Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ve středu zářili bojovnice Put The Kettle On a nestárnoucí Tiger Roll

Ve středu zářili bojovnice Put The Kettle On a nestárnoucí Tiger Roll
Put The Kettle On, foto: Jan Žid

Také ve vrcholu druhého dne festivalu zvítězila svěřenkyně Henryho de Bromheada. Put The Kettle On totiž ovládla Queen Mother Champion Chase.

 

Mezi nováčky pokračují úspěchy favoritů, nezaváhal ani Bob Olinger

Oba včerejší Gr.1 dostihy pro nováčky suverénně ovládli jejich favorité a tento trend pokračuje i dnes. V Ballymore Novices' Hurdle (Gr.1, 4100 m) se totiž BOB OLINGER (2,5:1) posunul do čela už před točením do cílové roviny, přestože Rachael Blackmore v jeho sedle zůstávala na rozdíl od svých kolegů stále v klidu. Když pak přišla s prvními výraznějšími pobídkami, svěřenec Henryho de Bromheada se svým soupeřům začal rychle vzdalovat a v cíli měl náskok 7 a ½ délky. V posledních osmi ročnících dostihu tak hned sedmkrát zvítězili Irové. Letos irský úspěch „jistil“ Willie Mullinsem připravovaný Gaillard du Mesnil (3,25:1), který se v závěru dostal před tempaře Barvemansgama (5:1).

VÝSLEDEK

 

Duo Mullins – Townend zásluhou Monkfishe prolomilo stříbrnou sérii

Roli tutovky dne potvrdil v Brown Advisory Novices' Chase (Gr.1, 4900 m), která byla dlouhá léta známá jako RSA Chase, MONKFISH (1,25:1). Přes náskok 6 a ½ délky přesto jeho příznivcům v závěru zatrnulo. Na špici ho totiž „otravoval“ Eklat de Rire (11:1), jehož sedlo na začátku závěrečného okruhu opustila Rachael Blackmoore, a i proto chyboval na posledním skoku. Paul Townend ovšem zůstal v sedle a společně s Willie Mullinsem tak prolomili sérii druhých míst. Po vítězství v úvodním dostihu festivalu totiž skončili hned čtyřikrát těsně pod vrcholem. Monkfish zvítězil už posedmé v řadě, když na loňském festivalu uspěl nad proutěnkami a ve steeplechase ještě neprohrál. Dnes mu většinu dostihu na špici sekundoval The Big Breakaway (13:1), jehož nakonec porazil ještě Fiddlerontheroof (41:1).

VÝSLEDEK

 

Put The Kettle On zůstává v Cheltenhamu neporažena

Stejně jako ve vrcholu prvního dne Cheltenhamského Festivalu zvítězila i v hlavním dostihu druhého dne klisna z tréninku Henryho de Bromheada. Úspěch Honeysuckle v Champion Hurdle totiž napodobila PUT THE KETTLE ON (9,5:1) v Betway Queen Mother Champion Chase (Gr.1, 3200 m). Bylo to ale velké drama.

To započalo už před dostihem, z něhož byl na poslední chvíli stažen obhájce vítězství Politologue, kterému se v nozdrách objevila krev. Na dráze si Put The Kettle On počínala aktivně, ale v cílové rovině musela odrážet útoky několika soupeřů. U vnější bariéry hrozil Mulinsův favorit Chacun Pour Soi (1,62:1), který dokonce převzal vedení, ale nakonec se před něj kromě vítězky dostal také Nube Negra (12:1), jemuž k triumfu scházelo půl délky.

Zatímco Chacun Pour Soi se v Cheltenhamu představil poprvé a závěrečném stoupení mu nemusí sedět, Put The Kettle On je naopak cheltenhamskou specialistkou. Na tamní dráze totiž startovala počtvrté a nikdy tam neprohrála, když na loňském festivalu ovládla Arkle. Za zmínku stojí, že i když se v posledních letech o irské festivalové úspěchy starali především Willie Mullins a Gordon Elliott, ani jeden z nich v Champion Chase nezvítězil, zatímco jméno Henry de Bromhead se na listině vítězů objevuje už potřetí.

VÝSLEDEK

 

Tiger Roll získal páté festivalové vítězství ve velkém stylu

Součástí festivalového menu je také jedna cross country, konkrétně Glenfarclas Chase (Cl.2, 6000 m). Do ní odskakoval v roli favorita Easysland (2:1), který před rokem porazil TIGER ROLLa (5,5:1) o propastných 17 délek, ovšem letos si role prohodili. Dvojnásobný vítěz Grand National sice během této zimy naznačoval, že už má to nejlepší za sebou, ale dnes jako by omládl. Od startu si počínal aktivně a při nabíhání do závěrečného okruhu převzal vedení. V té chvíli už se sice Easysland propracoval ze zadní části pole na druhou příčku, ovšem jedenáctiletý Tiger Rool si stále udržoval náskok několika délek, který v závěru zvýraznil na délek 18.

Pod vedením Keith Donoghue tak získal už páté festivalové vítězství. O třetí triumf v Grand National se každopádně nepokusí. Dle názoru majitele pro ni totiž dostal přidělenou neférovou hmotnost a byl škrtnutý. Jeho dalším cílem může být Irish Grand National, ovšem po dnešním výkonu lze předpokládat, že irský handicaper k němu nebude výrazně vstřícnější než ten anglický. Dodejme, že Tiger Roll patří ke koním, které od distancovaného trenéra Gordona Elliotta nedávno převzala Denise Foster. Zatím na festivalu zvítězila trojice nedávných Elliottových svěřenců.

VÝSLEDEK

 

Irská dominance a Rachael Blackmore do čela šampionátu

Pouze jediné britské vítězství přinesl středeční program Cheltenhamského Festivalu, a protože Irům byl nakonec započítán i včerejší úspěch severoirského trenéra Iana Fergusona, v Prestbury Cupu vedou jednoznačně 11:3. Jezdecký šampionát je výrazně dramatičtější. Přímí souboj o jeho průběžné vedení přinesl závěrečný dostih středečního programu, tedy Champion Bumper. V něm Sir Gerhard vedený Rachael Blackmore uhájil půldélkový náskok před dotírajícím favoritem Kilcruitem s Paulem Townendem. Blackmore tak získala letošní třetí festivalové vítězství, zatímco Townend zůstává na dvou triumfech. Už pětkrát ale skončil druhý, takže je pravděpodobné, že v případě shody rozhodnou druhá místa v jeho prospěch. Mezi trenéry právě díky vyššímu počtu druhých míst vede Willie Mullins před Henrym de Bromheadem. Oba posbírali trojici vítězství.

 

Šampionát jezdců:

Rachael Blackmore – 3 (0 – počet druhých míst)

Paul Townend – 2 (5)

Jack Kennedy – 2 (1)

Nico de Boinville – 1 (0)

Aidan Coleman – 1 (0)

Richard Condon – 1 (0)

Keith Donoghue – 1 (0)

Sean Flanagan – 1 (0)

Ryan Mania – 1 (0)

Nick Scholfield – 1 (0)

Harry Cobden – 0 (2)

David Bass – 0 (1)

Tom Cannon – 0 (1)

Felix de Giles – 0 (1)

Robbie Power – 0 (1)

Harry Skelton – 0 (1)

Mark Walsh – 0 (1)

 

Šampionát trenérů:

Willie Mullins – 3 (5 – počet druhých míst)

Henry de Bromhead – 3 (1)

Denise Foster – 2 (0)

Nicky Henderson – 1 (1)

I R Ferguson – 1 (0)

Paul Hannessy – 1 (0)

Noel Meade – 1 (0)

Jonjo O’Neill – 1 (0)

Sue Smith – 1 (0)

Colin Tizzard – 0 (2)

Kim Bailey – 0 (1)

Dvid Cottin – 0 (1)

Paul Nicholls – 0 (1)

Joseph O’Brien – 0 (1)

Dan Skelton – 0 (1)

 

Prestbury Cup:

Velká Británie x Irsko   3:11

 

(Jaroslav Fabris)