslím, že mu sedne i stylem, kdy začíná zvolna a má silnou koncovku. Je pro něj lepší i distance, čím delší, tím pro něj líp. O Piton Des Niegese si zavolal James Reveley. Zná ho kdysi z práce u Macaira. Přijde mi to jezdecky dobře rozvržené.“

Capivari s Josefem Bartošem poběží v Grande Course De Haies De Cagnes (Listed) na 4300 metrů, kde proti němu nastoupí jeho poslední přemožitelé Curly Basc a Edinson, kteří budou mít tentokrát váhovou výhodu. Velmi dobře šel poslední dostih i Spiderman, než ho v dostihu s Piton Des Neigesem vytlačil z vedoucí pozice kůň bez jezdce.

Starman má v programu Prix Romantisme - Marcel Maschio, handicap přes proutěnky na 4000 metrů.

Startovní listiny:

Grande Course De Haies De Cagnes

13:05 - Prix Romantisme - Marcel Maschio

Grand Prix De La Ville De Nice - Bernard Secly  

Přímý přenos lze sledovat na FRANCE GALOP LIVE po bezplatném přihlášení.

(Ondřej Blahník)