Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Velká bez Evžena, Theophilose, Del Reye i Faltejska

Velká bez Evžena, Theophilose, Del Reye i Faltejska
Del Rey s Jakubem Kocmanem poráží Theophila v kvalifikaci na VP - foto Jana Syručková

Přihlášky na Velkou pardubickou jsou na světě, ale některé hvězdy budou chybět.

Komentář Ondřeje Blahníka

Pardubičtí pořadatelé se možná báli další kovidové vlny, proto ani letos Velkou pardubickou nevypsali s předběžnými přihláškami, což je i pro ně z finančního hlediska škoda. My jsme zas dosud nevěděli, kdo měl v plánu do Velké pardubické zamířit a jací by byli možní zahraniční účastníci. To se dovídáme až z dnešních přihlášek.

Potom, co se ani v jedné z kvalifikací neobjevil Evžen, který v minulých letech vyhrál postupně Cenu ČASCH, Cenu Vltavy, Cenu Labe a loni ve Velké pardubické prohrál jen s Talentem, bylo jasné, že letos bude Velká bez něho. Jeho majitel Zbyněk Englic se na facebooku vyjádřil, že Evžen měl poranění šlachy a tuto sezónu vynechává. Dalším zraněným je bohužel Del Rey, který v první kvalifikaci těsně přefinišoval Theophilose. Theophilos vyhrál Velkou pardubickou v roce 2019, loni jí nedokončil kvůli pádu a letos bude na startu chybět úplně. Poranil si šlachu a ve dvanácti letech je to konec jeho kariéry. Na přihláškách žádného z dostihů není ani Dajuka, která loni těsně prohrála Cenu Vltavy a letos byla třetí v červnové kvalifikaci.

 

Theophilos s Josefem Bartošem vyhrává Velkou pardubickou 2022 – foto Jana syručková

Chybět by však neměl loňský vítěz Talent, i když ten však nevyvázl z hromadného pádu na Popkovickém skoku v poslední kvalifikaci bez šrámů. Navíc díky zdravotním problémům nemůže být připravován obvyklou cestou. Trenérka Hana Kabelková ho připravuje plaváním a jak se vyjádřila, nedokončený start mu bude v práci chybět.

Popkovický skok ale zaúřadoval i mezi jezdci. Následky pádu Jana Faltejska s Night Moonem jsou horší, než se původně zdálo. Má zlomený obratel a čeká ho operace. Při vrcholech v Meranu a Pardubicích ho v sedle bohužel neuvidíme. Na lavici marodů se tak vystřídá s Josefem Bartošem, který měl zlomený obratel po pádu na jaře v Itálii. Ten se do sedla vrátil před dvěma týdny, kdy vyhrál se Sternkranzem Zlatý pohár EŽ. Dle jeho slov to ještě nebylo ono, ale jistě zapracoval na tom, aby se v neděli pokusil s L’Estranem získat historické čtvrté vítězství v řade v Gran Premio Merano. Pak by měl samozřejmě zamířit do Velké pardubické. V minulých letech byl partnerem Theophilose, ale toho by díky smlouvě s Josefem Aichnerem stejně nemohl jezdit. Na přihláškách jsou totiž dva z jeho koní, francouzskými krosy prověřený Brunch Royal a Santa Klara.

Velké pardubické by mohla letos být okořeněna zahraničních účastí. Loni tento zájem projevil tým okolo Born To Be A Queen, která loni ve vedoucí pozici spadla v Ceně Labe. Ta letos vyhrála obě cross country v Pompadour, což bylo jen na 4500 metrů, čímž kvalifikaci nesplnila. Na přihláškách je však irský Young Dev.

Koně přihlášení do Velké pardubické 2022: Argano, Brunch Royal, Dulcar de Sivola, Dusigrosz, Chicname de Cotte, Imphal, Kaiserwalzer, Lombargini, Mr Spex, No Time To Lose, Player, Sacamiro, Santa Klara, Star, Stretton, Talent, Young Dev.

Přihlášky Pardubice 9. října