Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ve Velké pardubické vyzvou předchozí vítěze premianti kvalifikací

Ve Velké pardubické vyzvou předchozí vítěze premianti kvalifikací
Sacamiro s Janem Faltejskem vyhrál třetí kvalifikaci na Velkou pardubickou - foto Andrea zavadilová

Na start Velké pardubické se postaví osmnáct koní, mezi nimž neschází dvojice posledních vítězů.

Pozvánka Jaroslava Fabrise

Druhá říjnová neděle tradičně patří Velké pardubické a nejinak tomu bude také letos. Na její start se postaví osmnáct koní, mezi nimž neschází dvojice posledních vítězů našeho nejslavnějšího dostihu. Ti dle sázková nabídky společnosti Tipsport patří do okruhu favoritů, který dotváří trojice vítězů letošních pardubických kvalifikací.  

Vůbec největším favoritem 133. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou (Stcc, 6900 m), jejíž účastníci budou bojovat o podíly z celkové dotace pět miliónů korun, je vítěz srpnové kvalifikace Sacamiro. Svěřenec Evy Petříkové v loňské Velké pardubické překvapil třetí příčkou a letos v obou startech potvrdil, že se nejednalo o náhodu. V červnu jeho finiš stačil na druhou příčku a v srpnu dokázal, že si poradí i s měkkou dráhou. Do jeho sedla se vyhoupne pětinásobný vítěz Velké pardubické Jan Faltejsek. Ten sice kvůli zranění vynechal Gran Premio Merano, ale na o dva týdny později už by měl být fit.

Jediným letošním přemožitelem Sacamira je Lodgian Whistle (ž. Velek). Ten stylem start-cíl uspěl v červnové kvalifikace, které se ale konala na kratší distanci 5200 metrů. Jak si svěřenec Josefa Váni staršího poradí s bezmála sedmikilometrovou porcí, je otazníkem. Velké pardubické už se zúčastnil před třemi lety a v závěru se propadl na sedmou příčku. Dostatek vytrvalosti ukazuje Argano, který loni ve Velké pardubické debutoval pátým místem a vítězstvím v zářijové kvalifikaci naznačil, že letos může zamířit ještě výše. V sedle bude mít tradičně svého trenéra Martina Lišku.  

 

Lodgian Whistlovi s Josefem Bartošem patřila miliónová kvalifikace – foto Jana Syručková

V roli obhájce vítězství půjde na start Mr Spex. Svěřenec Luboše Urbánka se letos představil pouze v srpnové kvalifikaci, v níž obsadil vzdálené osmé místo, ale jeho forma i v minulých letech gradovala právě na podzim. Do jeho sedla se poprvé vyhoupne irský amatér Patrick Mullins, který se při dvojici účastí ve Velké pardubické do cíle nedostal, ale pochlubit se může více jak dvěma desítkami vítězství v nejvyšší kategorii Gr.1. Na listině vítězů Velké pardubické se nachází i předloni vítězný Talent (ž. Složil). Svěřenec Hany Kabelkové loni skončil druhý, a že ani ve dvanácti letech nepatří do starého železa, dokázal druhým místem v srpnové kvalifikaci.

 

Mr Spex vyhrál loňský ročník Velké pardubické s Lukášem Matuským – foto Jana Syručková

Z letošních kvalifikačních vítězů schází pouze Chelmsford, za nímž v květnu nejblíže finišoval Godfrey (Vyhnálek). Teprve sedmiletý svěřenec Dalibora Töröka šel tehdy výrazně nahoru, takže hned při premiéře ve Velké pardubické míří vysoko. Jezdecké obsazení dalších dvou nadějných nováčků změnila nedávná zranění z italského Merana. Do sedla třetí z červnové kvalifikace Santy Klary angažoval trenér Josefa Váňa mladší namísto Josefa Bartoše Jana Kratochvíla. V závěrečné kvalifikaci bronzového Stuka, jehož připravuje Radek Holčák, povede namísto loni vítězného Lukáše Matuského Francouz Benoit Claudic.

V srpnové kvalifikaci kromě Talenta potěšil trenérku Hanu Kabelkovou také Star, který za ním finišoval na třetím místě. Následně se s ním v závěrečné kvalifikaci seznámil Marek Stromský, s nímž si ještě o příčku polepšil. Player (ž. Novák) bude obhajovat čtvrté místo, před třemi lety obsadil ve Velké pardubické dokonce druhou příčku. Letos se svěřenec Lenky Kvapilové kvalifikoval až na třetí pokus, když v srpnu skončil za Starem čtvrtý. Dulcar de Sivola (Borč) rovněž absolvuje už pátou Velkou pardubickou. Maximem svěřence Venduly Jirčákové je loňské sedmé místo.

Hned trojici koní chystá do Velké pardubické Stanislav Popelka, jehož svěřenci mohou spíše překvapit. Lombargini (Best) před rokem obsadil šestou příčku, ale na své přemožitele ztrácel výrazněji a šestý skončil i v srpnové kvalifikaci. O pouhý krk ho tehdy porazil Zataro (ž. Kocman), který na start Velké pardubické míří poprvé. Imphal (ž. Solignac) loni spadl na Taxisu. V červnu se kvalifikoval pátou příčkou, ale posledně zklamal v předzkoušce Ceny Labe, když v roli favorita skončil až šestý.

Zahraniční konkurenci tvoří čtveřice koní, kteří už si pardubickou dráhu vyzkoušeli. Dvojice slovenských hostů míří do Pardubic pravidelně. Mariánem Štangelem připravovaný Royal Gino (ž. Odložil) se po dvou neúspěšných pokusech kvalifikoval při posledním termínu čtvrtým místem. Svěřenec Jaroslava Brečky Kaiserwalzer (ž. Myška) skončil čtvrtý v úvodní kvalifikaci, ale s výraznější ztrátou. Obě účasti ve Velké pardubické pro něj skončily pádem. Dvojice irského trenéra Petera Mahera Jet Fighter (ž. O‘Keeffe) a Alpha Male (ž. Tůma) mnoho neukázala na domácích drahách ani při pardubické premiéře, když uzavřeli doběh trialu na Cenu Vltavy.

STARTOVNÍ LISTINY